Društvo

Počasni konzul Aleksandar Nikolić: Stanje u Izraelu neuporedivo bolje, građani se raspituju za povratak

Komentari
Počasni konzul Aleksandar Nikolić: Stanje u Izraelu neuporedivo bolje, građani se raspituju za povratak
Aleksandar Nikolić - Copyright Euronews

Autor: Tanjug

10/07/2025

-

13:21

veličina teksta

Aa Aa

Počasni konzul Srbije u Izraelu Aleksandar Nikolić izjavio je danas za Tanjug u Jerusalimu, nakon što je izraelska vojska saopštila da je presrela raketu lansiranu iz Jemena, da je stanje u toj zemlji ipak neuporedivo bolje u smislu bezbednosti, saobraćaja i komunikacije i da se državljani Srbije koji su ranije evakuisani sada raspituju o povratku u Izrael.

Nikolić je precizirao da se jutros oko pet časova po lokalnom vremenu, prvi put posle četiri dana, oglasila sirena za okruge Tel Aviv i Jerusalim, ali da je ta balistička raketa, kako je rekao, lansirana od strane Huta iz Jemena, blagovremeno oborena.

Nikolić ističe da je stanje sada neuporedivo bolje nego što je bilo, a najbolji pokazatelj za to su, kako je rekao, mnoge strane avio kompanije koje obnavljaju svoje direktne letove za telavivski aerodrom Ben Gurion.

"Jedna od njih je današnji United Airlines iz Sjedinjenih Američkih Država i mi se zaista nadamo, kao što je najavljeno tokom jučerašnje posete predsednice skupštine, Ane Brnabić, da će i naša Er Srbija vrlo brzo da se vrati ovde i da se priključi kompanijama Sundor i Arkia koje već direktno saobraćaju između aerodroma Nikola Tesla i Ben Gurion", rekao je Nikolić.

Na pitanje da li se život odvija normalno, koliko je to moguće u ovom delu sveta, posle rata sa Iranom, Nikolić odgovara da su restriktivne mere ukinute, ali i napominje i da uvek treba biti oprezan.

"Učenici i studenti, premda sada govorimo o mesecu julu, ali i onim aktivnostima ograničenim koje postoje, mogu da se vrate na nastavu, zaposleni se vraćaju na radna mesta bez bilo kakvih ograničenja, nevezano za blizinu standardizovanih zaštitnih soba, odnosno skloništa, unutrašnji saobraćaj se odvija bez ikakvih smetnji i evo već možemo da sa radošću kažemo da se i one manifestacije koje se tiču kulture i sporta vraćaju u arene i sportske dvorane", objasnio je Nikolić.

Prema njegovim rečima, u 12-dnevnom ratu sa Iranom poginulo je 29 osoba, najmlađa je imala sedam godina, a nastarija žena koja je preživela Holokaust.

Takođe, veliki je, kaže, broj pogođenih objekata, među njima i Vajcmanov institut, ali i brojne stambene zgrade.

"Ono što je bila posebna briga ovog puta, to je da se po prvi put desilo i to u dva grada, u Berševi, glavnom gradu Južnog okruga i Petah Tikvi u okrugu Centar, da su i ljudi koji su blagovremeno otišli u standardizovane zaštitne sobe, odnosno skloništa, usled direktnog pogotka balističke rakete nažalost stradali", tvrdi Nikolić.

AP Photo/Leo Correa

 

Počasni konzul je i lično sa porodicom bio svedok učestalih sirena, a u ulici u kojoj živi našao je, kaže, paramparčad rakete koja je oborila balistički projektil.

Šta javnost očekuje od pregovara?

Na pitanje šta izraelska javnost očekuje od sastanaka u Dohi gde se odvijaju pregovori o potencijalnom primirju između Izraela i Hamasa, ali i od sastanaka izraelskog premijera Netanjahua sa američkim zvaničnicima, Nikolić primećuje da ima optimizma.

"Ovi dani su izuzetno, s jedne strane, teški, s druge strane, tenzični, kada govorimo o ovdašnjoj javnosti. Nije bilo dana da nisu došle jako teške vesti, posebno iz pojasa Gaze jednom sumornom krilaticom - dozvoljeno je za objavljivanje. To znači da su porodice palog vojnika obaveštene o pogibiji i onda je dozvoljeno da to sazna i javnost do danas je 889, oko 6.000 vojnika je ranjeno i to sigurno utiče na ovdešnji duh naroda i u tom smislu se očekuje iskorak u iznalaženju prekida vatre", kazao je Nikolić.

Sa druge strane, posebna su očekivanja kako od posete Beloj kući predsednika vlade Netanjahua, tako i od specijalnog emisara predsednika Sjedinjenih Američkih Država u Dohi.

"Optimizam postoji. Svi ovdašnji mediji prenose taj optimizam. Kao što znate, trebalo bi da tokom 60 dana prekida vatre u prvoj fazi bude oslobođeno osam od preostalih 20 talaca koji su u životu, a potom i dva, u toj prvoj fazi i 18 tela onih talaca koji nisu u životu", rekao je Nikolić i istakao da je molitva svih da u prvoj grupi bude Alon Ohel.

Na pitanje da li ima novih informacija o otetom Alonu Ohelu, Nikolić kaže da komunikacija postoji, a donosioci odluka i oni koji se nalaze na terenu, po prirodi stvari, vrlo odgovorno to sve drže za sebe dok sve ne bude gotovo.

"Ali mi zaista želimo da verujemo da je sada došao momenat u svakom pogledu da konačno dođe do okonačanja ovog jezivog rata u kojem su stradali civili na svim stranama", rekao je Nikolić.

Kada je reč o Srbima u Izraelu, Nikolić kaže da je reč uglavnom o građanima koji imaju dvojno državljanstvo i podsetio da je Vlada Srbije blagovremeno sprovela evakucije, mnogo pre od zemalja koje su daleko bogatije.

Među Srbima u Izraelu su i doktorandi i postdoktorandi na uvaženim izraleskim naučno-tehnološkim institutima i univerzitetima, a ima i uvažanih sportskih radnika koji su, kaže, omiljeni u Izraelu.

Kako se situacija sada u Izraelu menja, ima onih koji se raspituju za povratak u ovu zemlju.

 

Komentari (0)

Srbija