Saradnja studenata i opozicije: Jedinstven izborni front ili nastup u više kolona?
Komentari14/07/2025
-22:00
Uprkos želji opozicije, komunikacija sa studentima u blokadi i dalje ostaje jednosmerna. Dok se skoro celokupna opozicija odazvala studentskom pozivu na privremeni bojkot rada parlamenta, opozicioni poziv upućen studentima da se formira jedinstven front protiv vlasti i dalje je bez odgovora.
Rov iskopan na početku društveno-političke krize pod parolom "ograđujemo se od svih političkih stranaka" i dalje je nepremostiv u odnosima opozicije i studenata u blokadi.
Za Pokret slobodnih građana, jedinstven front protiv vlasti ne mora nužno da znači i jedinstven nastup na izborima, ali mora da znači jedinstvo u sprovođenju akcija i pružanju otpora vlastima.
Kažu da zvaničnu komunikaciju sa studentskim plenumima još nisu ostvarili, ali veruju da uprkos stavu plenuma da kandidati na studentskoj listi ne smeju biti članovi stranaka - može doći do preokreta.
"Ako možemo da sarađujemo kad su u pitanju uhapšeni, kad je u pitanju organizacija protesta ili bilo koja druga pitanja, zašto ne bismo mogli da uokvirimo to u neku političku saradnju? To što se događalo pre, naravno, situacija nije ista kao u februaru ili aprilu. Dosta se brzo menja politička situacija, rejting SNS-SPS ubrzano pada i onda mislim da treba da budemo odgovorni prema zemlji i građanima", rekao je predstavnik PSG Vladimir Pajić.
Euronews Srbija
Iako su početkom juna studenti u blokadi objavili program i uslove za kandidate, još uvek je nepoznato ko bi bio nosilac, a ko kandidati za poslanike. Kada se ova nepoznanica upari sa nepoznanicom o broju opozicionih listi i nedefinisanim datumom izbora - zadatak za istraživače javnog mnjenja postaje još teži.
"Verovatno bi najbolja kombinacija bila da opozicija ima samo jednu listu, i da svi u opoziciji i u studentskom pokretu politički rade za tu listu. Ali pitanje je da li je takav scenario realan i pitanje je da li će, ukoliko takva lista zaživi, svi ljudi unutar stranaka biti voljni da budu deo te kampanje", rekao je direktor Centra za slobodne izbore i demokratiju (CESID) Bojan Klačar.
Čak i ako se želja za izbornim studentsko-opozicionim jedinstvom ne ostvari, iz opozicije kažu je u tom slučaju najvažnije imati dogovor o nenapadanju.
"Najvažnije je da ne bude velikih sukoba između opozicionih društvenih struktura, a da na bazi toga se ne napadamo i ne sukobljavamo i da se međusobno pomažemo, da je to dobar temelj da se izgradi politička saradnja, koja ne mora da bude koalicija i jedna lista, ali da ta saradnja zna gde ide, da zajednički napravi strategiju i taktiku kako se ovaj režim obara i pobeđuje na izborima", smatra Pajić.
O ovoj temi studenti u blokadi se još uvek nisu javno oglašavali, dok za Euronews nisu želeli da govore o mogućnosti bliže saradnje sa opozicijom.
Komentari (0)