Dačić: Odluke državnih organa moraju da budu u interesu svih građana, bez politizacije
Komentari
21/05/2025
-11:26
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da puštanje na slobodu trojice optuženih za napad na ustavni poredak Srbije pokazuje da se neke odluke donose pod pritiskom i istakao da bi državni organi i institucije pravosuđa trebalo da deluju u skladu s interesima svih građana, bez politizacije odluka.
Dačić je na televiziji "Pink" naveo da je neophodno da državni organi postupaju u skladu sa zakonom i da nema potrebe raspravljati o političkim preferencijama.
"Odluke ne smeju imati veze s tim da li postoji naklonost prema nekim političkim strukturama", naveo je Dačić.
On je istakao da se radi o delu koje se kvalifikuje kao jedno od najtežih krivičnih dela.
"Nije reč o delu manje težine. Šta to sada znači – da ako neko pravi blokade, možete pod pritiskom donositi odluke?", kazao je Dačić i dodao da su se optuženi, kada se saznalo za njihove planove, ograđivali i iz stranaka kojima pripadaju, te da nisu osporavali istinitost optužbi.
Dačić je istakao da bi trebalo postaviti pitanje gde su ostali koji se terete za isto delo, a koji su pobegli iz zemlje i nisu se vratili.
"Sada je sve jasnije da je u pitanju čista politička volja. Ako je neko i imao sumnje, sada je situacija jasna – neko želi da se kandiduje na izborima, traži vanredne izbore i pravi izborne liste", kazao je ministar unutrašnjih poslova.
"Prelazna vlada više nije aktuelna"
Na pitanje o vanrednim izborima koje zahtevaju, Dačić je rekao da oni koji to traže ne razumeju da održavanje izbora nije samo pitanje želja i odluka na plenumima, već i organizacije.
"Da predsednik sada kaže da se ide na izbore, kako će se organizovati? Oni ne razumeju šta to znači, ali im je to sada tema da bi održavali tenziju i imali o čemu da pričaju", naveo je Dačić.
On je dodao da prelazna vlada više nije aktuelna jer je formirana nova vlada s parlamentarnom većinom, te da ne postoji osnov za razgovor o vanrednim izborima.
"Za Srbiju su bitni stabilnost, mir i konsenzus o osnovnim društvenim ciljevima, jer postoje druge teške teme – Republika Srpska, Kosovo i Metohija, jug Srbije, stalne tenzije u odnosima s nekim susednim zemljama, sve s ciljem da se Srbija prikaže kao remetilački faktor, uz pritisak u spoljnopolitičkoj areni", naveo je Dačić.
On je istakao da je došlo do izlaska iz racionalnog postupanja i pozvao nosioce vlasti da se ponašaju u skladu sa zakonom, a državne organe da deluju u interesu svih građana.
"Situacija se normalizuje"
Dačić je naglasio da politički zatvorenici u Srbiji ne postoje, pojasnivši da su politički zatvorenici oni koji su u pritvoru zbog svojih političkih izjava, knjiga ili sličnog, a ne zbog pokušaja nasilnog državnog udara.
Navodeći da je na sednici Saveta za nacionalnu bezbednost zaključeno da je bezbednosna situacija u zemlji stabilna, Dačić je dodao da institucije imaju zadatak da obezbede bezbedno funkcionisanje svih građana.
"Situacija se normalizuje, nema više škola u potpunoj blokadi, a oko 80 škola od preko 1.800 radi skraćeno 30 minuta ili kombinovano", kazao je Dačić.
Govoreći o Svesrpskom saboru u Nišu, održanom 17. maja, Dačić je kazao da do incidenata dolazi kada neko sebi daje za pravo da sprečava skupove drugih ili onih koji drugačije misle.
"Mesecima smo se, po nalogu predsednika Vučića, trudili da policija bude uzdržana, da ih logistički podržimo iako nisu prijavljivali skupove, već smo sve saznavali preko društvenih mreža. Kada ih neko od građana popreko pogleda, žale se policiji, ali kada neko drugi želi da se okupi, oni kažu da to nije dozvoljeno", naglasio je Dačić.
Pojasnio je da policija više ne odobrava skupove, već može samo da ih zabrani ako su rizični po bezbednost.
"U Nišu su hteli da njihova kolona prođe kroz prostor na kojem se održavao prijavljeni skup, sve s ciljem izazivanja konflikta i provokacija. Policija je morala da donese rešenje i odredi prostor bez dodirnih tačaka. Uprkos tome, bilo je manjih incidenata", kazao je Dačić.
Komentari (0)