Društvo

Jović: Prijemni ispiti će se teško održati pre sredine ili druge polovine jula

Komentari
Jović: Prijemni ispiti će se teško održati pre sredine ili druge polovine jula
Jović: Prijemni ispiti će se teško održati pre sredine ili druge polovine jula - Copyright Tanjug/ Tanja Valič, Dragan Kujundžić, Unsplash

Autor: Tanjug

22/05/2025

-

11:55

veličina teksta

Aa Aa

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović izjavio je danas da u ovom trenutku nije moguća uobičajena dinamika upisa na fakultete prema kojoj prijave svršenih srednjoškolaca počinju krajem juna, a prijemni ispiti i sam upis početkom jula.

"Ako želimo da svi imaju ravnopravne uslove za upis, da imaju jednak tretman, mi moramo da sačekamo da svi srednjoškolci završe sa svojom nastavom, a imate po kalendaru za srednje škole da će neki nastavu završiti tek 28. juna. Ako dodate na to maturske ispite, znači da ulazimo u jul mesec. Teško da bilo koja ustanova može da organizuje prijemni ispit i uopšte polaganje prijemnog ispita i prijavljavanje na fakultete ili visoke škole, akademije pre sredine jula ili pre druge polovine jula", naveo je Jović za TV K1.

Odgovarajući na pitanje hoće li uopšte biti polaganja prijemnog ispita, on je rekao da su visokoškolske ustanove izabrale da imaju prijemne ispite, navele iz kojih su oni obasti i da u skladu sa tim moraju i da organizuju i prijemni ispit i svoj rad.

"U slučaju da to ne rade, inspekcija ima pravo da utvrdi zakonitost njihovog rada i da poništi svaki upis koji je urađen mimo onog što je zakon i važeća akreditacija visokoškolske ustanove, odnosno studijskog programa", pojasnio je Jović.

profimedia

 

On je istakao da se fakulteti u Srbiji polako vraćaju nastavi i naveo da je više od trećine fakulteta Univerziteta u Beogradu zatražilo od Ministarstva prosvete saglasnost za održavanje onlajn nastave kako bi započeli proces nadoknade.

Jović je rekao da 14 fakulteta u okviru Univerziteta u Nišu radi i da ima fakulteta tog univerziteta koji nisu prekidali rad, a da su skoro svi fakulteti Univerziteta u Novom Sadu zatražili od Ministarstva prosvete saglasnost za onlajn nastavu kako bi počeli proces nadoknade.

''U Novom Sadu je ostao samo jedan fakultet koji nije zatražio saglasnost za onlajn nastavu i očekujemo uskoro takav zahtev'', naveo je Jović.

On je istakao da je 12 od 31 fakulteta Univerziteta u Beogradu zatražilo saglasnost za održavanje onlajn nastave i dodao da su Ekonomski fakultet i Fakultet organizacionih nauka 19. maja počeli onlajn nastavu. Dodao je da su odluku da počnu onlajn nastavu doneli i Arhitektonski, Veterinarski i Matematički fakultet Univerziteta u Beogradu, a da se očekuje da će u narednim danima i ostali fakulteti početi nadoknadu nastave.

''Fakulteti u Beogradu su podeljeni na grupacije, znam da postoje pregovori medicinske grupacije da svi zajedno krenu sa nastavom imajući u vidu da i dele Klinički centar u kome se odvija praktična nastava'', rekao je Jović.

Na pitanje da li je dovedena u pitanje akreditacija bilo koje visokoškolske ustanove zbog toga što se nije radilo šest meseci, Jović je rekao da je to teorijski moguće i dodao da je Nacionalno telo za akreditaciju pokrenulo proveru kvaliteta visokoškolskih ustanova i da se analizira sve što su ustanove radile i mere koje su preduzele da spreče negativne posledice. Naveo je da postoji tačno definisani načini na koji se realizuju akreditovani studijski programi i da inspekcije kontrolišu da li se ustanova uvek u svom poslovanju drži Zakona o visokom razvojanju i svih ostalih zakona i podzakonskih akata i da predlaže mere kojima se ispravljaju nepravilnosti u radu.

