Politika

Macut sa rektorima i dekanima o unapređenju položaja visokoškolskih ustanova

Komentari
Macut sa rektorima i dekanima o unapređenju položaja visokoškolskih ustanova
Macut sa rektorima i dekanima o unapređenju položaja visokoškolskih ustanova - Copyright Tanjug/VLADA REPUBLIKE SRBIJE/SLOBODAN MILJEVEVIĆ

Autor: Euronews Srbija

27/12/2025

-

17:02

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Vlade prof. dr Đuro Macut sastao se danas sa rektorima, prorektorima i dekanima fakulteta univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu i sa predstavnicima Univerziteta umetnosti u Beogradu, sa kojima je razgovarao o unapređenju položaja i rada ovih visokoškolskih ustanova.

Premijer Macut je izrazio zadovoljstvo nastavkom direktnog dijaloga sa visokoškolskim ustanovama, navodeći da je to jedini način na koji mogu da se reše sve nedoumice i izazovi, saopštila je Vlada.

Tanjug/VLADA REPUBLIKE SRBIJE/SLOBODAN MILJEVEVIĆ

 

Jedna od tema sastanka bila je finansijsko funkcionisanje ovih ustanova, budući da od 1. januara počinje primena Sistema za pripremu, izvršenje, računovodstvo i izveštavanje (SPIRI).

Macut je ukazao da je cilj ovog sistema pojednostavljenje načina rada i poboljšanje efikasnosti upravljanja sistemom javnih finansija.

On je podsetio da je ovaj sistem trebao da se uvede pre godinu dana i da je na zahtev Univerziteta u Beogradu primena odložena za godinu dana, kako bi se omogućilo dodatno vreme za pripremu ustanova za novi način funkcionisanja.

Tanjug/VLADA REPUBLIKE SRBIJE/SLOBODAN MILJEVEVIĆ

 

Na sastanku je navedeno da 2.500 korisnika koristi ovaj sistem i da nema prepreka da on zaživi i kada su u pitanju visokoškolske ustanove.

Na sastanku, kojem su prisustvovali i državni sekretar u Ministarstvu finansija Saša Stevanović i pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović, dati su odgovori na pitanja predstavnika visokoškolskih ustanova i istaknuto da su sve nadležne institucije spremne da u svakom momentu odgovore na sva dodatna otvorena pitanja.

Dogovoren je i nastavak rada u okviru grupe fakulteta za praćenje informatičke implementacije, kao i sledeći sastanak, kojem će prisustvovati i prodekani za finansije i rukovodioci finansijskih službi fakulteta.

Komentari (0)

Srbija