Ugrožen Čep za hendikep: Zašto je neizvesna budućnost ove humanitarne incijative
Komentari22/05/2025
-19:02
Duže od decenije udruženje Čep za hendikep pokazuje kako solidarnost može da menja živote. Građani širom Srbije godinama sakupljaju plastične čepove, a oni postaju ortopedska pomagala za one kojima su najpotrebnija. Međutim, ta izvorna građanska inicijativa prolazi kroz najteži period do sada, pa se postavlja pitanje da li je izesna budućnost te inicijative.
Za 13 godina postojanja udruženja pomoć je dobilo 135 osoba sa invaliditetom koz direktne donacije u vidu ortopedskih pomagala raznih vrsta.
Osnivač udruženja Zoran Martinov kaže za Euronews Srbija da su poslednje tri godine bile teške jer su se zbog krize i rata u Ukrajini promenilo tržište za otkup plastike.
On objašnjava da su se troškovi udvostručili u odnosu na period pre pandemije, a da je cena ostala ista kao pre korone.
To je dovelo do toga da se udruženje bori za opstanak kako bi u neka bolja vremena nastavilo tamo gde se stalo pre koronavirusa.
U međuvremenu, promenjeni su i čepovi na plasičnim bocama koji su sad pričvrščeni za flaše, pa je i to, kaže Martinov, uticalo na količinu čepova.
Navodeći da su građani i dalje motivisani da sakupljaju čepove, Martinov kaže da dobijaju i pitanja da li još udruženje radi i postoji i da li i dalje sakuplja čepove.
"Naravno da se sakupljaju, samo mi znamo kako to funkcioniše, ali još uvek guramo. Početkom novembra smo pokrenuli i humanitarni SMS broj da bismo sa tim humanitarnim brojem malo premostili krizu kroz koju prolazimo", rekao je Martinov.
Svi koji bi da pomognu mogu da pošalju SMS poruku na broj 3132, a cena je 100 dinara.

Euronews/Ljiljana Gradinac
Martinov kaže da se može posati i prazna poruka.
"Jedni druge bodrimo"
Da bi se kupilo neko ortpedsko pomagalo, potrebno je između pet i šest tona čepova.
Martinov kaže da su ortopedska pomagala poskupela, ali da uspevaju da nađu rešenje tako što kupe kvalitetna polovna.
"Mi smo čak pokrenuli jednu priču koja bi trebalo da zaživi, a to je da radimo besplatno rentiranje ortopedskih pomagala, jer to ljudima treba. Dešavaju se svakodnevne nezgode od izvrnuća zgloba do preloma ili ti šloga ili infarkta", rekao je on.
Da energija postoji da se nastavi dalje u radu ističe Martinov.
"Ali nije samo ni do naše energije, nego puno je pojedinaca koji utiču u ime nas na svoju okolinu. Da li je to neko u zgradi, da li je to neko u školi, u vrtiću, u kompaniji. Ti pojedinci su zaslužni što mi postojimo", rekao je on i naglasio da bi mnogo bolje išla cela akcija da je još veći broj učesnika.
Ispričao je da je 2011. i 2012. godine sakupljeno 250 kilograma čepova, a da je 2018. godine 83 tone.
"U tih šest-sedam godina bilo je rezultata. Trebalo je vremena da ljudi shvate da to ima i smisla i mislim da je veliki broj generacija odrastao uz Čepu za hendikep", rekao je Martinov.
On je dodao da ih motiviše to što postoje pojedinci koji ih "guraju", ali da im je potrebna pomoć da prebrode probleme.
"Radimo kao da nam je zlatno vreme i jedni duge bodrimo da izguramo to", naveo je Martinov govoreći o ljudima koji su angažovani na akciji.
Osim pomoći koja može da se pošalje SMS orukom na broj 3132, na sajtu udruženja postoji i mogućnost uplate preko QR koda.
Komentari (0)