Društvo

Na Institutu Dedinje obeleženo 30 godina od prvih transplantacija jetre i srca

Komentari
Na Institutu Dedinje obeleženo 30 godina od prvih transplantacija jetre i srca
Na Institutu Dedinje obeleženo 30 godina od prvih transplantacija jetre i srca - Copyright Služba za medije Instituta ,,Dedinje”

Autor: Tanjug

12/07/2025

-

14:55

veličina teksta

Aa Aa

Na Institutu za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" danas je svečano obeleženo 30 godina od izvođenja prvih uspešnih transplantacija jetre i srca u Srbiji i tom prilikom rečeno da je za nepunih godinu dana izvršeno pet transplantacija srca.

Ovaj jubilej okupio je stručnjake iz oblasti kardiovaskularne hirurgije, kao i celokupan tim lekara koji su učestvovali u prvim  transplantacijama organa u Srbiji 1995. godine i podelili svoja iskustva.

Direktor Instituta Milovan Bojić istakao je da je te 1995. godine ostvaren nesvakidašnji poduhvat koji je, kako je rekao, oplemenio tadašnju jugoslovensku i srpsku medicinu.

"Ovaj program je zastao na našem institutu gotovo 30 godina, ali uspešno ga obnavljamo, zahvaljujući dobroj školi koju smo i tada utabali, ali i ljudima koji ga danas vode. Zahvaljujući njima imamo pet uspešnih transplatacija srca na institutu za nepunih godinu dana", rekao je Bojić.

On je naglasio da je važno podići svest o donorstvu, jer ono treba da bude pokretač transplatacionog programa.

Državna sekretarka u ministarstvu zdravlja Ivana Karličić istakla je da je pre 30 godina na današnji dan ispisana istorija srpske medicine.

"Ovaj dan ne slavi samo medicinski uspeh, već i vrhunac ljudske humanosti hrabrosti i znanja. Pre 30 godina ispisana je istorija srpske medicine, prva transplantacija bila je poduhvat koji je tada delovao nemoguće, a danas zahvaljujući znanju posvećenosti i kontinuitetu stručnog rada transplataciona hirurgija postaje svakodnevna realnost i nada za mnoge pacijente", navela je Karličić.

Ona je navela da Institut "Dedinje" predvodi evropske i svetske trendove u lečenju bolesti srca i krvnih sudova, kao i da transplantacioni program koji se na njemu razvija predstavlja simbol poverenja koje građani imaju u zdravstveni sistem.

"Ministarstvo zdravlja nastaviće da pruža punu podršku razvoju transplantacionog programa kroz ulaganje u infrastrukturu, edukaciju kadra i unapređenju zakonskih okvira, ali i kroz širu društvenu kampanju o važnosti doniranja organa. Naša vizija je da Srbija bude zemlja u kojoj svako kome je transplantacija jedina šansa tu šansu i dobije. Trideset godina od transplatacije na Dedinju nije samo jubilej, to je početak nove ere i epohe u kojoj ćemo nastaviti da spasavamo živote, čuvamo dostojanstvo svakog pacijenta i gradimo sistem koji zaslužuje poverenje svakog građanina", poručila je Karličić.

Kardiohirurg Miodrag Perić istakao je da je kroz program transplantacije, koji je trajao od 1995. godine do 2001. godine, najvažnije da je od 26 transplantiranih bolesnika u tom periodu, 25 njih napustilo institut.

"To je 96 odsto, nijedan program transplantacije organa u svetu ne može time da se pohvali. Drugi utisak, koji je važniji  je osećaj svih nas koji smo tada radili, a to je da je nivo medicinske usluge koji je na našem institutu bio izvanredan od samog početka od tog momenta  postao neuporedivo bolji. Ono što smo mogli bolesnicima da pružimo nakon što smo imali iskustvo sa transplatacionim programom je bilo neuporedivo više nego ono što smo mogli da im pružimo pre toga zato što smo shvatili šta znači timski rad", kazao je Perić.

Načelnik instituta za istraživanje na Vojnomedicinskoj akademiji Aleksandar Grujić kaže da je program transplatacije bio najlepši deo njegovog života, dok gastroenterolog Dino Tarabar ističe da mu je velika čast što je bio deo ekipe koja se uspešno suočila sa izazovima koji su transplatacije donele.

Svaki od članova tima koji je učestvovao u prvoj izvedenoj transplataciji istakao je da je od velikog značaja bio period kada su prve transplatacije izvedene, jer je kako su rekli, devedesete godine bile veoma teške.

Komentari (0)

Srbija