Politika

Švedski diplomata Andreas fon Bekerat nasleđuje Žiofrea kao novi šef EU u Srbiji - koje promene donosi?

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

16/07/2025

-

18:40

veličina teksta

Aa Aa

Švedski diplomata Andreas fon Bekerat naslediće Emanuela Žiofrea na mestu šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji. On stiže umesto Emanuela Žiofrea kao aktuelni  ambasador Švedske u Poljskoj, na novu poziciju bi trebalo da stupi 1. avgusta, a članica Izvršnog odbora Evropskog pokreta u Srbiji Jelica Minić kaže za Euronews Srbija da fon Bekerat dolazi iz bloka zemalja koje se uveliko osećaju veoma ugroženim od rata u Ukrajini i mogućnosti da se taj rat proširi.  

Minić takođe smatra da očekuje da on bude "tvrđi" diplomata od Žiofrea naročito kada je u pitanju budućnost odnosa na relaciji Srbija – Rusija.

"Neizbežno je da se od njega očekuje u EU da mnogo odlučnije radi na tom udaljavanju Srbije od ruskog uticaja. Ja bih rekla da će njegov uticaj biti mnogo izraženiji nego što je to bio slučaj sa prethodnikom. Složena je sad situacija koje signale šalju naše vlasti. Oni ohrabruju prorusko raspoloženje građana", kaže Minić.  

Kako navodi, svaki dolazak novog diplomate treba shvatiti kao određenu poruku. Naime, kako objašnjava, oni personifikuju i svoju državu porekla, ali naglašava i da uprkos tome mora da poštuju i slede evropsku politiku. 

"Već nekoliko puta smo imali šefove delegacije koji su dolazili iz Italije. Kao što Italija, kao jedan od glavnih ekonomskih partnera, ima svoje interese ovde, to se odrazilo i na njene šefove delegacije. Ovog puta imamo drugačijeg šefa delegacije koji dolazi iz nordijskih zemalja i u periodu kada je EU suočena sa jednim brutalnim ratom na teritoriji Evorpe i njegovo delovanje imaće veze i sa tim", kaže ona. 

Na pitanje šta će novi diplomata zateći u Srbiji, kaže da bez sumnje prva stvar koja će ga sačekati je blokiran proces pristupanja Srbije EU. Međutim, naglašava i da on ne može uvek da posmatra Srbiju kao pojedinačnu državu, već i kao deo jednog regiona. 

Printskrin/Youtube/Go2Warsaw

 

"Ovde ima pomeranja koja se odnose na čitav Zapadni Balkan pa je u to uključena i Srbija, a to su pripreme za besplatni roming sa EU. Oni su naglasili da ukoliko se zemlje pripreme i preduzmu sve mere, od početka iduće godine nećemo plaćati roming”, kaže ona. 

Minić takođe navodi da to ne bi bilo sve. Novog šefa Delegacije Evropske unije očekuje i rad na takozvanim "zelenim koridorima". 

"Očekuje se i da se radi sa svim zemljama regiona na ubrzavanju i olakšavanju prelaska granice za robni transport. To je važno za biznis. Za zemlje regiona je važan i plan rasta koji treba da ubrza uključivanje zemlje regiona u jedinstveno evropsko tržište i tu se odobravaju podsticajna sredstava – deo su povoljni krediti, deo su bespovratna sredstva", navodi ona. 

Kako dodaje, Srbija je do sada dobila avansna sredstva, ali do kraja jula bi trebalo da dobije još jednu tranšu sredstava. 

"Ona se dobijaju ukoliko su neki rezultati ostvareni. Srbija je najavila da ona to nije izvršila, kao što su na primer izbor članova REM-a, sređivanje izbornih lista ... Mi neke od važnih tema nismo uradili, ali govori se da će ta najavljena sredstva ipak da stignu. Najavljeno je i otvaranje Klastera 3, ali videćemo. To je najavljivano više puta, međutim još se nije desilo", rekla je Minić.   

Odnos Srbije i Rusije biće u foksu? 

Što se tiče Emanuela Žiofrea, koji uskoro odlazi sa ove pozicije, Minić kaže da očekuje da njegov naslednik, fon Bekerat, da bude "tvrđi" u svom stavu po brojnim pitanjima.  

"Žiofre ima miran i tih stil, nije imao burne nastupe. Vodio je računa. Trebalo je pažljivo da se čita šta je on poručivao Srbiji. Na samom početku, kada je došao iz Izraela, dosta energije je uložio ohrabrujući, podržavajući i govoreći o tome da Srbija treba da razvija naučno - istraživačke centre", rekla je ona. 

Konstatuje da nema sumnje da što se tiče naučno-istraživačke oblasti, Srbija jeste napredovala, ali naglašava da je Žiofre, kao i svaki diplomata, vremenom dozvolio da ga "proguta" dnevna politika. 

