Srbija pregovara o novom gasnom aranžmanu sa Rusima: Kakva je računica, koje su koristi i eventualni rizici
Komentari14/05/2025
-20:00
U nedelji kada je Evropska unija predstavila plan da do kraja 2027. u potpunosti okonča kupovinu ruskog gasa, predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Moskvi pregovarao je o produženju gasnog aranžmana sa Rusijom. Nakon sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, Vučić je rekao da veruje da će Srbija dobiti veoma dobre uslove i da bi eksperti uskoro trebalo da krenu u pravljenje dugoročnog ugovora. Postavlja se pitanje koje su koristi i eventualni rizicima mogućeg novog gasnog aranžmana, čije se potpisivanje najavljuje do kraja maja.
Kako je pojasnio direktor Srbijagasa Dušan Bajatović, sa Rusima se pregovara o ugovoru na 10 godina.
Bajatović je za RTS rekao i da je dogovorena isporuka 2,5 milijarde kubika godišnje umesto dosadašnje dve milijarde.
Direktor Srbijagasa je dodao i da bi umesto dosadašnjih šest miliona kubika gasa dnevno plus dva za ruske kompanije, sada dnevne isporuke bile osam miliona uz moguće dodatne isporuke do četiri miliona kubika dnevno.
Na pitanje šta bi takav aranžman značio za Srbiju, stručnjak za energetiku Aleksandar Kovačević kaže za Euronews Srbija da on znači izvestan stepen sigurnosti snabdevanja u smislu postojanja ugovora i izvesnosti cena.
On, međutim, kaže da je infrastruktura kojom gas stiže do Srbije u zoni ratnih dejstava i nije poznato šta može da se dogodi.
"Gospodin Bajatović je takođe ukazao da se u ugovoru razmatra specifična klauzula više sile, tako da u slučaju takvih događaja jedna ili druga strana ne trpe neku posebnu štetu", navodi Kovačević.
Kakva je računica za cenu?
Cena gasa u novom gasnom aranžmanu koji se pominje uzimaće u obzir naftnu formulu, pa se postavlja pitanje kakva je računica i da li se ta formula pokazala povoljnijom ili ne.
Kovačević je rekao da se formula vrlo detaljno pregovara, navodeći da ono što je učinilo naftnu formulu popularnom tokom prethodnih decenija bilo to da ona uvek ima vremenski pomak.

AP Photo/Bela Szandelszky
"Dakle, vi kažete, okej, cena gasa će biti indeksirana prema ceni nafte od pre tri meseca, na primer, ili pre šest meseci. To u prevodu znači da vi u zimskom periodu, kada je najveća potrošnja gasa, ona se formira prema ceni nafte iz letnjeg perioda, kada je ona i najpovoljnija. Tako da imate neku vrstu balansa. Na drugoj strani leti, kada trošite manje, imate cenu koja se odnosi na cenu nafte iz prethodnog zimskog perioda, pa to odgovara snabdevaču, jer on za manju količinu ipak dobije prihod koji želi da dobije", rekao je on.
Kovačević smatra da je korišćenje gasa u Srbiji ili bilo gde u u Evropi krajnje neefikasno i da ta neekonomična upotreba dovodi do velikih disbalansa po sezoni, između leta i zime.
"To, naravno, predstavlja problem za infrastrukturu. Jer vi gradite cevovod, tamo je proizvodnja, kompresori, a samo zimi koristite do maksimalnog kapaciteta, leti je to mnogo manje. To je zaista problem. Znači, pitanje efikasnosti korišćenja gasa u Srbiji već decenijama stoji kao vrlo ozbiljno, strateško, tehničko, političko, kako god hoćete pitanje", navodi on.
Sagovornik Euronews Srbija je rekao da je povećana dogovorena količina gasa koju bi Srbija dobila novim gasnim aranžmanom na neki način nešto neizbežno, navodeći da domaća proizvodnja opada.
"Ona ima trend opadanja koji traje dugi niz godina. U jednom kratkom periodu je on bio malo zamenjen povećanom proizvodnjom, nekim tehnološkim zahvatima, ali trend opadanja je prisutan, možda zaoštren. I mi svakako povećanom kupovinom moramo nadoknaditi smanjenje domaće proizvodnje", kaže Kovaćević.
Objašnjavajući zasto opada proizvodnja, sagovornik Euronews Srbija je naveo da se troše prirodni resursi ili zaliha koja postoja, a da sa druge strane, postoji potreba za povećanom proizvodnjom električne energije.
"Takođe imamo problem sa proizvodnjom uglja. U prethodne dve godine videli smo da gasne elektrane rade više nego ranije, da je udeo proizvodnje električne energije iz gasa povećan. Shodno tome je potrebna uvećana raspoloživost gasa. Naravno, i te elektrane nisu efikasne koliko bi trebalo da budu, tako da opet ono pitanje efikasnosti postoji", rekao je on.
Koji su rizici?
Na pitanje koji su onda rizici po Srbiju ukoliko EU, kako je najavljeno, do kraja 2027. zabrani ruski gas, a potpiše se ugovor sa Rusima na 10 godina, Kovačević kaže da je isporuka gasa u sadašnjim uslovima svakako u riziku zbog ratnih dejstava i političkih odluka.
profimedia
Prema njegovim rečima, po aranžmanu koji je trenutno na snazi cevovodom iz Rusije, gas ide ispod Crnog mora, preko Turske, Bugarske do Srbije i onda iz Srbije dalje za Bosnu i Hercegovinu, Mađarsku, Slovačku i dalje.
"Šta se može desiti i kakvi politički odnosi se mogu formirati, to ne možemo znati sad. Ne bih ja bilo koji aranžman isporuke gasa danas u Evropi nazvao sigurnim", rekao je sagovornik Euronews Srbija.
Upitan da li bi se zabrana ruskog gasa odnosila i na protok ili bi se odnosila na kupovinu, Kovačević navodi da sistem snabdevanja prolazi kroz jednu zemlju EU, Bugarsku i odlazi u druge zemlje EU - Mađarsku, Slovačku, Austriju i dalje.
"Tako da se EU nalazi sa obe strane. Pitanje je kakvi se politički odnosi mogu usložiti", dodaje on.
Komentari (0)