Društvo

"Ne bi valjalo da ovo potraje": Kako će aprilski sneg i mraz uticati na voće

Komentari

Autor: Euronews Srbija

06/04/2023

-

16:17

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

U Srbiji je na snazi žuti meteoalarm, a razlog je mraz koji je jutros zabeležen širom zemlje koji može da ostavi značajne posledice po voće koje je zbog nedavnih toplih dana polako počelo da buji.

Stručnjaci navode da sam sneg ne može da napravi veliki problem voću, koliko to mogu niske temperature i mraz. Pre svega zbog toga što je drveće počelo da pupi, a sa druge strane zbog niskih temperatura pčele ne mogu da lete, pa onda ne mogu i da oprašuju cvetajuće zasade što je zapravo i ključno za kvalitet budućeg ploda.

Voćar iz okoline Čačka, Milan Erić, rekao je za Tanjug da će niske temperature napraviti probleme voću. Međutim, kako navodi, ukoliko usledi još snežnih padavina, Erić kaže da će eventualna oštećenja na biljkama biti sanirana.

"Zasigurno ovo zahlađenje će uzrokovati određene probleme. Za sada ono nije dalo nekih negativnih posledica. To zapravo znači da nije bilo nekih mrazeva jakih da bi proizvelo neka veća oštećenja. Šta će biti u narednom periodu videćemo. Ono što je bitna stvar jeste da, ukoliko dođe do još padavina, u smislu da sneg padne neće proizvesti neka veća oštećenja na biljnim kulturama", rekao je Erić.

Tanjug

Aleksandar Leposavić sa Instituta za voćarstvo objasnio je za Euronews Srbija da je činjenica da je Srbiju zatekao sneg koji je pao početkom nedelje, ali on objašnjava da se najveći problem desio prethodne sedmice kada su temperature bile niske jer je to oštetilo zasade ranocvetajućih biljaka.

On je istakao da je jedan od problema to što zbog niskih temperatura pčele ne mogu da oprašuju cvetajuće zasade zbog čega će ove godine biti manje plodova na stablima.

"Ne bi valjalo da ovo potraje. Pogotovo mrazevi nisu dobri, jer se voće nalazi u fenofazi kada treba da se izvrši oprašivanje i oplodnja, a tek zametnuti plodovi su najosetljiviji na niske temperature i tada temperatura od svega minus jedan može da napravi velike štete. One su već napravljene kod odredjenog broja voćnih vrsta. Ako otopli to je dobro. Međutim ono sa čime se naši proizvodjači poslednjih godina, upravo zbog ovakvih vremenskih uslova veoma teško nose i ne nalaze adekvatna rešenja - to je pojava nekih mešanih infekcija sa gljivičnim infekcijama znaju", rekao je on.

Kako je objasnio, za voće bi bilo dorbo da se vrati toplo i stabilno vreme, jer su mrazevi i niske temperature napravile već dovoljno štete.

"Tek zametnuti plodovi su najosetljiviji na niske temperature. Prethodne niske temeprature i mraz su ostavile neke posledice na vrste voćne vrste. To su osetili zasadi rano cvetajućih kultura kao što su kajsija ili breskva. Šljiva se takođe nalazi u punom cvetu. Neko ovo naziva poznim prolećnim mrazevima, ali to nije tačno jer je ovo početak proleća ali zbog nespecifičnog vremena početkom godine, kada su bile visoke temprerature, došlo je do ranijeg kretanja vegetacije", naveo je on.

Leposavić je rekao i da posledice mogu da se ogledaju kroz budući skok cena voća, ali ne na globalnom, već, kaže, lokalnom nivou. 

"Što se tiče cene voća, ona će sigurno da poraste. To je ono sa čime se već neki vremenski period suočavamo. To je pitanje lokalnog tržišta. Međutim, situacija na svetskom tržištu i naši proizvođači su veoma pogođeni dešavanjima zbog sveoubuhvatne situacije. Pogotovo su u problemu proizvođači jabuke. Što se tiče svetskog tržišta, neće se desiti nešto bitno, ali što se tiče loklanog tržišta tu možemo da očekujemo porast cena", rekao je on.

Metorolog: Protekla zima bila jako blaga

Metorolog RHMZ Slobodan Sovilj rekao je ranije za Euronews Srbija da je protekla zima bila jako blaga, i da iznenadne niske tempereture i sneg svakako ostavljaju posledice.

"Ovaj sneg, ali i mraz jesu opasni i imaju nepovoljan uticaj. Mi smo svedoci da je prethodna zima bila treća najtoplija i oni prethodni izraženi topli periodi u toku zime sa temperaturama od 15 čak i 20 stepeni Celzijusa su u svakom slučaju uticali na kalendar cvetanja i na to da voće ranije procveta. Sve one kulture koje su u fazi cvatanja pretrpeće velike štete kako zbog visokih i niskih temperatura, tako i zbog snežnog pokrivača", rekao je.

Sovilj je podsetio da smo pre sedam dana takođe imali hladniji talas sa jutaranjim mrazevima, što je takođe negativno uticialo na biljke. 

S obzirom da je sneg poznat i po tome da na određeni način štiti prizemne kulture od mraza Sovlj kaže da je činjenica da će u narednim danima sneg smanjivati, ali će i dalje biti mraza i da su posledice toga realne.

"Ovaj sneg može da deluje povoljno na one kulture koje nisu u fazi cvetanja ili one koje su na njenom samom početku vegetacionog perioda. Međutim, zbog ovih jutarnjih mrazeva i s obziro na topljenje snega, očekujemo sada i nepovoljan uticaj na prizemne kulture", rekao je on.

Tanasković: Ne očekujemo velike probleme sa voćem zbog snega

Ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković poručila je danas da ne očekuje velike probleme od poslednjih padavina snega, pošto je, kao kaže, sneg zaštitio voće, a mraz nije došao do biljaka.

"Prikupljamo podatke u vezi sa štetom koje su izazvale padavine", rekla je odgovarajući na pitanje novinara u Privrednoj komori Srbije o eventualnoj šteti na usevima prouzrokovanom poslednjim padavinama snega.

 "Voćarstvo je u najvećem problemu", rekla je ona.

Kako je objasnila, "sneg je zaštitio voće, a mraz nije došao do biljaka".

"U narednim danima ćemo videti kako stvari stoje", poručila je Tanaskovićeva.

Komentari (0)

Srbija