Tanjug/Vladimir Šporčić

 

"On je morao da se bavi politikom na dnevnom nivou. Ja lično, imam dobar utisak o njegovoj ulozi u Srbiji. Ne znam lične karakterisitke Andreasa fon Bekerata, ali imajući u vidu blok zemalja iz kojih dolazi, to su zemlje koje se osećaju veoma ugroženim od rata u Ukrajini i to će imati u odnosu prema Srbiji imati određenu specifičnu težinu. Neizbežno, od njega se u EU sada očekuje da mnogo odlučnije radi na tom udaljavaju Srbije od ruskog uticaja”, kaže ona. 

Dodaje i da očekuje da će njegov uticaj "biti mnogo izraženiji nego što je to bio slučaj sa prethodnikom".   

Nova atmosfera prema EU u Srbiji  

Nema sumnje, da će novog šefa Delegacije Evropske unije u Srbij sačekati i malo drugačija atmosfera kada je u pitanju odnos građana prema Evropskoj uniji.  Naime, ovo kroz istraživanje potvrđuje i Centar za slobodne izbore i demokratiju (CeSid) koji je saopštio krajem juna, da bi na referendumu o članstvu Srbije u Evropskoj uniji 46 odsto glasalo "za", dok je 44 odsto ispitanika protiv pristupanja Uniji.  

Naime, istraživanje javnog mnjenja pokazalo je i da je procenat ispitanika koji vide korist od članstva Srbije u Evropskoj uniji za 11 odsto veći od onih koji smatraju da bi joj članstvo donelo štetu.

Minić to vidi kao tanku liniju.  Kako kaže, javno mnjenje stav zasniva na osnovu onoga sa kojim informacijama raspolaže. Navodi da je važno koje poruke građani više čuju u medijima, ali i kako evropska zajednica deluje na brojna dešavanja u svetu, pa i u Srbiji. 

"Polarizacije ima, nema sumnje. Povećanje broja onih koji su protiv ulaska u EU ima veze i sa vrlo neodređenim reakcijama, beskrvnim reakcijama EU na politička zbivanja u Srbiji. Oni koji su se podigli protiv kršenja zakona, protiv odsustva vladavine prava, protiv ugroženog pravosuđa i koji se bore za svoja lična sloboda, a EU slabo na to reaguje. Setite se da su studenti trčeći i na biciklama išli u EU da traže reaguju", kaže ona. 

Međutim, napominje, da EU nije fokusirana na dešavanja samo u Srbiji, već u celom svetu, pa i unutar zemalja članica i svojih institucija. 

"Nismo dovoljno učinili na putu ka EU. Brojne organizacije, medijski esnafi u svetu registruju da Srbija u važnim oblastima kao što su vladavina prava, stanje demokratije, medijska situacija, ljudska prava, stanje u pravosuđu... konstatuje se nazadak. To je ključni problem. Istina je da EU ne gine za Srbijom, ima svoje probleme, i u samoj EU ima razlika i tenzija. Oni ne mogu samo nama da se bave", smatra Minić. 

Zbog toga, smatra, naslednika Emanuela Žiofrea očekuju "pune ruke posla". 

Ko je Andreas fon Bekerat? 

Švedski diplomata Andreas fon Bekerat na svoju novu poziciju, trebalo bi da stupi 1. avgusta ove godine, preneo je ranije Tanjug. Do tada, on je ambasador Švedske u Poljskoj. 

Tokom gotovo tri decenije duge karijere, obavljao je više funkcija u Ministarstvu spoljnih poslova u Stokholmu, kao i u diplomatskim predstavništvima te zemlje u inostranstvu. 

Andreas fon Bekerat radi u Ministarstvu spoljnih poslova Švedske od septembra 1999. Od 2002. do 2006. bio je izvestilac za Evropu u Ministarstvu spoljnih poslova u Stokholmu. Od avgusta 2006. do avgusta 2010. obavljao je dužnost političkog savetnika u Ambasadi Švedske u Berlinu, prenosi portal European Western Balkan. 

Prinstscreen YouTube/Ambasada Szwecji w Polsce

 

U narednim godinama bio je zamenik šefa misije Ambasade Švedske u Londonu. U septembru 2013. imenovan je za ambasadora te države u Kijevu. Na poziciji ambasadora Švedske u Ukrajini ostao je do septembra 2016. Tokom narodne pobune na Majdanu bio je jedan od evropskih diplomata koji su upozoravali na brutalnost policije. 

"Nasilje prema mirnim demonstrantima je neprihvatljivo i u suprotnosti sa evropskom integracijom", poručio je putem Tvitera početkom 2014. 

Od novembra 2016. do avgusta 2017. rukovodio je Odeljenjem za konflikte i humanitarna pitanja u Ministarstvu spoljnih poslova u Stokholmu, a potom je bio šef Odeljenja za istočnu Evropu i centralnu Aziju u istom ministarstvu. U oktobru 2023. imenovan je za ambasadora Švedske u Varšavi. 

Andreas fon Bekerat govori engleski, nemački i ruski, a sporazumeva se na francuskom, poljskom i holandskom. 

Komentari (0)

Srbija