Petrič upozorava: Kosovo stagnira, Kurti koči dijalog – spoljni uticaji sve opasniji
Komentari
20/07/2025
-10:35
Nekadašnji izaslanik EU za Kosovo i visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Volfgang Petrič izjavio je da je preduslov za uspeh normalizacije odnosa i dijaloga sa Beograda i Prištine da se na Kosovu najpre uspostavi interni dijalog, "a idealno bi bilo i sa Srbima koji žive na Kosovu".
U intervjuu za Kosovo online, Petrič je, između ostalog, govorio o situaciji na KiM, dijalogu Beograda i Prištine, Zajednici srpskih opština, mostu na Ibru, ali i bombardovanju 1999. godine.
"Kosovo se nalazi u pravoj političkoj krizi i krizi vlasti, jer očigledno pobednik izbora održanih u februaru ove godine nije spreman na kompromise sa opozicionim partijama, i potpuno nepopustljivo insistira na jednoj kandidatkinji za predsednicu Skupštine. To je naravno eklatantni nedostatak razumevanja demokratije, jer demokratija znači i da, kao što je slučaj sa Aljbinom Kurtijem - ako osvojim više od 40 odsto glasova moram postići kompromise. Nedostaje ta kultura kompromisa. Smatram da je to razlog i za zastoj u dijalogu sa Srbijom. To pojačava osećaj da na Kosovu sve stoji, dok se svuda oko Kosova - u regionu, Evropi i širom sveta, događaju masivne političke, ekonomske promene", naveo je on.
Na pitanje šta aktuelna kriza znači za Kosovo, posebno za evroatlanstke integracije, odgovara da nema napretka.
"Imamo naravno veliku nepoznanicu - Vašington, Trampovu administraciju, koja se u prvom mandatu veoma snažno angažovala. Postoje određene antiameričke tendencije na Kosovu u Samoopredeljenju. U drugom mandatu Tramp se još nije angažovao. Smatram da to nije ni loše. Mislim da bi EU trebalo da pokuša da podstakne napredak normalizacije odnosa sa Srbijom i da kaže Prištini - započnite konačno uspostavljanje unutrašnjopolitičkog procesa", navodi Petrič, te dodaje:
"Primećujem na Kosovu nastavak iseljavanja stanovništva, izostaju investicije, to znači da zemlja nazaduje umesto da ide napred, a to nije dobro za Kosovo, ni za Srbiju ni za ceo region. Evropska unija je u međuvremenu imenovala novog izaslanika za dijalog, Petera Serensena koji je veoma iskusan diplomata. Do sada sam malo čuo šta se radi. Nadam se da se ozbiljno priprema. U prošlosti, pre svega zbog nepopustljivog ponašanja Kurtija, nije bilo napretka u dijalogu, u poređenju sa prethodnim vremenom kada je na vlasti bio Hašim Tači. Između Tačija i Aleksandra Vučića postojalo je pragmatično razumevanje. To sada u potpunosti nedostaje i to me zabrinjava".
Na pitanje šta je najveći problem i kako to da nema ponovnog pokretanja dijaloga Beograda i Prištine, odgovara:
"Polazim od toga da Sorensen, uzimajući u obzir da nije bilo napretka proteklih godina, razmišlja da proces dijaloga iznova strukturiše. To bi bilo potrebno. Mislim da je dijalog mnogo postigao u poslednjih 10 godina. Sada sve zavisi od Zajednice srpskih opština, što Priština odbija da sprovede. Tu mora biti više saradnje, jer u suprotnom će to postati konflikt na koji bi snažnije nego do sada mogao biti vršen uticaj spolja i od snaga koje nisu pozitivne. Ne znamo šta može da se desi ako ekstreni akteri, bili to Rusi, Kinezi, pojedine arapske zemlje ili Turska, primete da imaju priliku da se pozicioniraju. To ne bi bilo dobro za Srbiju, Kosovo, a ni za Evropu. Na kraju krajeva želimo da se region Zapadnog Balkana integriše u EU. Vidim napredak u Crnoj Gori, ali nažalost ne i na drugim mestima", naveo je Petrič.
Komentari (0)