Jović je rekao da je, dajući saglasnost za onlajn nastavu fakultetima, Ministarstvo krenulo od mišljenja Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje i pojasnio da način izvođenja nastave koji se definiše u kurikulima studijskih programa može da bude i onlajn nastava.

"Spisak lepih želja, deluje kao politički pamflet"

Jović je rekao i da predlog za izlazak iz krize koji su predstavili Rektorski kolegijum i dekani Univerziteta u Beogradu deluje kao politički pamflet, a ne kao nešto što treba da doprinese rešavanju situacije u kojoj se univerzitet nalazi.

''Ne mogu da prihvatim da su studenti na bilo koji način ugroženi, da su nastavnici ugroženi. Možda je ugrožen njihov status, status samofinansirajućeg ili status budžetskog studenta u narednoj godini, ali da su oni ugroženi delovanjem Ministarstva prosvete i Vlade Srbije, stvarno nisu'', istakao je Jović za K1 TV.

On je dodao da taj dokument nije zvanično dostavljen Ministarstvu i dodao da su dogovor o tom predlogu postigli studenti u blokadi i prošireni Rektorski kolegijum, a da Ministarstvo prosvete niko o tome još ništa nije pitao.

Euronews

 

Jović je dodao da taj predlog nije do kraja usaglašen i da će taj tekst biti poslat studentskim plenumima da o tome odlučuju i raspravljaju.

''Dok taj predlog dođe do Ministarstva prosvete i Vlade Republike Srbije možda protekne još neko vreme, a onda je pitanje kad to uopšte može da se izvede'', rekao je Jović.

Istakao je da su se Ministarstvo prosvete i Vlada Srbije od početka postavili kao partner i podsetio da se vode razgovori između premijera Đura Macuta i akademske zajednice.

''Međutim, izgovor rektora Univerziteta u Beogradu je uvek bio da on ne može o tome da razgovara bez studenata. A sada smo videli da mogu sa studentima da dogovare neke mere, a da ne pitaju treću stranu, a to su Ministarstvo prosvete i Vlada. To je malo kontradiktorno'', ukazao je Jović.

Prema njegovom mišljenju, taj predlog je ''spisak lepih želja'', a u njemu se, između ostalog, govori o tome da treba tražiti smanjivanje broja bodova za zadržavanje statusa budžetskog studenta, za promeranje rokova za sticanje prava na studentske kredite, stipendije i smeštaj u studentske domove.

''Takođe, traži se omogućavanje statusa mirovanja studentima ne samo zbog bolesti, odlaska u vojsku i sličnih stvari koje već postoje u zakonu, nego da Univerzitet u Beogradu omogući onima koji nisu mogli da ispune svoje obaveze tokom ove godine da imaju status mirovanja. Ali, kad imate status mirovanja, to podrazumeva da niste išli na nastavu, da ništa od ispita niste položili, a ovde to nije slučaj kod svih'', ukazao je Jović.

Dodao je da su ti predlozi u suprotnosti sa postojećim zakonom i naglasio da se izmene zakona ne dešavaju ''preko noći''.

Govoreći o blokadama fakuleta, Jović je rekao da niko ne može da spori da svako ima pravo na svoje mišljenje i protest, ali da je ovde reč ne o protestu kao javnom okupljanju, već o blokiranju zgrada fakulteta i sprečavanju drugih da idu na nastavu.

Univerzitet u Beogradu predstavio je studentima predlog rešenja za izlazak iz krize na visokoškolskim ustanovama, a u dokumentu koji su objavili pojedini mediji predviđa se uspostavljanje fakultetskog radnog tima koji bi bio sastavljen od uprave, studenata i profesora i bavio se koordinacijom nastavnih aktivnosti i studentskih protesta i regulisanjem studentskih pitanja i statusa, a takođe se iznose smernice za dalje održavanje protesta i blokada.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija