Politika

Uručena odlikovanja povodom Dana državnosti Srbije: Bez vas Srbija ne bi bila prosperitetna država

Komentari

Autor: Euronews Srbija, Tanjug

15/02/2023

-

12:17

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Ceremonija dodele odlikovanja, povodom Dana državnosti Srbije počela je danas intoniranjem himne "Bože pravde", a prisustvuju joj predsednik Aleksandar Vučić, premijerka Ana Brnabić, predsednik RS Milorad Dodik i patrijarh Srpske pravoslavne crkve patrijarh Porfirije.

Vučić je na ceremoniji uručenja odlikovanja  poručio da smo 1804. pod vođstvom Karađorđa krenuli u avanturu stvaranja moderne srpske države, ali da od Miloša Obrenovića na ovamo nikada nismo dozvolili avanturistima da nam državu ukinu i unište.

"Stvaranje države može da bude avantura, a avantura kada državu imate više ne sme da postoji. Sa državom niko ne može i ne sme da se igra, niko ne sme da je žrtvuje i nikada ništa ne sme da predpostavi interesima države", poručio je Vučić u obraćanju u Predsedništvu Srbije.

"Da li patirotizam znači samo čovekovo toplo osećanje za zemlju u kojoj je rođen ili znači pre svega vrelu ljubav za narodnu tradiciju i jezik, po reči patria značilo bi osećanje za tlo svog plemena, ali od reči rod po kojoj smo napravili mi Srbi lepu reč rodoljublje bi značilo to osećanje za ljubav, za tradiciju i jezik, zajedničke žrtve u krvi za iste principe, i za isti ideal", rekao je Vučić podsećajući na reči Jovana Dučića.

Kako je rekao, otadžbina nije ni tlo, ni pleme, niti jezik, već kolektivni duh jednog naroda, proizvod zajedničke prošlosti, istorije, zajedno podeljenih sreća i nesreća, pobeda i poraza.

"Među vama nagrađenima ima Srba, ali i onih koji to nisu, ali su dali veliki doprinos Srbiji čineći dobro našoj kulturi i državi. Želimo da vam iskažemo još jednom svoju naklonost i divljenje i zahvalnost", istakao je Vučić.

Podsetio je da je 15. februar, praznik Sretenje, veliki dan za srpsku istoriju, jer su tada i 1804. i 1835 bili, kako je rekao, dani velikih srpskih pobeda.

"Dodelom odlikovanja na Sretenje Srbija svedoči da ne zaboravlja prijatelje države, a to su svi oni koji su nešto učinili za državu i građane, bez vas Srbija ne bi bila prosperitetna država, vi koji ste zaslužili odlikovanja u vas su uprete oči građana, nosite veću odgvornost nego oni koji ih nemaju", rekao je Vučić.

U ime nagrađenih, zahvalio se Salih Babajev.

Tanjug/Zoran Žestić

 


Glumac i reditelj Lazar Ristovski, koji je danas odlikovan povodom Dana državnosti Srbije, obratio se u ime svih odlikovanih ističući da je u tom priznanju sublimirano sve - istorija, tradicija, patriotizam, kultura, prijateljstvo, poverenje i poštovanje.  

Ristovski je istakao da smatra velikom čašću što je dobio orden koji nosi ime Vožda Karađorđa, kao i priliku da se u ime svih dobitnika, zahvali posebno, jer je filmski unuk Karađorđa - kralj Petar Prvi.

"Mi dobitnici smo se potrudili da ostavimo trag u vremenu, nadam se svetao. Nismo se plašili da se uhvatimo u koštac sa životom. Odabrali smo da se uhvatimo u koštac sa životom. Verujem da Srbija ima koristi od nas", rekao je on.

Tanjug/Zoran Žestić

 

Orden srpske zastave prvog stepena dobili su Ričard Grenel - za istaknute zasluge u razvijanju i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa između Republike Srbije i Sjedinjenih Američkih Država;  Sahil Babajev - za istaknute zasluge u razvijanju i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa između Republike Srbije i Republike Azerbejdžan i Stanislav Hočevar - za istaknute zasluge i lični doprinos u širenju sloge, mira, duha tolerancije i verske saradnje.

