Peta Beogradska gimnazija ove godine bez đaka generacije - zašto nisu proglašeni najbolji učenici?
Komentari18/07/2025
-12:27
U Petoj beogradskoj gimnaziji, ove školske godine, nije bilo proglašenja đaka generacije. V.d. direktorka ove škole Danka Nešović kaže za Euronews Srbija da ona nije samostalno donela tu odluku, već da je do takvog stava došla Uprava škole u saradnji sa prinudnom upravom, kao i da ona to podržava, jer, kako kaže, dodeljivanje ove titule ne odgovara trenutnoj realnosti.
Nešović kaže da Peta gimnazija nije radila u periodu od 16. decembra do petog maja, i da treba imati u vidu da je 90 odsto učenika bilo neocenjeno u prvom polugodištu, a da su maturanti za mesec dana drugog polugodišta završili četvrtu godinu.
"Ovog puta je donesena odluka da nema đaka generacije. Nerealno je očekivati da uspeh koji je postignut ove godine odgovara stvarnom uspehu koji učenici mogu da postignu", rekla je ona.
Nešović napominje da je biti đak generacije statusni simbol, kao i da on predstavlja značajno postignuće za učenika. Međutim, kako napominje, trenutna situacija je takva da je merilo znanja i uspeha ove godine nerealno da se utvrdi.
"Oni treba da budu svesni da svako postignuće treba da donese neku nagradu, a da im ne možemo ni pripisivati ono što nema realne osnove. Mi smo ove godine svakako imali Vukovce, i ovo kažem jer smo nagrađivali sve te učenike. Oni ni u kom momentu nisu bili oštećeni kada je njihov uspeh u pitanju, niti im to remeti dalje školovanje. Vodilo se računa da neki učenik ne trpi više štete nego što je pretrpeo zbog načina školovanja i završetka ove školske godine, ali ovo je nešto što ne možemo da damo, jer ne odgovara realnosti“, navela je ona.
Kako je doneta odluka o neproglašavanju đaka generacije?
Na pitanje kako je doneta odluka da ove godine ne bude đaka generacije u njihovoj školi, Nešović kaže da nije istina da je ona sama o tome odlučivala.
"Nisam samostalno donela odluku, za nju se ne pitaju roditelji i nastavnici kao što je predstavljeno u javnosti. Nastavnici su ipak želeli da imaju đaka generacije, pa je to i saopšteno roditeljima, njih dvojica su to i postali, što je suprotno zvaničnoj odluci. Uprava škole u saradnji sa prinudnom upravom je došla do takvog stava i odluke da nema đaka generacije ove godine. Naravno, roditelji su odlučili da na neki način nezvanično nagrade dvojicu dečaka. Skupljali su novac da bi im obezbedili poklone. To nije sporno", kaže Nešović.
Euronews Srbija
Međutim, kako dodaje, po njoj, sporan je drugi momenat, a to je što su roditelji, kako kaže, maturantima samoinicijativno uručivali određene zahvalnice.
"Oni su istovremeno tražili da se skupi novac svakom maturantu, a mi ih imamo 333, da im se daju zahvalnice za građansko herojstvo i hrabrost. To je nedopustivo, to je politički pamflet", navodi ona.
Na poruke da je zbog toga ona reagovala i, kako su preneli neki mediji izjave roditelja, pretila neuručivanjem svedočanstava ukoliko dođe do toga, Nešović kaže da to nije tačno, već da je ona, navodi, odložila tu svečanost.
"Mi smo imali zvaničnu podelu svedočanstava, diploma, nagrada i sve što je trebalo. Politizacija škole, deljenje zahvalnica u isto vreme kada je i škola delila je nedopustivo. Naravno da je to moralo da bude prekinuto, pa je podela tih svedočanstava odložena. U toj zahvalnici koju su oni delili, dole u potpisu je pisalo 'ponosni roditelji'", kaže Nešović.
Tenzije obeležile proteklu školsku godinu, a i dalje se ne smiruju
Nešović podseća da tenzije u ovoj školi traju od momenta otkako je ona stupila na dužnost v.d. direktorke ove škole. Podsetimo, protekla školska godina bila je poprilično haotična za sve učenike u Srbiji.
Brojne škole su mesecima bile u blokadi, kao podrška studentima, pa je jedna od njih bila i Peta beogradska gimnazija. Ubrzo nakon što je Nešović postala nova v.d. direktorka škole, situacija se nije smirivala.
Tako je ona tada odlučila da zabrani ulazak u zgradu učenicima i nastavnicima, osim ukoliko ih ona lično ne pozove da dođu. U znak protesta, učenici su tada održali protest ispred škole, a podršku u tome su im pružili i drugi beogradski gimnazijalci. Detaljnije o tome čitajte u posebnoj vesti.
"Nakon incidenata početkom godine, imali smo sličnu situaciju u aprilu kada su mi ponovo lepili sendvič na moja vrata. Bilo je pretnji da treba da budem napadnuta fizički. Sada ja pitam da li je to ta građanska hrabrost? Da se podržava agresija, da od 16. decembra do petog maja maturanti nisu išli u školu? Ograđujem se, jer je ovo deo roditelja. Svi moraju da shvate da škola nije politički poligon", kaže ona.
Euronews Srbija
Kako kaže, za nju je važno da učenici dobiju poruku da škola treba da bude prioritet i mesto za sticanje obrazovanja, a ne mesto za iskazivanje političkih stavova.
"Učenici ni na koji način nisu oštećeni. Škola je stava da nema đaka generacije, a šta se dešava nezvanično, to nije deo škole. Mi smo imali zvanično saopštenje, šta se posle toga dešava među roditeljima, decom i nastavnicima to nije naša stvar. To nema nikakav efekat. Da bi nešto bilo zvanično, mora da stane Uprava škole, da direktor to potpiše. Ne možemo da imamo farsu", rekla je ona.
Kaže da je neophodno da se znaju jasni kriterijumi oko toga ko može da bude đak generacije.
"Ne može neko ko je školu završio za mesec dana da ima realne šanse da ima sve petice. Naravno da ima i drugih škola koje nemaju đaka generacije. Kod Pete gimnazije je uvek neka pompa", rekla je ona.
Kompletno gostovanje i detaljnije o ovoj temi pogledajte u videu koji se nalazi iznad teksta.
Komentari (0)