Društvo

Probudite se uz Euronews Jutro: Trotineti, deca i zakon – gde nestaje odgovornost?

Komentari
Probudite se uz Euronews Jutro: Trotineti, deca i zakon – gde nestaje odgovornost?
Probudite se uz Euronews Jutro: Trotineti, deca i zakon – gde nestaje odgovornost? - Copyright Euronews

Autor: Euronews Srbija

28/07/2025

-

21:05

veličina teksta

Aa Aa

O brojnim temama iz sveta politike, ekonomije, zdravstva, prosvete, umetnosti i sporta i sutra ćemo govoriti u emisiji Euronews Jutro. Sa vama je od sedam sati Bojana Drašković koja će sa svojim gostima razgovarati o svim aktuelnim pitanjima.

U izdanju za utorak, 29. jul, izdvajamo:

Tragedija koja se pre nekoliko dana dogodila u Vranju ponovo je skrenula pažnju na jedno od najopasnijih sredstava prevoza u rukama dece – električni trotinet. Dvanaestogodišnji dečak teško je povređen kada je podleteo pod kamion vozeći trotinet. Iako zakon zabranjuje upravljanje trotinetom deci mlađoj od 14 godina, sve ih je više na ulicama, bez zaštite, bez svesti o opasnosti i bez kontrole. Uprkos postojećim ograničenjima, sve više dece koristi električne trotinete, često bez adekvatne zaštite i svesti o rizicima. Statistika pokazuje rast broja nezgoda u kojima su najmlađi učesnici upravo na ovim vozilima. Od početka godine povređeno je čak 39 vozača ovih vozila - među njima i devetoro dece. O posledicama nepoštovanja propisa i merama koje se preduzimaju razgovaramo sa Mirkom Kokovićem iz Agencije za bezbednost saobraćaja.

Veliko istreaživanje sprovedeno tokom više od decenije u Danskoj, na više od milion mališana, pokazala je da nema osnova za tvrdnje o štetnosti vakcina. Ni autizam, ni druge bolesti – stručnjaci poručuju da su strahovi od vakcina neosnovani. O rezultatima ovog istraživanja i važnosti imunizacije za javno zdravlje - za Jutro govori dr Dragoslav Popović, ekspert Ujedinjenih nacija za vakcine i imunizaciju.

Aktuelne domaće društvene i političke teme o kojima pišu današnje novine, komentariše politički analitičar Milan Čavić.

U Jutru i o slučaju 73 srpska turista koji su ostali "zarobljeni" na aerodromu u Larnaki na Kipru, jer ih, prema njihovim tvrdnjama, niko nije uneo u sistem za ukrcavanje, iako su imali uredne i plaćene aranžmane i avionske karte. Agencija je reagovala tek nakon višesatnog čekanja, a putnici su se u Srbiju vratili sa zakašnjenjem. Ko je odgovaran za ovu situaciju? Da li postoji mehanizam pravovremene zaštite za naše turiste u inostranstvu? Kako procedura podnošenja reklamacije izgleda u ovakvim slučajevima i kome ovi putnici mogu da se žale? Pitaćemo Aleksandra Seničića, direktora Nacionalne asocijacije turističkih agencija - YUTA.

Da li ste ikada čuli za foot table? Ako niste, vreme je da upoznate momke koji su Srbiji doneli dve svetske medalje, i to na svom prvom međunarodnom takmičenju! Nikola Mitro i Bogdan Marojević, novosađani koji su na Svetskom šampionatu u foot tableu u Sao Paolu zadivili svet. Osvojili su srebro u muškom dublu, srebro u singlu i titulu MVP igrača prvenstva! Nikola i Bogdan su ovog Jutra sa nama. 

Komentari (0)

Srbija