Društvo

Advokatska komora Srbije za sutra najavila jednodnevnu obustavu rada

Komentari

Autor: Z. R.

23/09/2021

-

14:24

Advokatska komora Srbije za sutra najavila jednodnevnu obustavu rada
Advokatska komora Srbije za sutra najavila jednodnevnu obustavu rada - Copyright Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

"Organizuje se jednodnevna obustava rada advokata 24. septembra", saopštila je Advokatska komora Srbije na čijem je čelu advokat Viktor Gostiljac.

Oni su naveli da advokati Srbije, bez izuzetka, neće postupati u postupcima pred sudovima i drugim organima. Obustava se odnosi na sve postupke uključujući i takozvane pritvorske predmete, postupke prema maloletnicima i postupke po privremenim merama.

"U toku obustave rada advokati mogu da sačinjavaju pismene podneske koji su vezani za rok i u situaciji kada bi stranka izgubila pravo na podnošenje pravnog sredstva ili bi joj bila naneta nenadoknadiva šteta", saopšteno je iz AKS.

Oni su u saopštenju naveli da "obustavom rada advokati Srbije izražavaju najoštrije protivljenje objavljenim pravnim stavovima Građanskog odeljenja Vrhovnog kasacionog suda, kojima se na

direktan način narušava pravna sigurnost građana Republike Srbije i menja dosadašnja
sudska praksa naših sudova".

Preporuka za vas

Advokati sutra obustavljaju rad zbog predloga za autentično tumačenje više zakona
Tužbe zbog naknade za obradu kredita opet u fokusu javnosti – advokati i bankari se međusobno optužuju, a građani čekaju "konačan rasplet"
Advokati danas ipak ne rade, Cvejić: Loše je što je predsednik morao da interveniše

Komentari (1)

Vidoje

24.09.2021 13:13

ВКС је променио свој став и тиме довео у неједнак положај клијенте банака који су узимали кредите а којима је наплаћена та накнада. Ако банке и имају право на наплату обраде трошкова кредита тај се трошак исказује кроз ЕКС. Банке су међутим наплатиле и ЕКС и посебно томе још и додавале ту фамозну накнаду за обраду трошкова кредита у то у висини 1% од висине кредита. То сигурно не одговара њиховим стварним трошковима, јер за исти посао некоме су наплатиле и до десет пута више ако је узео већи кредит од онога ко је узео мањи износ. Осим тога када су људи почели да подносе тужбе, банке су престале да наплаћују ту накнаду, па су чак и рекламирале своје производе као посебну погодност. Дакле ти трошкови су безначајни, а банке их наплаћивале од пар хиљада динара до неколико стотина хиљада динара. То је оно што нису смеле да раде. Да не говоримо о томе да су на тај начин 2 пута наплатиле исти "трошак" - кроз ЕКС и кроз ту "накнаду".

Srbija