Društvo

Vujić: Izmene Zakona o sudskim taksama usmerene su ka efikasnijem mehanizmu naplate, veće oko 10 odsto

Komentari
Vujić: Izmene Zakona o sudskim taksama usmerene su ka efikasnijem mehanizmu naplate, veće oko 10 odsto
Tanjug/Vladimir Sporčić - Copyright Tanjug/Vladimir Sporčić

Autor: Tanjug

06/07/2025

-

12:22

veličina teksta

Aa Aa

Ministar pravde Nenad Vujić izjavio je da su izmene Zakona o sudskim taksama prvenstveno usmerene ka efikasnijem mehanizmu naplate taksi, dodajući da se izmenama pomera i rok zastarelosti naplate.

"Tim sudskim taksama obezbeđujemo bolje funkcionisanje čitavog sistema, a pogotovo sudske, odnosno tužilačke administracije - ljude koji dobrim delom nose taj sistem i koje prve srećemo kada dođemo u sud", rekao je Vujić za RTS.

Izmene zakona su ušle u skupštinsku proceduru, a kako kaže Vujić, nove takse stupiće na snagu čim se zakon usvoji u Skupštini, na zasedanju predviđenom u julu.

On je ocenio da će se izmenama zakona takse povaćati "vrlo malo", oko 10 odsto, podsećajući da takse nisu menjane od 2009. godine.

"To nije ni suština tog zakona. Suština je da menjamo proporciju unutar koje se raspoređuje za materijalne troškove i za poboljšanje materijalnog položaja. Umesto sadašnjih 20 odsto, 40 odsto se usmerava na zaposlene", rekao je Vujić.

Objasnio je da sudske takse predstavljaju sopstvene prihode Ministarstva pravde, koji ne ulaze u platu zaposlenih, već je to deo koji ministarstvo isplaćuje zaposlenima za poboljšanje njihovog materijalnog položaja.

"Sada je to trenutno, kao što je u dogovoru sa sindikatima postignuto, 7.500 (dinara). Nadamo se da ćemo uspeti da to podignemo, jer ćemo imati i više sredstava, ali isto tako, nadamo se da će se urednost naplate poboljšati, jer imamo situaciju da nam je priliv slabiji, pa onda i ovih 7.500 delimo u dva dela", rekao je Vujiić.

Kada je reč o pripremama izmena propisa koje se tiču rada pisarnice i administrativnih službi, Vujić je istakao da je formirana radna grupa koja radi na novom zakonu o zaposlenima u pravosuđu, kako bi se doprinelo njihovom efikasnijem radu.

Upitan da prokomentariše pritiske na pravosudne institucije prethodnih meseci, naglasio je da je njegov stav da na ulici ne može da sudi i da se presuđuje, jer to je jako opasno.

"To je nedopustivo i ne mogu da se dozvole nikakva blokiranja sudova. Sudove treba pustiti, oni moraju da rade svoj posao. Građani ispred zgrade suda predstavljaju jedan pritisak na taj sud, predstavljaju jednu sumnju koja se može sutra pojaviti u određenu presudu", zaključio je Vujić.

Komentari (0)

Srbija