Više od 100 poginulih: Tri ključna razloga zašto su poplave u Teksasu bile toliko razorne
Komentari
08/07/2025
-17:40
Broj poginulih u poplavama koje su pogodile centralni Teksas porastao je na više od 100, saopštile su lokalne vlasti. Većina smrtnih slučajeva - 84, bila je u okrugu Ker. Među žrtvama je i 27 devojčica i vaspitača iz letnjeg kampa "Mistik" za devojčice, koji se nalazi uz reku Gvadalupe, piše ABC news.
Obilna kiša koja je izazvala razaranje u dečjem letnjem kampu i drugim turističkim mestima u ruralnom delu Teksasa došla je zapanjujućom brzinom. Voda je provalila kroz kamene kabine kampa "Mistik" u ranim jutarnjim časovima u petak, dok su devojčice i osoblje spavali, gotovo bez ikakvog upozorenja.
Reka Gvadalupe je izašla iz korita nakon što je višemesečna količina kiše pala u svega nekoliko sati — vremenski ekstrem koji su zvaničnici opisali kao "katastrofu kakva se događa jednom u 100 godina", prenosi BBC.

Michel Fortier/The San Antonio Express-News via AP
Voda je provalila kroz kabine sa zelenim krovovima, ostavljajući iza sebe trag ruševina i odnoseći živote dece, uključujući i one od samo osam godina.
Snaga ove razorne bujice prikazana je na snimku zabeleženom tokom samo 27 minuta, koji pokazuje koliko je brzo voda narasla u jednom području.
Dok potraga za nestalima i dalje traje, postavljaju se pitanja da li je moglo biti učinjeno više kako bi se sprečio toliki gubitak ljudskih života.
Stručnjaci navode da je tragediji doprinelo više faktora, uključujući ekstremne vremenske uslove, lokaciju kuća za odmor i vreme kada se sve dogodilo.
Tanjug AP/Julio Cortez
U atmosferi je bilo mnogo vlage zbog tropske oluje koja je prethodno izazvala poplave u Meksiku, a zatim nastavila ka severu dok je slabila.
Okrug Ker, gde se kamp nalazio i gde je izgubljeno 84 života, brdovitiji je od okolnih delova Teksasa. To je dovelo do toga da se vlažan vazduh podigne i formira ogromne olujne oblake.
Olujni oblaci bili su toliko veliki da su praktično postali sopstveni vremenski sistem, proizvodeći ogromne količine kiše na širokom području.
Taj sistem se sporo kretao, što je dodatno povećalo količinu padavina i izazvalo nove grmljavinske oluje duž područja kroz koje protiče reka Gvadalupe, koja je nadošla neviđenom brzinom.
Michel Fortier/The San Antonio Express-News via AP
Nacionalna meteorološka služba izvestila je da je u južno-centralnom delu okruga Ker palo između 125 i 250 mm kiše u samo tri do šest sati. Između četvrtka i ponedeljka, u nekim delovima palo je skoro 53 centimetra kiše.
Prosečna količina padavina u julu tokom poslednjih 25 godina u oblasti Kervila iznosi nešto više od 5 cm, što znači da je za samo nekoliko sati palo kiše koliko obično padne za četiri meseca.
Vreme kada se sve dogodilo takođe je doprinelo gubicima života — mnogi stanovnici Teksasa otišli su na spavanje u četvrtak uveče, ne znajući da će ih za nekoliko sati probuditi katastrofalna oluja.
Upozorenje na poplave izdato je u četvrtak popodne, a nakon ponoći podignuto je na upozorenje za velike poplave, uz savet ljudima da potraže više terene.
U naredna dva sata upozorenje je pojačano na iznenadne poplave, a neki ljudi su prijavili da su tokom noći dobijali SMS obaveštenja.
Michel Fortier/The San Antonio Express-News via AP
U 3:30 ujutru, menadžer grada Kervila, Dalton Rais, rekao je da je otišao na jutarnju trku pored reke i da je tada lagano padala kiša.
Pola sata kasnije, izdato je hitno upozorenje na iznenadne poplave za okrug Ker, upozorenje Nacionalne meteorološke službe koje označava "posebno opasnu situaciju", dok su velike poplave već bile u punom zamahu.
Kamp "Mistik" se nalazio u delu okruga sa najvišim nivoima padavina tokom tih katastrofalnih sati.
Okrug Ker nalazi se u srcu brdovitog područja Teksasa, popularne turističke destinacije poznate po slikovitim brdima, brojnim rekama i jezerima, kao i velikom broju vinarija.
Ali ovo područje nosi i ozbiljnu opasnost — zbog učestalih poplava koje su godinama pogađale lokalne zajednice, region je poznat i kao "Aleja iznenadnih poplava".
Tanjug AP/Julio Cortez
U ranim jutarnjim satima u petak, obilne padavine slivale su se niz brda direktno u okolne reke, koje su zbog toga naglo nadošle.
Bujica vode sručila se nizvodno, izuzetno brzo preplavivši niska područja uz reku.
Neke od devojčica koje su poginule ili se još vode kao nestale iz kampa, nalazile su se u kabinama smeštenim manje od 150 metara od rečne obale, izveštava New York Times.
Oni koji su preživeli i evakuisani vojnim kamionima na sigurno, rekli su da kamp više nije ličio na sebe — drveće je bilo iščupano iz korena, kajaci su visili po granama, a devojčice su izvlačene iz vode.
Kada je tim BBC stigao do kampa u nedelju, ulaz je bio ograđen policijskom trakom, a ostaci nečega što je verovatno nekada bila kapija ili kućica na ulazu, bili su razbacani po zemlji.
Tanjug AP/Julio Cortez
Uticaj klimatskih promena ne može se ignorisati kao još jedan od faktora u ekstremnim vremenskim događajima poput ovog.
Iako je teško direktno pripisati uticaj zagrevanja planete konkretnom vremenskom događaju, temperature površine mora u Meksičkom zalivu — odakle je deo vazduha potekao — i dalje su više od proseka.
Toplije vode znače i veće isparavanje, a samim tim i više vlage u atmosferi koja može da "nahrani" oluju.
Prema podacima Službe za klimatske promene Kopernikus, 2024. godina bila je rekordna kada je reč o ovom fenomenu, što znači da je bilo više "goriva" za ekstremne padavine.
Klimatolozi nas neprestano podsećaju da će se događaji poput ovih u Teksasu — sa obilnim padavinama — u budućnosti dešavati sve češće i biti sve intenzivniji kako se planeta zagreva.
Komentari (0)