Društvo

Obeležena godišnjica Novosadske racije: "Mnogo poruka koje su važne"

Komentari
Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Osamdeset prva godišnjica Novosadske racije obeležena je pomenom kod spomenika "Porodica" na Keju žrtava racije. To je najveći ratni zločin koji Novi Sad pamti, a prema najavama Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, ubuduće će o đaci njemu učiti na časovima istorije.

Bacanjem venca u Dunav, gde su pod ledom pre 81 godine završila tela Novosađana, žrtava fašističke mađarske žandarmerije, obeležena je još jedna tužna godišnjica. Pored potomaka i zvaničnika, poklonile su im se i delegacije ambasada Izraela i Mađarske, te predstavnici gradova stradalnika u Drugom svetskom ratu.

"Na ovom mestu odajemo pomen gotovo iskorenjenim novosadskim porodicama Goldstajn, Ljubojev, Šosberger, Sremčević, Jovandić i mnogima drugima, jer predugačak je ovaj tužni spisak mučki oduzetih života u trodnevnoj klanici i bezumlju od 21. do 23. januara 1942. godine", rekao je gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić. 

Prinstskrin/Tanjug

 

Retki su oni koji se tih događaja danas sećaju iz ličnog iskustva. U školama se o Novosadskoj raciji ne uči dovoljno, ili ne uči uopšte. Inicijativa Bačke eparhije Srpske pravoslavne crkve prema Nacionalnom prosvetnom savetu bila je da pogrom u Bačkoj postane neizostavni deo gradiva za osnovce i srednjoškolce u Srbiji. 

Da učenici gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj", i pre te inicijative redovno uče o holokaustu i Raciji, postarala se profesorka sociologije. I ove godine je razred dovela na obalu Dunava.

"Holokaust ima toliko poruka i toliko je sve važno, da ja posle u razgovoru sa njima saznam šta je njima bilo važno i šta su sve naučili. Počev od toga da se istorija ponavlja, da kada dođe do zaoštravanja ekstremnih struja - više nema ko je čiji, svi ćemo stradati. Što je rehabilitacija odavno već na pragu u našem društvu, što se dižu spomenici zločincima posle 81 godine", kaže profesorka Marija Vasić.

Prinstskrin/Tanjug

 

Pojašnjava da misli na spomenik nevinim žrtvama iz 1944. i 1945. koji grad namerava da podigne nekoliko kilometara dalje, a koji je iniciran na osnovu spiska gde se, pored nevinih žrtava, nalaze i ratni zločinci, pa i učesnici Novosadske racije.

Osam decenija nakon tog velikog zločina, Grad Novi Sad namerava da podigne i Memorijalni centar posvećen žrtvama kako Novosadske, tako i Racije u Južnoj Bačkoj.

Komentari (0)

Srbija