Politika

Studenti u blokadi traže vanredne izbore: Vlast poručuje da nema razloga za to, deo opozicije podržao predlog

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

07/05/2025

-

12:41

veličina teksta

Aa Aa

Studenti u blokadi pozvali su na raspuštanje Narodne skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora kao način za rešavanje političke krize. Sami su, kako navode, spremni da na izborima učestvuju listom kandidata koju bi predložili studenti u blokadi svih visokoškolskih ustanova u Srbiji.

Otkud promena od plenuma do parlamentarnih izbora i kako na ovu objavu novog igrača u političkoj areni reaguju partije vlasti i opozicije?

Tokom čitavog jučerašnjeg dana nizale su se reakcije na zahtev studenata u blokadi da se raspišu vanredni parlamentarni izbori. Oni poručuju da "glas mladih nije samo buka, već snaga koja može da pokrene promene, vrati dostojanstvo i probudi nadu u pravdu i slobodu" i dodaju da će se u narednim danima na plenumima raspravljati o modalitetu kako će se lista oformiti, zvati i koja će se imena naći na njoj.

"Mi se stvarno nadamo da će vlast podržati vanredne parlamentarne izbore. Što se tiče liste-dogovorili smo se da studenti ne budu na toj listi. Za dalje ćemo se dogovarati kako će se ta lista oformiti", rekao je za Euronews Srbija student Nikola Lončarević.

Iz Zeleno-levog fronta ističu da je u poslednjih nekoliko meseci vladajuća koalicija izgubila legitimitet da vodi državu i da pružaju apsoultnu podršku studentima u blokadi, jer imaju zajednički cilj: oživljavanje institucija i demokratizaciju društva.

"Ipak mislim da suštinski zahtev za parlamentarnim izborima i zahtev za prelaznom vladom su isti. Mislim da je cilj da prvo razvlastimo SNS, a da onda, sa jasnom većinom idemo ka boljem društvu i boljim izbornim uslovima", kaže za Euronews Srbija Natalija Stojmenović iz Zeleno-levog fronta.

Narodni poslanik SPS-a Uglješa Marković navodi da je parlamentarna većina stabilna, što je pokazalo i formiranje nove vlade. Od izbora, lekovitiji je dijalog, a put do poboljšanja situacije u društvu, ne ide preko biračkog mesta, već preko dijaloga koji vode premijer Macut i rektor Đokić, smatra Marković.  

"SPS se nikada nije plašila izbora, ali ponavljam: nismo za vanredne izbore, potrebno je da postoji ciklus koji se održava na četiri godine kako bismo imali kontinuitet", naveo je Marković za Euronews Srbija.

Sličnog su stava i pripadnici parlamentarne većine. Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić istakla je da su studentski zahtevi od početka bili paravan i da je sve od početka bila politika. Dok je predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević naveo da se vanredni  izbori "traže kada je propala revolucija i  zahtev za prelaznom vladom".

"Mi smo spremni da se razgovara, izbori su uvek tema u politici. Ali mi da učestvujemo u nečemu što bi nas vodilo u katastrofu za državu, da oni pričaju o vanrednim izborima pa da onda naprave haos na biračkim mestima i da ne dozvole da se održe, oni bi odmah pričali o krađi. Da dođemo u stanje da nemamo Skupštinu i Vladu, tu priču neće gledati. Naslušao sam se njihovih prevara i trikova", rekao je Vučević.

Ideji o novim izborima nije naklonjen lider Novog DSS-a Miloš Jovanović. Navodi "da je šteta ako se odustalo od prelazne Vlade, jer je ona jedino razumno rešenje za uspostavljanje poštenih izbora".

Poziv studenata u blokadi podržali su pokret Kreni-promeni, Ekološki ustanak, Zeleno-levi front, Demokratska stranka i lider SDS-a Boris Tadić.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija