Politika

Poslanici sutra o pitanju o kojem će se izjašnjavati građani Srbije na referendumu

Komentari

Autor: Tanjug

28/11/2021

-

10:27

Poslanici sutra o pitanju o kojem će se izjašnjavati građani Srbije na referendumu
Narodna skupština Republike Srbije - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Odbor Skupštine Srbije za ustavna pitanja i zakonodavstvo trebalo bi sutra da utvrdi predlog akta o promeni Ustava u oblasti pravosuđa i Predlog ustavnog zakona za sprovođenje promene Ustava.

Na dnevnom redu sednice koja će, kako je najavljeno, početi u 11 sati, nalazi se i utvrđivanje Predloga odluke o raspisivanju referenduma radi potvrđivanja izmena Ustava. Odbor će prethodno na sednici koja je zakazana za 9 sati utvrditi pitanje o kome se građani izjašnjavaju na referendumu sa ponuđenim odgovorima, i uputiti zahtev Republičkoj izbornoj komisiji za mišljenje.

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić najavio je ranije da će 30. novembra biti održana sednica parlamenta o amandmanima na Ustav o pravosuđu.

Podsetimo, poslanici Skuštine Srbije izglasali su u četvrtak Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi. Za zakon je glasalo 178 poslanika, dvoje je bilo protiv, a niko nije bio uzdržan. Ovim zakonom bi trebalo da se uredi način neposrednog izjašnjavanja, odnosno odlučivanja građana referendumom i način na koji će se ubuduće ostvarivati narodna inicijativa. Izmenama će se zakon uskladiti sa Ustavom Srbije iz 2006. godine, a osim izmene koja se tiče cenzusa izlaznosti, izmene bi trebalo da omoguće veću participaciju građana u odlukama na državnom nivou.

Glavna promena u Zakonu o referendumu i narodnoj inicijativi jeste ukidanje cenzusa od polovine upisanih birača u birački spisak za uspešno sproveden referendum, pa tako sada ne postoji obavezan minimum kada je reč o broju glasača koji su izašli na referendum da bi odluka bila važeća.

Inače, referendum o promeni Ustava Srbije biće održan 16. januara. Građani će glasati o promenama u oblasti pravosuđa, o kojima se govorilo godinama unazad, a koje su neophodne i sa aspekta evropskih integracija zemlje. Venecijanska komisija ocenila je prošle sedmice da revidirani nacrt ustavnih amandmana o pravosuđu u Srbiji ispunjavaju "većinu ključnih preporuka" i da je njihova "puna i brza implementacija ključna".

Međutim, pojedine opozicine partije i stručnjaci misle da će ovom izmenom zakona doći do zloupotrebe volje građana, dok ga opozicija vezuje za Rio Tinto.

Komentari (0)

Srbija