Letnje zagrevanje za izbornu trku: Skupovi najavljeni za sledeći vikend priprema za kampanju?
Komentari
Srpska napredna stranka organizovaće u subotu, 27. juna, skup u Beogradu, na kom će, prema najavama predsednika Srbije Aleksandra Vučića, biti predstavljen plan za budućnost i program. Dan kasnije, skup su najavili i studenti u blokadi koji će da bude održan u Kraljevu.
Govoreći za Euronews Srbija o tome da li su predstojeći skupovi "zagrevanje" pred eventualnu izbornu trku Aleksandar Jerković, programski direktor posmatračke organizacije Oko kaže da izbori u ovom trenutku nisu obaveza vlasti, već da ih treba posmatrati iz perspektive pokušaja da se Srbiji vrati puna stabilnost.
"Mi imamo ovde političke subjekte, neki su registrovani, neki nisu. Političa kampanja je u jeku, mi smo već pred kraj prvog poluvremena jer se stvari konsoliduju, formalizuju. Međutim, kada pričamo o onome što treba da bude politička poruka, o onome za šta ljudi treba da glasaju, jako je važno da imate političku poruku, da kažete ljudima ja želim da uradim to i to konkretno. Ovde imamo ponudu jedne nove opozicione snage koja se formira u političkom etru i to je najveći problem gledajući sa strane posmatračke misije, pričate nam o transparenosti stalno, a onda bacite dimnu zavesu", rekao je on.
Euronews
Kako je dodao, izbori su jedan mehanizam i mašina koja verodostojno treba da preslika volju građana u predstavničke domove. Problem je, kako dodaje u kontekstu lokalnih izbora koji su održani krajem marta, "kada u tu mašinu ubacite nasilje".
"Ono što je veliki problem, videli smo organizovano sprečavanje ljudi da izađu na izbore, videli smo grupe, pričamo o Mionici, imate grupu od 50 ljudi koja stoji u centru malog mesta i koja nasrće i na građane, čak i na posmartračke misije. I onda se postavlja pitanje koliko onda možete da govorite o regularnim izborima kada znate vi izlazite pod tenzijom na te izbore. To je orgomna neregularnost i onda dobijate potpuno drugačiju sliku", rekao je on.
Kako je dodao, "ogoljena je slika nekakvih velikih ideala".
"Sada smo došli do toga - mi hoćemo da budemo na vlasti ali ne dajemo program, ne dajemo šta ćemo to da uradimo za vas, samo želimo vlast. Mislim da je upravo i broj na skupovima koji se rapidno smanjuje upravo razumevanje građana Srbije da se ovde ne radi ni o kakvih principima, nego se radi isključivo o jednoj patizanskoj borbi na političkoj sceni, što je rekao bih loše za građane Srbije", rekao je on.
Euronews
Nekadašnja ministarka u Vladi Srbije Gordana Čomić kaže za Euronews Srbija da je održavanje skupova normalno i da "ništa nije tenzično".
"Da biste razgovarali o napetostima ili polarizaciji u društvu, neophodan uslov je da imate jednu političku stranku ili koaliciju političkih stranaka koja je ili vlast ili opozicija i koja zna politički zanat i gleda strateške procese u kojima se bavi zanatom, i drugu organizovanu političku stranku koja se bavi svojim strategijama. Vi to u Srbiji nemate. Imate odlično organizovane političke stranke u vladajućoj koaliciji koju niko ne podnosi, zašto bi podnosili vlast, to niko ne radi i imate ljude koji zagovoraju nepartijski pluralizam, ne treba nam partija, koji se ograđuju od partija, ti su ljudi pokušali ili pokušavaju da urade ono što rade političke stranke, a to je da daju političku artikulaciju ljudima koji dolaze na skupove", rekla je ona.
Navodi da emocija koja je iskazana na skupu zahteva alat političke stranke da se to pretvori u glasove.
"Sva ta kritička javnost koja bi trebalo da bude regler neki za društveni proces oni ustvari šire deluziju da je to tenzija polarizacija, neizvesno je, užasno je. Kad ih pitate za ishod, dajte brojke, koliko smo okrunili vlast, koliko smo napredovali, e to ćemo posle. Sad je posle", rekla je ona.
Euronews
Poslanik poslaničke grupe "Mi, snaga naroda" dr Borislav Antonijević kaže da su se toliko najavljivali izbori da ne zna da li će izbori biti i kojih.
"Mislim da treba da sačekamo da vladajuća koalicija održi ove skupove gde je jasno rečeno da će predsednik objaviti i ko su kandidati za koje funkcije a verovatno će objaviti i šta namerava sa svojom funkcijom da uradi pa tek tad možemo da razgovaramo uopšte da li će izbora biti i da li se za njih treba spremati", rekao je on.
Kako je dodao, vladajuća koalicija je kontinuitano u procesu predizbornom.
"Ne prekidaju verovatno zato što vide da im rejting pada da im se brojke smanjuju. Mada mislim da bi bilo bolje da počnu nešto konrektno da rade i ispravno, mislim da bi se tako brojke mnogo brže promenile nego ovako kako se ponašaju i ovako kako rade. Što se tiče nas, mi svakako očekujemo da će izbori biti raspisani pa onda kada se to bude desilo možemo da planiramo šta ćemo i kako ćemo. Naravno na izbore ćemo izaći, nikada ih nismo bojkotovali, pa nećemo ni sada. Izaći ćemo najvervatnije u nekoj širokoj koaliciji sa mnogobrojnim udruženjima građana sa narodom srbije koji je došao i pokazao interesovanje da na izbore ide sa nama", rekao je on.
Opširnije o ovoj temi pogledajte u video prilogu.
Komentari (0)