Đurić za USA Today: Očekujemo milione turista i rekordan broj učesnika na Expo 2027
Komentari
17/05/2025
-10:31
Expo 2027 imaće transformativni uticaj na Beograd, koji priprema velike nadogradnje infrastrukture, a očekujemo milione turista i rekordan broj zemalja učesnica, izjavio je danas ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić.
''Expo 2027 je vizionarska inicijativa koju predvode predsednik Aleksandar Vučić i ministar finansija Siniša Mali, koji su podržali kandidaturu Srbije za domaćina događaja. Ekspo 2027 će biti globalno središte za umrežavanje, ekonomiju, kulturu, biznis i sport. Oduševljeni smo što su SAD potvrdile učešće velikim paviljonom, predstavljajući svoja dostignuća i mogućnosti'', rekao je Đurić u intervjuu za USA Today.
Govoreći o srpsko-američkim odnosima, Đurić je istakao veze dve zemlje koje datiraju iz 1882, napominjući da su SAD glavni partner Srbije u uslugama, a ekonomska razmena se meri milijardama.
''Tokom protekle decenije, Srbija je više nego udvostručila svoju ekonomiju, modernizujući ključne industrije. Prošle godine, IT je prvi put u istoriji nadmašio poljoprivredu po doprinosu BDP-u. Vodeće američke kompanije - Majkrosoft, Gugl, NCR, Rivijan i Filip Moris uspostavile su operacije i proizvodnju, uključujući centre za istraživanje i razvoj, čineći Srbiju regionalnim centrom'', rekao je ministar.
Šef srpske diplomatije je naglasio da jedinstveni geopolitički položaj Srbije, globalni domet i mreža partnerstava i prijateljstava nude slobodan pristup i evropskom tržištu i Evroazijskoj ekonomskoj uniji, dodavši da je Srbija jedina zemlja u Evropi sa sporazumima o slobodnoj trgovini u velikom broju afričkih i azijskih zemalja.
''Ova strateška prednost privukla je velike globalne investicije i kompanije iz Evrope, SAD i šire, što je rezultiralo time da Srbija poslednjih godina osvaja 65 odsto svih stranih direktnih investicija u jugoistočnoj Evropi'', rekao je on.
Značaj Srpsko-američkog poslovnog saveta u Vašingtonu
Đurić je istakao važnost Srpsko-američkog poslovnog saveta u Vašingtonu, čije je formiranje nadgledao, a koji ujedinjuje glavne američke investitore u Srbiji i regionu.
On je rekao da se ovaj savet zalaže za jače veze između SAD i Srbije, kroz pozive na strateške dijaloge i sklapanje Sporazuma o strateškom partnerstvu u oblasti energetike iz septembra 2024.
Đurić je rekao da se nedavno sastao sa američkim ministrom trgovine Hauardom Lutnikom, čija se vizija za obnavljanje američkog ekonomskog liderstva poklapa se sa ciljem Srbije da ojača svoju regionalnu ulogu.
''Zajedno možemo proširiti prisustvo van jugoistočne Evrope na Afriku i Aziju, gde Srbija ima jake veze. Srbija je bogata prirodnim resursima, držeći 11 odsto svetskih nalazišta litijuma — vitalnog za razne industrije'', rekao je Đurić.
On je napomenuo da je Srbija posvećena balansiranju ekonomskog rasta sa održivošću, a da ove godine cilj dostizanja najviše stope rasta u Evropi, posle prošlogodišnjeg svrstavanja među tri najbrže rastuće ekonomije.
''Pozivam američke investitore i posetioce da iz prve ruke dožive Srbiju. Sa bezviznim ulaskom i direktnim letovima iz Njujorka i Čikaga, Srbija je dobro povezana sa SAD i nadamo se da ćemo uskoro dodati liniju Majami-Beograd'', rekao je Đurić.
On je istakao važnost Srpskig kongresnog kokusa u SAD, koji se više nego udvostručio u poslednjih nekoliko godina, što odražava rastuće interesovanje među američkim zakonodavcima.
''Ovo je podstaknuto ekonomskim napretkom Srbije i povećanim angažovanjem srpsko-američke zajednice, koja služi kao vitalni most između naših naroda'', rekao je Đurić.
On je odao priznanje članici američkog Kongresa Klaudiji Teni, kopredsednici Srpskog kokusa, kao i kongresmenu Eriku Svolvelu i drugim dvostranačkim članovima Kongresa, koji dele posvećenost jačanju saradnje između SAD uprkos različitim stavovima o unutrašnjim pitanjima.
Đurić je spomenuo i kulturno-istorijske veze dve zemlje, ističući rad srpskih radnika na planini Rašmor, doprinose Nikole Tesle i važnost Srpske pravoslavne crkve u SAD.
Komentari (0)