Politika

Predsednica Evropske komisije u Srbiji: Svečani prijem ispred Palate Srbija za Fon der Lajen, pa sastanak sa Vučićem

Komentari
Predsednica Evropske komisije u Srbiji: Svečani prijem ispred Palate Srbija za Fon der Lajen, pa sastanak sa Vučićem
Tanjug/Jadranka Ilić - Copyright Tanjug/Jadranka Ilić

Autor: Euronews Srbija, Tanjug

15/10/2025

-

08:50

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen započeli su danas u Beogradu tet-a-tet sastanak. Prethodno je Vučić ispred Palate Srbija dočekao Fon der Lajen, koja boravi u zvaničnoj poseti Srbiji.

Za Fon der Lajen priređen je svečani doček kome prisustvuju i ministri u Vladi Srbije Jagoda Lazarević i Nemanja Starović, šef misije pri EU Danijel Apostolović kao i generalni direktor Direktorata Evropske komisije za susedstvo i pregovore o proširenju Gert Jan Kopman i ambasador EU u Srbiji Andreas fon Bekerat.

Tanjug/Jadranka Ilić

 

Ispred Palate Srbije postavljen je svečani stroj Garde Vojske Srbije, a na dočeku su intonirane himne Srbije i EU i ispaljena počasna paljba sa 10 plotuna. Kako je najavljeno iz Predsedništva, nakon dočeka će uslediti tet-a-tet sastanak Vučića i Fon der Lajen.

Izjave za medije predsednika Vučića i predsednice Evropske komisije Fon der Lajen predviđene su za 9.40 časova.

Predsednik Srbije dočekao je sinoć na aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen, koja boravi u dvodnevnoj zvaničnoj poseti Srbiji, a nakon sastanka sa Vučićem, osastaće se i sa predsednikom Vlade Đurom Macutom.

Tanjug Video

 

Vučić je naveo da svaka poseta Fon der Lajen ima poseban značaj za Srbiju i da predstavlja još jedan korak u pravcu jačanja saradnje i poverenja između Srbije i Evropske unije.

"Veliko je zadovoljstvo da u Beogradu poželim srdačnu dobrodošlicu predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen. Svaka njena poseta ima poseban značaj za Srbiju i predstavlja još jedan korak u pravcu jačanja saradnje i poverenja između naše zemlje i Evropske unije", napisao je Vučić sinoć u objavi na svom Instagram nalogu ''buducnostsrbijeav''.

Tanjug Video

 

Dodao je da će sa njom razgovarati o strateški važnim pitanjima evropskog puta Srbije, o reformama, momentumu u evropskoj politici proširenja i zajedničkim naporima na očuvanju stabilnosti i mira u regionu.

"Posebno sam zahvalan na njenom ličnom angažovanju i podršci koju godinama pruža Srbiji na našem reformskom i razvojnom putu. Dobro došli u Srbiju, draga Ursula", napisao je Vučić u objavi.

Ona je regionalnu turneju započela u ponedeljak posetom Albaniji i Podgorici gde je učestvovala na konferenciji "Pametan rast, zelena budućnost: ubrzavanje investicija u Crnoj Gori".

Nakon toga Fon der Lajen se u Sarajevu sastala sa članovima Predsedništva BiH, kao i sa predsednicom Saveta ministara Borjanom Krišto.

Predsednica Evropske komisije danas će posetiti i Prištinu, gde će se sastati sa predstavnicima privremenih institucija. Posetu Zapadnom Balkanu predsednica EK završiće posetom Severnoj Makedoniji kasnije danas i sastancima sa predsednicom te zemlje Gordanom Siljanovskom-Davkovom i premijerom Hristijanom Mickoskim i predsednikom Skupštine Afrimom Gašijem.

Poslednji put Fon der Lajen je bila u Beogradu krajem oktobra prošle godine, u okviru godišnje turneje po zemljama regiona.

Komentari (0)

Srbija