Fokus

Deca iz Indije sa urođenom talasemijom posle transfuzije krvi zaražena HIV-om

Komentari
Deca iz Indije sa urođenom talasemijom posle transfuzije krvi zaražena HIV-om
SOPA Images / ddp USA / Profimedia - Copyright SOPA Images / ddp USA / Profimedia

Autor: Tanjug

19/12/2025

-

11:50

veličina teksta

Aa Aa

Petoro dece sa urođenom talasemijom u indijskoj državi Madija Pradeš zaraženo je HIV-om nakon primanja transfuzije krvi, saopštile su lokalne vlasti, prenosi danas BBC.

Obolelima od talasemije, naslednog poremećaja krvi, potrebna je redovna transfuzija kako bi izbegli jaku anemiju.

Najnoviji slučajevi infekcije HIV-om izazvali su zabrinutost u vezi načina davanja transfuzije, a vlasti su formirale komitet koji će ispitati ovaj incident.

Slučajevi su usledili nakon sličnih infekcija u istočnoj državi Džarkand u oktobru, gde je petoro dece mlađe od osam godina zaraženo virusom nakon što su u jednoj državnoj bolnici primili transfuziju krvi, podseća BBC.

Vlasti u državi Gudžarat su 2011. pokrenule istragu nakon što je 23 dece obolelo od talasemije bilo pozitivno na virus posle transfuzije primljene u bolnici.

Roditelji pacijenata koji boluju od talasemije i oboleli pozvali su prošle nedelje indijski parlament da donese Nacionalni zakon o transfuziji kojim bi se, kako navode, pooštrili propisi vezani za prikupljanje zaliha krvi, njihovo testiranje i transfuziju.

Komentari (0)

Svet