Delegacija Odbora za spoljne poslove EP sutra u Skupštini Srbije
Komentari
22/01/2026
-21:00
Delegacija Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta posetiće sutra Skupštinu Srbije i tokom posete će se sastati sa potpredsednicom parlamenta i predsednicom Odbora za evropske integracije Elvirom Kovač, kao i sa poslanicima vladajuće koalicije i opozicije.
Prvi sastanak zakazan je sa Elvirom Kovač za sutra u 8.30 časova, dok će se sa predstavnicima poslaničkih grupa opozicije sastati u 9.15 časova, a kako se navodi na sajtu skupštine, sastanak sa predstavnicima poslaničkih grupa vladajuće koalicije predviđen je za 10.35 sati.
Dan uoči posete evroposlanika, na sednici Skupštine Srbije saopšteno je i da su gosti iz EP tražili od domaćina da ih do sale, gde će biti održani sastanci, sprovedu sporednim hodnicima, a predsednica parlamenta Ana Brnabić rekla je da je velika sramota što delegacija Evropskog parlamenta (EP) koja dolazi u Beograd želi da izbegne izložbu posvećenu žrtvama genocida u Jasenovcu, koja je postavljena u holu Skupštine Srbije.
Brnabić, koja boravi u zvaničnoj poseti Estoniji, rekla je da je Skupština Srbije dobila zvaničan dopis u kojem je upućena molba da delegacija EP ne prolazi centralnim holom gde je postavljena izložba posvećena žrtvama genocida u Jasenovcu, zbog, kako je navedeno u dopisu, određenih evroparlamentaraca i njihovih sentimenata.
Zvaničnici Srbije su ranije ukazali i da se članovi delegacije Evropskog parlamenta dolaze nepozvani, jer se nisu konsultovali o datumu posete sa državnim institucijama i da su time pokazali nepoštovanje prema Srbiji.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je ranije da se sa delegacijom neće sastati, jer u tom periodu boravi u Davosu, gde se viđa sa, kako je rekao, "mnogo važnijim ljudima za Srbiju" kao i da ne želi da se sastaje sa onima koji Srbiji žele najgore, kao što su Tonino Picula i njemu slični.
Potpredsednica Narodne skupštine Elvira Kovač je kazala da će u svojstvu potpredsednice Skupštine i predsednice Odbora za evropske integracije primiti delegaciju EP i da je najavljeno da evroparlamentarci žele da razgovaraju o reformama, brzini kojom se usvajaju i kako se implementiraju, sa naznakom da će najviše pitanja biti vezano za rezolucije EP iz maja i oktobra prošle godine kao i izveštaje Evropske komisije.
Kovač je navela da će objasniti koje je reforme skupština usvojila u proteklom periodu, zašto su postojali određeni izazove i odgovoriće, kako je rekla, direktno na pitanja.
Kako je ranije navedeno iz Odbora za spoljne poslove EP, delegacija će se tokom posete sastati i sa predstavnicima medija, organizacijama civilnog društva, tink-tenk organizacijama, akademske zajednice i studenata.
Poslanici Evropskog parlamenta razgovaraće o napretku Srbije u procesu pristupanja EU i dodatnim reformama potrebnim za unapređenje procesa, saopštio je ranije Odbor za spoljne poslove EP.
Delegaciju Odbora za spoljne poslove predvodiće Marta Temido (S&D) iz Portugala, a pored Temido, u delegaciji će biti i predstavnici EPP Rasa Juknjvičijene, (Litvanija), Rajnhold Lopatka, (Austrija), šef delegacije Evropskog parlamenta za odnose sa Bosnom i Hercegovinom i Prištinom Davor Ivo Štir, (Hrvatska), socijaldemokrata Tonino Picula, (izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju iz Hrvatske), Rumun Šerban Dimitrie Sturza (ECR), Austrijanac Helmut Brandšteter (Obnovimo Evropu), Slovenac Vladimir Prebilič, (Zeleni) i Nemac Petr Biztron, (ESN).
Komentari (0)