Brnabić: Moramo uspostaviti dijalog, uputiću poziv svim organizacijama civilnog društva
Komentari
28/05/2025
-09:57
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je danas da je potrebno uspostaviti dijalog u društvu i da građani ne smeju biti taoci bilo kakvih razmirica, te najavila da će uputiti poziv svim organizacijama civilnog društva i svima u okviru Nacionalnog konventa o EU na dijalog da bi, kako je rekla, svi zajedno završili posao koji je pred Srbijom.
Ana Brnabić je rekla da treba pokušati da se dođe do neke vrste razgovora u društvu.
"Nemamo poverenje jedni u druge, to nije samo problem jedne strane, to je problem obe strane, ali mi to moramo kao ozbiljni i odgovorni ljudi da pokušamo da stavimo po strani i da razgovaramo kako ne bismo držali sve naše građane i zemlju kao taoca različitih razmirica", rekla je Ana Brnabić za RTS.
Na pitanje o mogućnosti konsenzusa između studenata koji su u blokadi i studenata koji žele da studiraju, Ana Brnabić je rekla da je prva stvar da se međusobno slušamo i čujemo, te dodala da u ovom trenutku blokaderi niti slušaju niti čuju nekoga i da im je sve percepcija.
"Došlo je do toga da je juče sa FDU došlo do toga da ja treba da uputim izvinjenje profesorki Vanji Šibalić zato što sam je 'targetirala'. A 'targetirala' sam je time što sam rekla da je izuzetno kvalitetan kandidat i stručan kandidat. Dakle, ajde da se čujemo ponekad, da se slušamo, pa onda na osnovu toga da započnemo dijalog", rekla je Ana Brnabić.
Naglasila je da svi treba da shvate da svi imaju jednaka prava i da ne postoji tzv. kvazielita i samozvana elita koja ima sva prava, a da ostali nemaju nikakva prava.
"Kažete da je Pionirski park vlasništvo svih nas, tako je, ali i fakulteti su vlasništvo svih nas i pre svega svih studenata. Dakle, oni studenti koji žele da uče više bi voleli da budu na fakultetima nego u Pionirskom parku, zato što ne mogu da uđu na fakultete. Ne možete vi sebi dodeliti sva prava, a da svi ostali nemaju nikakva prava. Ja mislim da dijalog i konsenzus u društvu počinje od toga", rekla je Ana Brnabić.
Ona je apelovala na fakultete da počnu da rade i podsetila da su studenti koji žele da uče, a koji mesecima borave u Pionirskom parku zahtevajući Ustavom zagarantovano pravo na obrazovanje, najavili da će od 1. juna početi štrajk glađu ukoliko njihovi fakulteti ne počnu da rade.
Ana Brnabić je rekla da je veliki broj fakulteta krenuo u određeni vid nastave, ali da nisu svi.
Ona je navela da je zabrinjavajuće što ni rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić ni prošireni Rektorski kolegijum u ovom trenutku nisu Narodnoj skupštini predložili bilo kakvo rešenje da se sačuva status studenata koji žele da uče i studenata blokadera.
"Ni u jednom trenutku nisu predložili izmene i dopune zakona kako bi studenti znali koji je njihov status, kako će ostati na budžetu, u domovima, kako će se upisati nova generacija studenata. Uvek ih je zanimao samo i isključivo njihov status, njihove plate, da li oni mogu da se biraju u zvanja, ko će da bude profesor emeritus ili nešto drugo, bez obzira na šestomesečne blokade. Nijednom rečju nisu pomenuli status studenata i zaštitu studenata", kazala je Ana Brnabić.
Na pitanje šta se dešava sa akademskom godinom, Ana Brnabić je odgovorila da je to pitanje za rektora i za dekane i istakla da vlast nikada nije želela da se meša u autonomiju univerziteta.
"Postoje nezavisne institucije, profesionalne, kao što je Nacionalno akreditaciono telo. Oni neka odluče šta će biti sa školskom godinom", rekla je Ana Brnabić.
Na pitanje o zahtevu studenata u blokadi za vanredne parlamentarne izbore, ona je rekla da se ne bavi izborima i da se zna ko je nadležna institucija za raspisivanje izbora, odnosno da je to predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
"U ovom trenutku mislim da Srbija ima mnogo važnija pitanja, a to je ekonomski rast i razvoj, da nadoknadimo sve ono što smo izgubili i što je propušteno u poslednjih šest meseci, što je mnogo, ali napornim radom, predanim radom mi to možemo i moramo da nadoknadimo", istakla je Ana Brnabić.
Ona je ukazala da je vladajuća većina u Skupštini "apsolutno stabilna".
"Naša većina je u potpunosti stabilna i čini mi se da ima sve više narodnih poslanika koji žele da se priključe toj stabilnoj većini", rekla je Ana Brnabić.
Dodala je da je veći problem za parlament to što predstavnici bivše vlasti ne predstavljaju skoro više nikoga, pa onda postoji vaninstitucionalna borba, zato što studenti u blokadi nemaju svoje predstavnike u institucijama.
Komentari (0)