Srbija je deo evropskog projekta koji je temelj za razvoj personalizovane medicine
Komentari
09/05/2025
-16:31
Kancelarija za IT i eUpravu deo je međunarodnog konzorcijuma koji realizuje projekat "Genome of Europe", koji je jedan od tri projekta programa Digitalne Evrope koji se trenutno sprovode u Srbiji.
"Projekat obuhvata učešće 29 evropskih zemalja, među kojima je i Srbija kao jedna od samo tri zemlje van Evropske unije", navodi se u saopštenju Kancelarije za IT i eUpravu.
U srpskom timu eksperata koji sprovode ovaj projekat jesu, osim Kancelarije za IT i eUpravu, Centar za četvrtu industrijsku revoluciju i Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo.
Direktor Kancelarije za IT i eUpravu Mihailo Jovanović rekao je da je učestvovanje u ovakvom projektu od velikog značaja za našu privredu, građane Srbije i naš inovacioni ekosistem, jer nam pruža jedinstvenu priliku da steknemo znanja i iskustva neophodna za uspostavljanje nacionalnog Registra genetičkih i biomedicinskih podataka.
"Registar će predstavljati temelj za razvoj personalizovane medicine u Srbiji, a Kancelarija za IT i eUpravu intenzivno radi na uspostavljanju platforme koja će omogućiti bezbedno čuvanje i odgovorno korišćenje genetičkih i biomedicinskih podataka u naučne i zdravstvene svrhe. Platforma će biti smeštena u Državnom data-centru u Kragujevcu", rekao je Jovanović.
Dodao je da će se o ovom projektu govoriti i na predstojećoj, četvrtoj po redu, konferenciji Budućnost biotehnologije, koja će biti održana 27. oktobra 2025. godine u Beogradu.
Direktorka Centra za četvrtu industrijsku revoluciju Jelena Bojović rekla je da će znanje i iskustvo koje budu stekli u realizaciji ovog značajnog evropskog projekta biti iskorišćeni za formiranje nacionalne evidencije genoma Republike Srbije.
"Cilj projekta 'Genome of Europe' jeste sekvenciranje 100.000 genoma stanovnika Evrope, od čega će 2.500 pripadati osobama srpskog porekla. Primarni zadatak je da se identifikuju genetičke specifičnosti različitih naroda, s posebnim fokusom na mogućnosti personalizovanog lečenja na osnovu dobijenih podataka. Želimo da utvrdimo koji su lekovi najdelotvorniji za srpsku populaciju i koje dijagnostičke i terapijske metode pružaju najbolje rezultate", rekla je Bojović.
Projekat je, takođe, deo šire evropske inicijative "1+ milion genoma", koja ima za cilj razvoj digitalne infrastrukture za bezbedno skladištenje genetičkih podataka i njihovo povezivanje sa zdravstvenim informacijama.
Ovaj projekat realizuje se u okviru programa Digitalna Evropa, u kojem učestvuje Srbija na osnovu potpisanog Sporazuma s Evropskom unijom, u junu 2023. godine, koji važi do 2027. godine.
Ovim sporazumom omogućeno je da pravna i fizička lica s prebivalištem ili sedištem u Srbiji konkurišu za finansiranje projekata u oblastima veštačke inteligencije, superkompjutera i razvoja digitalnih veština i kapaciteta u okviru programa Evropske unije pod istim uslovima kao i subjekti iz zemalja članica Evropske unije, uključujući i pristup bespovratnim sredstvima iz evropskih fondova.
Komentari (0)