Fokus

"Radi se o čisto unutrašnjem političkom koraku": Da li će Tramp uspeti u nameri da definitivno ugasi Glas Amerike?

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

06/05/2025

-

07:05

veličina teksta

Aa Aa

Glas Amerike trebalo je juče da se vrati u etar posle dva meseca pauze i Ministarstvo pravde je pozvalo dan pre radnike da se vrate na svoja radna mesta. Međutim, u međuvremenu je stigla i odluka žalbenog suda da se to neće desiti. Naime, odlukom žalbenog suda u Vašingtonu sa dva glasa protiv jednog, poništene su odluke prvostepenih sudova u Vašingtonu i Njujorku, donete u martu i aprilu, a koji su se usprotivili odluci Bele kuće o prekidu emitovanja Glasa Amerike. Postavlja se pitanje vraćaju li se zaposleni Glasa Amerike na posao ili ne. 

Da je vrlo diskutabilno da li će radnici Glasa Amerike vratiti na posao kaže za Euronews Srbija bloger i analitičar medija Srđan Gačević. 

"Ja ne bih to očekivao, pogotovo zato što deluje da je ovo deo udara Donalda Trampa na celu tu birokratsku infrastrukturu. Način na koji je došlo do ovoga je tako što je Donald Trump odlučio da prestane da finansira AGM, to je jedna državna organizacija koja je finansirala ne samo Glas Amerike, već i Radio Free Europe i Radio Free Asia, i još par drugih organizacija", rekao je on. 

Kako dodaje, te organizacije su se od tada trudile na neki način da dobiju javnu podršku, čak podršku i od nekih drugih država, poput Češke koja je ponudila da da određene finansije u slučaju Radio Free Europe.

On ocenjuje da je sve ovo deo šire borbe koju stil vladanja Donalda Trumpa ima sa američkim pravosuđem, navodeći neke Trampove ranije odluke, pogotovo vezano za imigraciju, kada su sudije, čak i koje nisu bile nadležne, pokušale da spreče sprovođenje tih naređenja izvršne vlasti. 

To je, dodaje Gačević, otvorilo jednu vrstu gotovo ustavne krize u SAD.

"Nekako deluje da se sudstvo trudi da ipak obuzda izvršnu granu vlasti", dodaje sagovornik Euronews Srbija.

Postavlja se pitanje koji su dalji koraci s obzirom na to da je odluka Bele kuće bila da se zabrani rad Glasa Amerike i ostalih medija na šta su reagovali prvostepeni sudovi odlukom da se zaposleni vrate na posao, pa je reagovao i apelacioni sud. 

"Ono što bi Tramp mogao da uradi, što bi trebalo da uradi, to je da koristi republikansku većinu u Kongresu, da na taj način zaštiti svoje odluke, ukoliko mu je naravno to plan. A deo njegove borbe protiv političkih oponenata, koji su uglavnom u američkoj administraciji, pretpostavljam da će imati interese da to nastavi", rekao je Gačević.

Zašto bi Vašington da ugasi Glas Amerike?  

Da se i oni koji podržavaju Donalda Trampa trude da nađu odgovor na pitanje zbog čega bi Vašington da ugasi Glas Amerike i odrekne se takvog produženog američkog uticaja u celom svetu kaže Gačević.

"Pre svega, ja mislim da je motivacija unutrašnja politička. Demokrate su uglavnom imale prisustvo u američkoj birokratskoj državi, što neki zovu i dubokom državom i, na neki način, kroz tu kontrolu resursa i, u krajnjem slučaju narativa, uspevali su dosta da oslabe Donalda Trampa. Bilo je otprilike nemoguće zamisliti Radio Free Europe ili Voice of America da vrlo pozitivno izveštavaju o predsedničkoj politici, spoljnoj politici, što je pogotovo problem za osobu kao što je Donald Tramp, koji dosta koristi medije u svoju korist, kako bi imao neku, da kažem, koherentnu poruku", kaže on. 

Sa te strane, kako objašnjava Gačević, radi se o jednom čisto unutrašnjem političkom koraku, poput slučaja gašenja USAID-a, koji je prebačen pod upravu Marka Rubija i State Departmenta. 

"Verovatno će da se stvore neki novi medij, ukoliko je potrebno s tim. Odnosno, to je makar plan, sada videćemo", rekao je on. 

Na pitanje da li Tramp uspeti u nameri da definitivno ugasi Glas Amerike, Gačević kaže da Glas Amerike verovatno neće postojati na način na koji je finansiran i na način na koji je funkcionisao do sada. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet