Politika

Da li je granica prekoračena? Profesori Beogradskog univerziteta o pravu na akademsku autonomiju

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

04/07/2025

-

18:00

veličina teksta

Aa Aa

Nakon što se policija našla na stepeništu zgrade Pravnog fakulteta u Beogradu i ušla u dvorište Mašinskog, studenti tvrde da je time narušena univerzitetska autonomija. Ministarstvo unutrašnjih poslova, međutim, negira te tvrdnje i navodi da policija nije ušla u zgrade fakulteta. Pitanje je gde su granice univerzitetske autonomije i kako se ona definiše u kriznim društvenim i političkim momentima u kakvima se trenutno nalazi Srbija.

Profesor Vladimir Vuletić sa Filozofskog fakulteta u Beogradu, izrazio je svoje mišljenje o ovom pitanju.

"Autonomija univerziteta krši se onog trenutka kada se nama kao nastavnicima ne omogući da bez pritiska obavimo svoj posao da bez pritiska istražujemo, pripremamo i izvodimo nastavu. Kada na taj način shvatimo autonomiju, ona se odnosi i na pritisak države i bilo koga drugog", rekao je Vuletić za Euronews Srbija i dodao da je njegova autonomija kao nastavnika na fakultetu, ugrožena u značajnoj meri poslednjih sedam meseci.

Vuletić je naglasio da je "jedna stvar imati politički stav" i da "poštuje razlike i proteste kao vid izražavanja političkog stava, pogotovo kada dolaze od studenata koji imaju ideju i traže alternativu". Međutim, on smatra da "blokade univerziteta ne samo da su protivzakonite nego su kotraproduktivne s obzirom na ono što se navodi kao cilj i s obzirom na budućnost fakulteta".

Euronews Srbija

 

Profesor je takođe naglasio potrebu za uzdržanošću prilikom tumačenja događaja, navodeći da ga je nedavno "uzbudila vest" da je jedan student preminuo na VMA nakon što je pretrpeo povrede na mitingu 28. juna.

"To je bilo za mene šokantno, kasnije sam video da su demantovali", rekao je.

Vuletić je pohvalio odgovorno ponašanje policije tokom događaja 28. februara, rekavši da "zahvaljujući isključivo tome nije došlo do sukoba koji bi zaista mogao da ima razmere o kojima ne želi niko da govori". Međutim, on kaže da bi voleo da su "dekani sankcionisali ponašanje koje nije u skladu za zakonom o univerzitetu.

"Da je toga bilo, ne bismo imali situaciju koju danas imamo"

Profesor Vuletić je primetio da "državi ne odgovara bilo kakva eskalacija".

"Sve vreme svih 7-8 meseci vidimo izuzetno strpljenje i pokušaj da se situacija deeskalira. Mogu da prepoznam različite strategije ili taktike i od strane demonstranata i države. U početku ste imali da se zažmuri od strane države, u nadi da će to prestati, ali to u ovom slučaju nije bilo tako".

Vuletić smatra da deluje kao da ćemo dugo imati blokade i da se "mora voditi nekakav dijalog i videti da li postoji mogućnost istraživanja dubljih uzroka".

"Građanska neposlušnost podrazumeva da vi svesno kršite zakon, a kršenje je i to što ne prijavljujete skup. Zato mi je ponekad neobično da oni koji ulaze akcije građanske neposlušnosti kao što je blokada ulica, prevrtanje kontejnera moraju da budu svesni da to povlači sa sobom određene sankcije. Ne vidim zašto je to problem. Izdržite stoički ako ste uvereni da je to najbolji način", poručio je Vuletić. 

Roglić: Pravni tim Beogradskog univerziteta već uključen u analizu događaja

S druge strane, dekan Hemijskog fakulteta u Beogradu Goran Roglić, kritikovao je postupke policije tokom nedavnih protesta.

"U principu ne bih se složio sa kolegom da policija nije prekoračivala ovlašćenja", izjavio je Roglić, osvrćući se na snimke policijskih vozila koja su se kretala velikom brzinom u Ulici Vojvode Stepe u Beogradu. Dekan je naglasio da takva brzina "nije u skladu s propisima i postupanjima policije", jer su vozila mogla da se kreću sporije, ostavljajući vreme okupljenima da se povuku.

Opisao je i situaciju ispred Pravnog fakulteta, gde su studenti sedeli mirno pre nego što je policija intervenisala, na šta su studenti zabeležili brojne pritužbe i akcije kao što su pokušaji izvlačenja studenata iz zgrade. Dekan je istakao da je pravni tim Beogradskog univerziteta već uključen u analizu događaja i eventualno će podneti tužbu ukoliko budu pronađeni dokazi o narušavanju autonomije univerziteta.

Euronews Srbija

 

Roglić je istakao važnost dijaloga između premijera i rektora, za koji veruje da je bio iskreno usmeren ka rešenju, ali je, kako kaže, miniran od strane nekih zvaničnika čija je "zapaljiva retorika doprinosila eskalaciji tenzija". Smatra da su hapšenja u nedelju bila pogrešan potez, bila to svesna provokacija ili plod nesposobnosti, jer je bilo jasno da će susret s neusaglašenim osobama izazvati širu reakciju.

Istovremeno, dekan naglašava da svaka reakcija mora biti zasnovana na dokazima, što ovog puta očigledno nije bio slučaj, s obzirom na "nasumična hapšenja" koja nisu imala razumnu osnovu.

Takođe, Roglić je komentarisao studentski protest i blokade, ističući da većina studenata želi da nastavi s normalnim školovanjem, no da su čekali ispunjavanje zahteva od strane vlasti.

On naglašava da, iako su neki univerziteti već postigli dogovore sa studentima, problem blokade pojedinih lokacija u Beogradu ostaje nerešen, što je u očima mnogih apsurdno s obzirom na druge situacije na koje nadležni ne reaguju, kao što je skup Studenata koji žele da uče u Pionirskom parku.

Komentari (0)

Srbija