Politika

Stejt department: Vlada Srbije ulaže značajne napore u eliminaciji trgovine ljudima

Komentari
Stejt department: Vlada Srbije ulaže značajne napore u eliminaciji trgovine ljudima
profimedia - Copyright profimedia

Autor: Tanjug

30/09/2025

-

13:33

veličina teksta

Aa Aa

Vlada Srbije je pokazala sveukupno povećane napore u cilju eliminacije trgovine ljudima u odnosu na prethodni period i stoga je Srbija unapređena na nivo dva, navedeno je u izveštaju Stejt departmenta o trgovini ljudima za 2025. godinu.

Kako se navodi u izveštaju, ti napori su uključivali osude većeg broja trgovaca ljudima i istrage protiv državnih službenika koji su navodno bili saučesnici u trgovini ljudima.

Vlada je identifikovala veći broj žrtava, a Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima (CPTV) usvojio je nove standardne operativne procedure (SOP) za identifikaciju, upućivanje i pomoć žrtvama trgovine, koje uključuju i pravo žrtava da se žale na zvanične odluke o identifikaciji, stoji u izveštaju Stejt departmenta.

Vlada je, ukazuje se, značajno povećala sredstva za CPTV, a prvi put je izdvojila sredstva za nevladine organizacije koje pružaju većinu pomoći žrtvama trgovine ljudima.

Međutim, kako je navedeno, Vlada nije ispunila standarde u nekoliko oblasti, koje se odnose na procesuiranje navodnih trgovaca ljudima, izricanje visine kazne, proaktivnu identifikaciju žrtava, adekvatne procedure provere među ranjivim populacijama, pružanje specijalizovane podrške za dečje žrtve trgovine ljudima i uspostavljanje partnerstva sa civilnim društvom u cilju pomoći žrtvama.

Komentari (0)

Srbija