Ključne tačke sporazuma o retkim mineralima između SAD i Ukrajine - nema vraćanja duga, oštrije prema Rusiji
Komentari
01/05/2025
-17:45
Sjedinjene Američke Države i Ukrajina potpisale su sporazum o retkim mineralima, a kako navodi BBC, ključne tačke ovog sporazuma podrazumevaju da Kijev neće morati da vrati bilo kakav dug Vašingtonu, da SAD koristi oštriji ton prema Rusiji, a sporazum uključuje i projekte vezane za naftu i za gas.
Takođe, sporazum ne koči pristupanje Ukrajine Europskoj uniji, američka vojna pomoć ponovno je na stolu, dok SAD mogu da se povuku u bilo kom trenutku, a dobit će prvih 10 godina biti reinvestirana u Ukrajinu.
Američki predsednik Donald Tramp ranije je tražio da Ukrajina vrati 350 milijardi dolara, koliko, prema njegovim tvrdnjama, iznosi američka vojna i finansijska pomoć od početka rata, što je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski odbio.
Međutim, Vašington je popustio i ukrajinski premijer Denis Šmihal izjavio je da sporazum ne predviđa bilo kakvu obavezu otplate navodnog "duga".
Američka administracija upotrebila je znatno oštriju retoriku nego što je to do sada bio slučaj u izjavama Trampove vlade.
U saopštenju američkog Ministarstva finansija navodi se da je reč o "ruskoj totalnoj invaziji" i dodaje da nijedna država niti pojedinac koji su finansirali ili snabdevali rusku ratnu mašineriju neće imati pravo da učestvuju u obnovi Ukrajine.
Iako se javno najviše govori o ukrajinskom mineralnom bogatstvu, sporazum uključuje i nove projekte vezane za naftu i gas i prateću infrastrukturu.
U svim slučajevima vlasništvo nad resursima ostaje ukrajinsko, iako će SAD imati zajednički pristup.
Pored toga, postojale su bojazni da bi sporazum sa Vašingtonom mogao da oteža pristupanje Ukrajine EU, međutim tekst sporazuma navodi da SAD priznaje ukrajinsku nameru da pristupi EU i da taj cilj ne sme da bude doveden u pitanje ovim dogovorom.
Sporazum je formulisan tako da se prikazuje kao preduslov za nastavak američke vojne pomoći Ukrajini.
Američka podrška Ukrajini uslovljena je isključivo ekonomskim komponentama sporazuma zbog čega i dalje postoji određena nesigurnost kada je reč o pordšci Ukrajini od strane njenog ključnog saveznika.
Prema sporazumu, u prvih 10 godina rada fonda za obnovu sav ostvareni profit biće u celosti reinvestiran u ukrajinsku ekonomiju.
Komentari (0)