Tanjug/Zoran Žestić

 

 

Posthumno su odlikovani Siniša Mihajlović i Kornelilje Kovač, a među dobitnicima su i Radmila Živković, Konstantin Kostjukov, Lazar Ristovski, dr Milovan Bojić, Stanislav Hočevar i brojne naučne, medicinske, obrazovne i školske institucije i ustanove.

Ordenom Karađorđeve zvezde prvog stepena odlikovan je posthumno Siniša Mihajlović za naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane, i postignute rezultate u oblasti sporta. Istim ordenom posthumno je odlikovan Kornelije Kovač za naročite zasluge i postignute rezultate u oblasti muzičke umetnosti.

Tanjug/Zoran Žestić

 

 

Glumica Radmila Živković dobila je Sretenjski orden drugog stepena za naročite zasluge u javnim i kulturnim delatnostima, posebno u oblasti glume. Zlatnu medalju za zasluge dodeljen je operskom pevaču Željku Lučiću za izuzetne zasluge i postignute rezultate u oblasti operske umetnosti.

Baletski igrač Konstantin Kostjukov dobio je Zlatnu medalju za zasluge za izuzetne zasluge i postignute rezultate u oblasti baletske umetnosti.

Glumcu Lazaru Ristovskom dodeljen je Orden Karađorđeve zvezde za naročite zasluge i uspeh u javnim i kulturnim delatnostima. Sretenjski orden prvog stepena dobio je profesor dr Milovan Bojić za naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane u oblasti razvoja kardiovaskularne medicine.

Ordenom Srpske zastave prvog stepena nagrađen je Ričard Alen Grenel, za istaknute zasluge u razvijanju i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa između Republike Srbije i SAD, kao i Sahil Babajev za istaknute zasluge u razvijanju i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa između Srbije i Azerbejdžan.

Orden Srpske zastave prvog stepena dodeljen je i Stanislavu Hočevaru za istaknute zasluge i lični doprinos u širenju sloge, mira, duha tolerancije i verske saradnje. Sretenjskim ordenom drugog stepena odlikovani su Vukov sabor u Tršiću, Mašinski fakultet u Beogradu, Narodni muzej Niš, Institut za rudarstvo i metalurgiju Bor...

Tanjug/Zoran Žestić

 

 

Sretenjski orden trećeg stepena dodeljeni su Etnografskom institutu SANU, Institutu za proučavanje lekovitog bilja "Dr Josif Pančić, Udruženju ratnih dobrovoljaca 1912-1918, njihovih potomaka i poštovalaca, Pozorištu lutaka "Pinokio", Klinici za digestivnu hirurgiju - Prva hirurška Univerzitetskog kliničkog centra Srbije. Sretenjski orden trećeg stepena dodeljen je Gimnaziji "Veljko Petrović" iz Sombora, OŠ"Vuk Karadžić" iz Sočanice i OŠ "Miladin Mitić" iz Lapljeg Sela i Gimnaziji "Žarko Zrenjanin" iz Vrbasa.

Istim ordenom nagrađeni su i filmski festivali - Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma "Martovski festival" i Filmski festival u Sopotu. Zlatna medalja za zasluge dodeljena je Streljačkom savezu Srbije, Društvu matematičara Srbije, Fondu za inovacionu delatnost, diplomati Živadinu Jovanoviću, fizičaru Jakši Vučičeviću, dirigentu Bojanu Suđiću i modnoj kreatorki Verici Rakočević. Biblioteka Matice srpske dobila je Sretenjski orden prvog stepena za naročite zasluge u prikupljanju i očuvanju književnog fonda od istorijskog i kulturnog značaja, povodom 185 godina postojanja.

Tanjug/Zoran Žestić

 

 

Isto priznanje dobila je i Beogradska filharmonija za naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane u javnim i kulturnim delatnostima, posebno u oblasti muzičke umetnosti, povodom 100 godina postojanja. Tim ordenom nagrađen je i Balet Narodnog pozorišta u Beogradu za naročite zasluge i postignute rezultate u oblasti baletske umetnosti, povodom 100 godina postojanja stalnog baletskog ansambla i repertoara.

Sretenjskim ordenom prvog stepena nagrađeno je Jugoslovensko rečno brodarstvo a. d. Beograd povodom 130 godina uspešnog rada, kao i Institut za sudsku medicinu "Milovan Milovanović" Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Komentari (0)

Srbija