Društvo

U oktobru zabeleženi snežni rekordi i nagle promene vremena: Meteorolog otkriva šta nas očekuje u narednim danima

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

10/10/2025

-

19:39

veličina teksta

Aa Aa

Nagle temperaturne promene, ali i promene godišnjih doba utiču na raspoloženje i razdražljivost. Kakav je vikend pred nama i da li konačno možemo da očekujemo stabilizaciju koju će nam doneti i mir, otkrio je za Euronews Srbija meteorolog Slobodan Sovilj.

Na početku razgovora je govorio da li će u narednom periodu vreme uticati na nas. 

"U narednom periodu nećemo imati tako drastične promene temperature kao početkom meseca, pa će se i biometeorološke prilike stabilizovati. Oprez se i dalje savetuje zbog dnevnih oscilacija temperature, pogotovo u vedrim danima", rekao je. 

Dodao je da taj raspon može da bude do 20-ak stepeni i da može da izazove glavobolju, migrenu, odnosno dodatne teškoće reumatičarima, ali i respiratornim bolesnicima, pogotovo u tim noćnim i jutarnjim satima.

Kakvo nas vreme očekuje u danima pred nama?

Sovilj je govorio i o tome kakvo nas vreme očekuje u danima pred nama. 

"Maksimalna temperatura će biti između 17 i 21 stepen. Tako će biti do 13. oktobra. Ipak treba računati na lokalnu pojavu kratkotrajne kiše, ali to su zaista male količine padavina i tokom većeg dela dana u većini mesta ostaje suvo vreme", kazao je. 

Smenjivaće se oblačnost i sunčani intervali, a temperatura u jutarnjim satima biće između šest i 13 stepeni. Od 14. do 18. oktobra pristiže hladniji vazduh sa severa i istoka Evrope.

"U poslednjoj dekadi meseca očekujemo ponovo jugozapadna strujanja koja će nam doneti topliji vazduh iz Mediterana i neće biti iznenađenje da u toj poslednjoj dekadi oktobra imamo i dane s temperaturama oko 25 stepeni", naveo je. 

Oboreni rekordi

Napomenuo je da su u oktobru oboreni rekordi što se tiče snega.

"Oktobarska visina snega na Kopaoniku nikada pre nije dostigla 59 centimetra. Na Zlatiboru je takođe postavljen novi rekord do 35 centimetra, a i u pojedinim nižim predelima je registrovana pojava prvog snega najranije otkako postoje meteorološka merenja na tim stanicama", istakao je.

Tanjug/Ministarstvo bez portfelja/Saša Kitanović

Dodao je da u narednom periodu ne treba očekivati tako obilne padavine, otkrivajući kakvo nas vreme očekuje za vikend. 

"Što se tiče subote, slabih padavina će biti u centralnoj i južnoj Srbiji, kažem opet u vrlo maloj količini reda veličine jedan, dva milimetra ili litara po kvadratnom metru. Što se tiče Vojvodine, suvo vreme, u nedelju očekujemo suvo u svim krajevima Srbije uz smenu sunčanih i oblačnih intervala", zaključio je razgovor za Euronews Srbija meteorolog Slobodan Sovilj.

Komentari (0)

Srbija