Društvo

Razmaženi lešinar koji voli da jede iz čovekove ruke: Lazarici nije lako da se integriše u jato beloglavih supova

Komentari

Autor: RINA

27/03/2022

-

16:02

Razmaženi lešinar koji voli da jede iz čovekove ruke: Lazarici nije lako da se integriše u jato beloglavih supova
Razmaženi lešinar koji voli da jede iz čovekove ruke: Lazarici nije lako da se integriše u jato beloglavih supova - Copyright Wikipedia.org/ Sasapokimica

veličina teksta

Aa Aa

Najviše beloglavih supova na teritoriji Srbije nalazi se u Specijalnom rezervatu prirode Uvac i u kanjonu Trešnjice. Fondacija za zaštitu ptica grabljivica je sačinila program mera zaštite beloglavog supa 1991. godine i danas je kolonija ovih ptica grabljivica uvećana za više od 20 puta i spasene su od izumiranja.

"Jedan od retkih markiranih beloglavih supova u rezervatu Trešnjica je sup Lazarica. Ona je imala nesretno detinjstvo. Dok je još bila mala ispala je iz gnezda i upala u reku Trešnjicu. Meštanin ju je spasao, a čuvar Laza ju je oporavljao u podrumu svoje kuće, jer u Trešnjici nema uslova za zbrinjavanje ptica. Fondacija se zainteresovala za ovu pticu i njen oporavak. Odlučili smo da obeležimo Lazaricu satelitskim odašiljačem kako bi što bolje upoznali potrebe supova na ovom lokalitetu i pomogli da i ovde oporavimo koloniju“, kažu u Fondaciji za zaštitu ptica grabljivica.

Lazarica je puštena početkom septembra prošle godine na Međunarodni dan zaštite lešinara. Neuslovno držanje uticalo je da je Laza zapravo razmazio Lazaricu i ona je odbijala da sarađuje i integriše se u jato divljih ptica sa Trešnjice. Po puštanju sve vreme je bila sama na hranilištu i čekala Lazu da dođe da je nahrani.

"Zabranili smo Lazi da je hrani da vidimo da li će promeniti ponašanje i Lazarica je odletela do Kadinjače u oktobru gde je u selu Zlodol povredila jednu stariju ženu uverena da će od nje dobiti hranu“, ističu u Fondaciji.

Čuvari rezervata Uvac su uhvatili Lazaricu i preneli je u kavez za supove na Uvcu. Cilj je bio da Lazarica ostvari komunikaciju sa drugim supovima u kavezu da bi mogla da se integriše u jato divljih supova.

RINA

 

"Pre nekoliko dana taj beloglavi sup pobegao je iz kaveza na Uvcu i svaki dan se može uočiti na hranilištu. Ono što nas raduje jeste što se vidi određeni pomak, jer se jedinka viđa u društvu sa drugim supovima, nadamo se da će se konačno prilagoditi. Zbog neprimerenog ponašanja Fondacija za zaštitu ptica grabljivica skinula je Lazarici satelitski odašišljač, ali njeno kretenje će se i dalje pratiti preko video-nadzora", rekao je za RINU Steva Radovanović čuvar zaštićenog područja na Uvcu.

Tinejdžeri do pete godine, a posle verni partneri

Kolonija beloglavih supova na Uvcu je druga po veličini u Evropi, a veća se nalazi samo u Španiji. Iako su i mladunci poprilično krupni, to su izuzetno nežne i krhke jedinke što pokazuje i podatak da samo deset odsto mladih doživi polnu zrelost. Najčešće za njih bude koban prvi let, kada još nespremni pokušavaju da polete iz gnezda sa litice.

"Do pete godine oni se ponašaju kao pravi tinjedžeri, obilaze svet i svuda lete. Kad dostignu polnu zrelost pronalaze partnera i sa njim ostaju čitav život. Ukoliko se jednom od njih nešto desi ne pronalaze drugog i ostaju sami. Prema podacima koje smo dobili na osnovu monotoringa 62 odsto njih se vraća u svoju koloniju, ovde na Uvac i tu svijaju gnezdo, dok se 38 odsto 'skući' u nekoj drugoj koloniji", izjavio je Radovanović.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija