Planeta

Ragasa ostavio pustoš: Jezero se izlilo, grad pod blatom, a spasioci u trci s vremenom

Komentari
Ragasa ostavio pustoš: Jezero se izlilo, grad pod blatom, a spasioci u trci s vremenom
Ragasa ostavio pustoš: Jezero se izlilo, grad pod blatom, a spasioci u trci s vremenom - Copyright AP Photo/Chan Long Hei

Autor: Tanjug

26/09/2025

-

07:54

veličina teksta

Aa Aa

Spasioci kineskog regiona Tajvan u potrazi su za 11 nestalih osoba nakon što je super tajfun Ragasa ove nedelje izazvao poplavu u malom gradu Guangfu na istočnoj obali.

Broj poginulih i dalje je 14, preneo je Reuters.

Jake kiše u okrugu Hualijen dovele su u utorak do prelivanja takozvanog barijernog jezera u planinama i oslobađanja velike količine vode i blata na naseljeno područje.

Iako su se poplavne vode povukle, debeli slojevi blata i dalje prekrivaju grad, otežavajući rad spasilaca i kretanje stanovništva.

Mnogi ljudi su stradali na prvim spratovima, jer nisu uspeli da se evakuišu na viša mesta.

Hualijen, planinsko i pretežno ruralno područje, jedna je od glavnih turističkih destinacija Tajvana.

Pitanje bezbednog uklanjanja barijernog jezera, koje se smanjilo na 12 odsto svoje prvobitne zapremine, ostaje nerešeno, a vlasti su odbacile upotrebu eksploziva zbog rizika od novih klizišta.

Katastrofa nije pogodila ključnu industriju poluprovodnika na zapadnoj obali ostrva.

Komentari (0)

Svet