Li Ming: Čelično prijateljstvo Kine i Srbije jačaće i rasti na dobrobiti dva naroda
Komentari
25/05/2025
-15:55
Ambasador Kine Li Ming izrazio je danas, povodom obeležavanja 70. godišnjice prijateljstva naroda Kine i Srbije, uverenje da će prijateljske veze kineskog i srpskog naroda nastaviti da jačaju i rastu i da će biti još plodonosnije zahvaljujući strateškoj viziji lidera dve zemlje Si Đinpinga i Aleksandra Vučića.
"Definitivno sam uveren da će naše čelično prijateljstvo sve više rasti i jačati, da će postati ogromno drvo koje će donositi još plodonosnije rezultate našim narodima. Nastavićemo da tesno sarađujemo pod vođstvom naših lidera. I zato hajde da radimo snažnije za još svetliju budućnost", kazao je Li na manifestaciji "Osećam Kinu u Srbiji" u ambasadi Kine u Beogradu.
Naglasio je da predsednici Kine i Srbije Si Đinping i Aleksandar Vučić imaju stratešku viziju za bilateralne odnose dve zemlje.
"Ta se strateška vizija se nastavlja nakon prošlogodišnje uspešne posete predsednika Sija Beogradu, koja je bila novi putokaz, kamen temeljac. Dogovorili smo se da uspostavimo zajednicu zajedničke budućnost između Kine i Srbije, dostignuće bez presedana u našim odnosima", kazao je ambasador.
Podsetio je da su se, godinu dana nakon posete Sija Beogradu dvojica predsednika ponovo sastala u Moskvu 9. maja i ukazao na to da se veliki jubilej 70. godišnjica prijateljstva između Kine i Srbije organizuje i u svetlu prve godišnjice od kada su odnosi dve zemlje sa nivoa strateškog partnerstva prešli na nivo izgradnje zajednice zajedničke budućnosti u novoj eri, ali i osam decenija pobede nad fašizmom.
Potredsednica Skupštine Marina Raguš, koja je i člana poslaničke grupe prijateljstva Srbije i Kine, najbrojnije u parlametu sa 109 članova, naglasila je da Beograd i Peking mogu da se pohvale da su primer za celu međunarodnu zajednicu kako dve zemlje mogu da sarađuju i daju doprinos globalnom razvoju, globalnim civilizacijskim vrednostima i miru.
Podsetila je da zahvaljujući saradnji dvojice lidera narodi Srbije i Kine imaju predvidivu budućnost.
"Jako je važno da svi mi ovde znamo da nama Kina danas život znači", rekla je Raguš i podsetila na značaj kineskih invesitcija posebno za istok Srbije.
Prema njenim rečima, Srbija i Kina u poslednjih nekoliko godina prolaze kroz, geopolitički izazovna vremena tokom kojih su bile tu jedna za drugu.
Ambasada Kine sedam decenija prijateljstva dva naroda obeležava Danom otvorenih vrata "Osećam Kinu u Srbiji" kroz niz kulturnih događaja ali i predstavljanje rezultata ekonomske saradnje dveju zemalja, moderne tehnološke Kine, naučnih inovacija, najsavremenijih rezultati istraživanja u različitim oblastima od medicine do poljoprivrede.
Cilj manifestacije je da produbi razumevanje kineske kulture među srpskim prijateljima i ojača veze između dva naroda, a program je sastavljen iz četiri različite tematske zone.
U prvoj je predstavljena nematerijalna kulturna baština provincije Fuđijan, a koja uključuje i Ples lava - tradicionalnu mešavinu borilačkih i narodnih veština, retke dragulje kineske narodne umetnosti i borilačke veštine.
U drugoj tematskoj zoni predstavljena je "Tehnološka Kina", šest modela kineskih električnih vozila dostupnih kupcima u Srbiji, kao i pametni Huawei uredeđaji, naučne inovacije i najsavremeniji rezultati u genetskim istraživanjima, poljoprivredne bio-inovacije, tehnologije zelene proizvodnje u metalurgiji i nauci o materijalima.
Treća tematska zona je prostor za predstavjanje kompanija od kao što su Čajna road and Bridž korporejšn, Benk of Čajna i Srbija Ziđin Koper, ali i za susrete kineskih privrednika sa srpskim studentima i razgovore o mogućnostima zapošljavanja, dok je četvrta zona kulinarstva sa autentičnim specijalitetima iz različitih kineskih regiona.
Takođe su prikazane tehnika izrade odeće, kalifrafija, kao i "Kineski nuk buk" sa po 50 knjiga na sprskom i engleskom jeziku.
Komentari (0)