Roditelji Marka Zakerberga suspendovani zbog varanja u bridžu, Vujčić: To se dešava otkad postoji igra
Komentari
05/07/2025
-20:18
Karen i Edvard Zakerberg, roditelji osnivača Fejsbuka Marka Zakerberga, našli su se u središtu pažnje u svetu bridža zbog optužbi za varanje na onlajn turnirima. Američka liga za bridž (ACBL) kaznila ih je zbog razmene nedozvoljenih informacija, a ni angažovanje vrhunskih advokata nije osporilo nalaze ACBL-ovog softvera.
Slučaj je započeo kada je EDGAR, napredni softver za detekciju neetičkog ponašanja, označio sumnjive odbrambene poteze i licitacije u partijama Zakerbergovih tokom ACBL onlajn turnira, što ukazuje varanje razmenom informacija između partnera.
Iako su Zakerbergovi angažovali pravne stručnjake i eksperte da ospore optužbe, istraga nije pronašla nedostatke u EDGAR-ovoj analiz o čemu je pisao "Bridge Winners".
Par je prihvatio "Fast Track" disciplinsko rešenje - Karen Zakerberg je suspendovana na šest meseci (od 28. juna 2025. do 27. decembra 2025.), a Edvard na godinu dana (do 27. juna 2026.). Takođe su kažnjeni oduzimanjem 10 odsto Masterpoints-a i zabranom igranja zajedno onlajn tokom perioda suspenzije, prema ACBL izveštajima.
Dokumenti na ACBL-ovom sajtu potvrđuju da se radi o Karen i Edvardu Zakerbergu, bacajući svetlo na izazove očuvanja fer-pleja u digitalnom dobu bridža.
Vujčić za Euronews Srbija: Varanje u bridžu postoji otkad postoji i igra, ali su metode sve sofisticiranije
Borba protiv varanja u bridžu traje koliko i sama igra, poručuje za Euronews Srbija reprezentativac Srbije u bridžu Veljko Vujčić. Kako ističe, iako je bridž sport u kojem su strategija i logika ključni, kroz istoriju su se pojedini igrači služili raznim nedozvoljenim trikovima, koji su evoluirali do neverovatno sofisticiranog nivoa.
"Nekada su se koristili ‘dimni signali’, kuckanje, kašljanje ili specifični pokreti, sve u cilju da se partneru prenese informacija o kartama", objašnjava Vujčić.
Ipak, kako dodaje, 2015. godina je bila prekretnica u borbi protiv neregularnosti, kada je sprovedena velika globalna akcija razotkrivanja varalica na najvećim takmičenjima.
"Tada su otkriveni neki od najpoznatijih svetskih parova – italijanski, izraelski, poljski i nemački igrači – koji su godinama koristili zabranjene metode. Usledile su višegodišnje suspenzije, a neki su dobili i doživotne zabrane zajedničkog igranja", navodi srpski reprezentativac.
Sa pojavom pandemije COVID-19 i prelaskom turnira na onlajn platforme, pojavile su se i nove mogućnosti zloupotreba.
"Paradoksalno je, ali najčešći slučajevi onlajn varanja nisu dolazili samo iz početničkih krugova, već i iz profesionalnih ešalona, među onima koji žele da zadrže visok status ili se dokažu", kaže Vujčić.
Zanimljivo je da su, prema njegovim rečima, među onima koji su varali na internetu često bili i stariji bračni parovi, naročito u Americi, koji su koristili telefonsku komunikaciju ili poruke tokom partije.

profimedia
Danas, međutim, sve je teže sakriti takvo ponašanje.
"Statističke metode i specijalizovani softveri vrlo efikasno detektuju sumnjive partije i analiziraju učestalost neverovatno tačnih ‘pogađanja’", ističe Vujčić.
Iako procentualno retka pojava, varanje u bridžu ostavlja trajne posledice na regularnost takmičenja i samu suštinu igre, upozorava on.
"Bridž je igra zasnovana na poštovanju pravila, strategiji i fer-pleju. Svaka neregularnost, ma koliko bila mala, narušava ono što bridž zapravo jeste. Zato je borba protiv varanja ne samo tehničko, već i suštinski etičko pitanje", zaključio je Vujčić.
Komentari (0)