Kovačević i Surlić za Euronews Srbija: Šta Srbiju čeka nakon 1. novembra i da li se bližimo vanrednim izborima?
Komentari01/10/2025
-14:34
Nakon 11 meseci protesta dela studenata i građana, sve češće se spekuliše o vanrednim parlamentarnim izborima u Srbiji, dok javnost razmatra u koliko će kolona opozicione i studentske liste izaći na izbore.
Sagovornici „Euronews Srbija“ bili su docenti Fakulteta političkih nauka i autori emisije „Despot Stefan“ – Despot Kovačević i Stefan Surlić – koji su komentarisali aktuelne društveno-političke teme, među kojima su i stanje na fakultetima i mogućnost raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora.
Govoreći o proteklih 11 meseci, Despot Kovačević kaže da će biti potrebno dosta vremena da se analizira tok dešavanja, od početnih zahteva, za koje studenti kažu da nisu ispunjeni, do traženja izbora kako bi se ti zahtevi na drugačiji način ostvarili.
"Studenti i dalje ostaju pri svojim stavovima i, po mom sudu, imaju zaista veliku podršku društva. Posledice svega toga jesu mnogo veća polarizacija, znatno udaljeniji stavovi i nedostatak dijaloga, koji će pre svega zavisiti od političkih elita da ga pokrenu“, rekao je Kovačević.
"Izbori su najbolji demokratski mehanizam za rešavanje problema“
U kontekstu najavljivane burne jeseni u Srbiji, rekao je da je jesen stigla, ali da još nismo videli značajnija dešavanja.
"Mnogi najavljuju 1. novembar kao neku prekretnicu. Ja mislim da će i posle tog datuma život u Srbiji teći dalje i da, bez obzira kakav dan bude – a nadamo se da će biti miran, i zbog žrtava i zbog svega – nezadovoljstvo građana i dalje će ostati, tako da ćemo živeti u podeljenim pozicijama sve dok ne dođu izbori i neki epilozi“, navodi Kovačević.
Dodaje da ćemo možda i posle tih izbora i dalje biti podeljeni, dakle oni nisu konačno rešenje, ali su najbolji demokratski mehanizam za rešavanje problema.
Govoreći o situaciji na FPN, rekao je da je kolektiv fakulteta podržao studentske zahteve i studente.
Euronews
Stefan Surlić je, na samom početku, istakao da je u toku ispitni rok kojim se nadoknađuje sve što je propušteno.
"Studenti žele da sačuvaju godinu i polože ispite, tako da, kada je reč o minimumu rada, sve funkcioniše“, navodi Surlić.
Komentarišući istraživanja javnog mnjenja – IPSOS-ovo, prema kojem SNS ima 48,2 odsto podrške, i NSPM-ovo, prema kojem 38,9 odsto ispitanika podržava aktuelne proteste i blokade dela studenata i građana – Surlić kaže da je jasno da će doći do prevremenih izbora, ali da je glavna dilema koliko će lista izaći na izbore.
"Da li će to biti neka referendumska atmosfera, u smislu da se ide u dva bloka, ili će biti više kolona što se tiče studentske liste i opozicionih opcija, odnosno partija? U tom smislu mislim da vlastima više odgovara u ovom trenutku da bude više kolona, jer onda može da se govori: ovi su nacionalisti, ovi su liberali, ovi su izdajnici, ovi su patriote i tako dalje“, navodi Surlić.

Euronews
Kako kaže, ako studenti uspeju da sa studentskom listom okupe i opozicione aktere,onda govorimo o "za" i "protiv", što će doprineti referndumskoj atmosferi.
Napominje da je nezahvalno govoriti o ovim procentima zato što, kako kaže, vidimo da iz dana u dan određeni događaji dovode do burnih reakcija što ukazuje na jednu duboku društvenu polarizaciju.
Celo gostovanje Despota Kovačevića i Stefana Surlića pogledajte u video klipu na početku teksta
Komentari (0)