Fokus

Zapadne obaveštajne službe pomagale Mosadu u atentatima na Palestince tokom sedamdesetih godina

Komentari
Zapadne obaveštajne službe pomagale Mosadu u atentatima na Palestince tokom sedamdesetih godina
Zapadne obaveštajne službe pomagale Mosadu u atentatima na Palestince tokom sedamdesetih godina - Copyright profimedia

Autor: Tanjug

14/05/2025

-

12:27

veličina teksta

Aa Aa

Zapadne obaveštajne agencije tajno su dostavljale informacije izraelskom Mosadu koje su korišćene za atentate na Palestince osumnjičene za terorizam u Evropi tokom 1970-ih, pokazala je nova istorijska analiza na osnovu deklasifikovanih dokumenata.

Kako je naveo britanski "Gardijan", istraživač Aviva Gutman pronašla je dokaze o saradnji u švajcarskim arhivama, gde su otkrivene šifrovane poruke razmenjivane unutar tajne mreže kodnog imena "Kilowatt".

Mreža je uključivala 18 zapadnih obaveštajnih službi, uključujući one iz SAD, Velike Britanije, Francuske, Italije, Nemačke, Švajcarske i Izraela.

Informacije su, kako je navedeno, korišćene u operaciji izraelskog Mosada poznatoj kao "Gnev Božji", pokrenutoj nakon ubistva izraelskih sportista tokom Olimpijskih igara u Minhenu 1972. godine.

Tokom operacije, izraelske službe eliminisale su najmanje deset Palestinaca u zapadnoj Evropi, koje su se povezivale sa grupama poput Crnog septembra i PFLP-a.

Zapadne službe dostavljale su Mosadu podatke o kretanju, skloništima i vezama osumnjičenih, a neki slučajevi pokazuju i direktnu logističku podršku, navedeno je u izveštaju.

Među žrtvama su bili Vael Cvajter, ubijen u Rimu 1972, Mahmud al-Hamšari, likvidiran u Parizu, kao i Mohamed Boudia, eliminisan uz pomoć švajcarskih podataka.

"Kilowatt" dokumenti takođe otkrivaju da je britanski MI5 dostavio Mosadu jedinu poznatu fotografiju Alija Hasana Salameha, vođe Crnog septembra, što je dovelo do pogrešnog atentata u Norveškoj 1973. godine.

Premijerka Izraela Golda Meir navodno je zahtevala potvrdu umešanosti svakog cilja u napade pre odobravanja operacija, a informacije su stizale putem "Kilowatt" mreže.

Prema Gutmanovoj, ti podaci otvaraju pitanje netransparentne međunarodne saradnje obaveštajnih službi i njenog uticaja na aktuelne sukobe, uključujući rat u Gazi.

"Kilowatt" mreža ostala je nepoznata javnosti sve do nedavno, a detalji istraživanja biće objavljeni u njenoj knjizi kasnije ove godine.

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet