"U gasnom aranžmanu ne može da se kaže 'puj pike ne važi'": Može li EU da zavrne slavinu za ruski gas
Komentari10/05/2025
-16:09
Evropska unija planira da do kraja 2027. godine potpuno zabrani uvoz ruskog gasa, a ta vest uzburkala je energetske i političke krugove širom kontinenta. Prema nacrtu predloga koji bi Evropska komisija uskoro trebalo da predstavi, prvi korak bilo bi zabrana svih novih ugovora i spot aranžmana već od 2025. godine. Za zemlje koje su poput Srbije značajno oslonjene na ruski gas otvaraju se mnoga pitanja, od energetske bezbednosti preko političkih odluka do konkretnih posledica po privredu, ali i građane. Postavlja se pitanje koliko je realna ova zabrana, kako će izgledati evropska energetska mapa bez ruskog gasa i šta to znači za Srbiju.
Navodeći da veruje da će se rat u Ukrajini završiti mnogo pre 2027. godine, urednica portala Energija Balkana Jelica Putniković kaže za Euronews Srbija kaže da ono što je sigurno jeste da takva jedna odluka iz Brisela mora da bude usvojena u svim članicama Evropske unije.
"Znamo da Slovačka i Mađarska apsolutno zavise od ruskog gasa, mogu doduše da dobiju preko Hrvatske i gas koji stiže utečnjeni, ali je to mnogo skuplja opcija i jednostavno te dve zemlje su se već bunile, Slovačka se čak bunila i zašto je Ukrajina prestala da transportuje ruski gas gasovodom preko svoje teritorije. Ako ta odluka Brisela bude zavisila od toga, Evropska komisija ne može da naredi dok sve članice EU to ne prihvate", rekla je ona.
S druge strane, dodaje Putniković, i Srbija koja nije članica Evropska unije, svakako će insistirati na tome da može da kupuje ruski gas.
"Gas preko Turskog toka stiže u Srbiju, preko Bugarske i u Srbiju i u Mađarsku, sada i u Slovačku, ali kupuju ga i mnoge evropske zemlje, ne samo Austrija, oni naravno to taje. A s druge strane, mnoge članice Evropske unije kupuju ruski gas koji stiže tankerima, taj utečnjeni gas koji je zapravo nekad ne iz prve ruke od Rusa kupljen, nego od nekih preprodavaca i plaćaju ga svakako skuplje nego kad stiže gasovodom. Već se bune mnogi privrednici, ali i mnogi političari, tako da ja verujem da će ta odluka jednostavno teško naići na odobravanje", rekla je sagovornica Euronews Srbija.
Kada bi sutra neko zavrnuo slavine ruskog gasa ka Evropi, Putniković kaže da bi to bio veliki problem i za Srbiju, ali i za Mađarsku i Slovačku i za sve kupce koji kupuju utečnjeni ruski gas.
Povodom najave Evropske komisije, Putniković navodi da se radi na tome da pokušavaju da nađu pravno rešenje kako da nateraju neke zemlje, na primer Mađarsku, koja ima gasni aranžman sa Gazpromom, da ona prekine taj aranžman i da ne plaća penale.
Ona je objasila da u tom gasnom aranžmanu ne može da se kaže "puj pike ne važi, ja više neću da kupujem od tebe" jer, dodaje ona, njima Rusi garantuju isporuku gasa za više godina.
"Evropa sad ne može naterati ni jednog kupca da na svoju štetu prekine gasni aranžman, tim pre što se geopolitička situacija, otkad je došao Tramp na vlast, ipak promenila i sve ove posledice raznih Trampovih odluka odražavaju se vrlo negativno i na evropsku privredu. I sad ako sama Evropa sebi odseče jednu od grana od kojih zavisi budući uspeh privrede, onda šta će sutra da se desi - da zaista kompanije počnu da premeštaju svoje poslovanje iz Evrope, neke nemačke su već otišle i u Ameriku, možda će otići u Aziju ili negde drugde. Onda znači da će Evropa da ima minus u poslovanju. Tako da ta odluka nije samo politička, veoma je ekonomska", kaže Putniković.
Može li se bez ruskog gasa?
Ako će Evropska komisija da zabrani u potpunosti ruski gas, pitanje je koju alternativu nudi i po kojoj ceni.
profimedia
Putniković je rekla da Donald Tramp, čim je došao na vlast, zamerio Evropi što kupuje malo američkih energenata i gasa i sirove nafte i rekao da moraju da povećaju.
"Međutim, ni sam Tramp ne može da naredi kompanijama koje prodaju prirodni gas svuda po svetu da po nekoj specijalnoj povoljnoj ceni prodaju evropskim kupcima, na primer, jer je to privatni kapital. Tako ne može naterati ni Evropska komisija neke kompanije u samoj Evropi da oni odustaju od kupovine katarskog ili australijskog ili gasa iz neke druge zemlje, da kupe baš američke jer jednostavno svi gledaju da prođu najbolje u tom interesu", rekla je ona.
Prema njenim rečima, Evropa može da kaže da na tržištu postoji dovoljno gasa ali svi gledaju da kupe što jeftiniji i teško ih je naterati da kupuju neki drugi koji je skuplji.
"Otkad je počeo rat u Ukrajini, krenulo je sa tom propagandom - nemojte kupovati ruski gas", rekla je ona i navela da je pre otpočinjanja rata oko 40 odsto ruskog gasa zadovoljavalo potrebe Evrope za tim energentom, a sada je oko 19 odsto.
Pritom, dodaje ona, i dalje se ne zna koliko zapravo utečnjenog gasa stigne do evropskih kupaca u tom celom lancu.
"Na primer, može Indija da kupi gas, pa da ga preproda ili možda čak i Amerika. Molekul gasa se ne prepoznaje, a kada se dva, tri kupca promene u tom lancu, na kraju vi ne znate čiji gas kupujete", rekla je Putniković.
Ako bi EU potpuno obustavila uvoz ruskog gasa, te količine koje su stizale bi joj onda nedostajale, a to je jedna petina.
"Sad može neko da kaže - pa postoje u evropskim lukama postrojenja za regasifikaciju. Kad tanker sa utečenim gasom stigne do Španije, do Francuske, šta je tu problem? Nema gasovoda u Španiji i Francuskoj koji će ka srednjoj Evropi, na primer, da transportuju taj gas. A već to je i veliki trošak i treba vreme da se izgrade", dodala je ona.
Kakav ugovor o ruskom gasu je potreban Srbiji?
Srbija se u velikoj meri oslanja na ruski gas, a ako bi prošla odluka Evropske komisije, postavlja se pitanje koliko uopšte može da pronađe alternativu.
Putniković navodi da Srbija već ima aranžman sa Azerbejdžanom i da određene količine gasa stižu, ali da su te količine za sada ipak samo simbolične.
"Do 2027. godine ja se nadam da će biti završen i gasovod koji iz Grčke stiže do Severne Makedonije. Mislim da neće biti završen gasovod između Severne Makedonije i Srbije, pa da mi možemo da kupujemo taj utečnjeni gas koji će stići do luke pored Soluna, Aleksandropolisa, ali to bi bio skuplji gas. I s druge strane nije realno da se mi sad totalno preokrenemo ka nekim drugim izvoznicima ili prodavcima gasa, jer to je nešto gde moramo da ugovaramo, kao i svi drugi koji sada zavise od ruskog gasa", rekla je ona.
Prema njenim rečima, i Mađarska ima već dugoročni aranžman sa Rusijom, a Srbija treba sad do kraja maja da napravi novi aranžman.
"Ono što je tu najbitnije je u stvari cena", rekla je ona i dodala da se bez ruskog gasa ne može.
Ugovor o isporuci ruskog gasa za Srbiju ističe krajem maja, a u toku su pregovori za njegovo produžavanje.
profimedia
Putniković kaže da će se verovatno tokom posete predsednika Aleksandra Vučića Moskvi o tome razgovarati, kao i o ublažavanju ili totalnom ukidanju sankcija koje SAD najavljuje za Naftnu industriju Srbije, a čije je stupanje na snagu do sada odlagano tri puta, a poslednji put na još dva meseca.
"To je već otežalo poslovanje Naftne industrije Srbije i verujem da će razgovarati i o tome kako Rusija da pomogne u tim pregovorima, jer to su zapravo sankcije protiv Gazprom Nefta. Pregovori sa Gazpromom oko novog gasnog aranžmana su započeti, ali sigurno će i tu imati uticaja i sam razgovor dva predsednika", rekla je ona.
Putniković navodi da ono što je za Srbiju najbitnije da sada to bude aranžman na duži niz godina, a ne trogodišnji, i da bude, ako je moguće, u potpunosti prema naftnoj formuli.
"Svedoci smo da je sirova nafta najjeftinija u prethodnih prilično godina, znači cena je najniža. Ako je cena gasa prema naftnoj formuli, onda je i cena mnogo niža nego ako se primenjuju samo cene na gasnoj berzi u Holandiji na TTF-u, jer tu cena zavisi od bukvalno ponude i potražnje i od geopolitičkih situacija. Bili smo svedoci da je u prethodnih i ovih godina koliko traje rat u Ukrajini, ali i od korone, da je tu bilo velikih oscilacija u ceni", rekla je ona.
U gasnom aranžanu je, naglašava sagovornica Euronews Srbija, najbolje ako se napravi što bolja, što povoljnija cena i da ona na neki način bude fiksirana.
Ona je podsetila da je Srbija ranije imala aranžman sa Gazpromom da može da povuče i veće količine gasa ako joj to bude potrebno u određenom monement u zimskom periodu, i da ne povuče ako joj dodatne količine nisu potrebne, i da pritom ne plaća penale.
To su, dodaje, isto jako bitni momenti u konačnoj ceni.
Srbija kao gasno čvorište
Osim cene, važna je i gasna mreža, pa se postavlja pitanje kakva je tu pozicija Srbije.
Putniković navodi da je Srbija povezana na Turski tok, koga neki zovu i Balknaski tok, a preko gasovoda kojima su povezane Bugarska i Grčka, i na gasni sistem iz Azerbejdžana, odnosno gasovod TANAP.
"Već se radi na izgradnji gasovoda Srbija-Severna Makedonija. Severna Makedonija se povezuje sa Grčkom. Sve više se priča o tome da moramo izgraditi gasovod ka Rumuniji", rekla je Putniković.
Kada je izgrađen Balkanski tok, izgrađen je nov gasovod između Srbije i Mađarske.
"Mi imamo stari gasovod koji iz Mađarske ulazi u Srbiju kod Horgoša, to je još jedna gasna veza. I naravno imamo to da je Srbija tranzitna zemlja za gas prema Bosni i Hercegovini. Tu se takođe planiraju i novi gasovodi, tako da na neki način smo postali čvorište, a gas je proglašen u EU za zeleni energent. Ma koliko neki hoće da ga eliminišu, do 2050. sumnjam da će to uspeti, jer jednostavno obnovljivi izvori još nisu uspeli da nadomeste fosilna goriva kao što je i prirodni gas", rekla je Putniković.
Ona je precizirala da Srbija ima gasnu konekciju sa Bugarskom, koja je povezuje na gasovod TANAP u Turskoj, ali je kapacitet 1,8 milijardi kubnih metara gasa.
"Mi već trošimo oko tri milijarde, svake godine je potrošnja sve veća, već transportujemo ka Bosni i Hercegovini, znači ta konekcija nije dovoljna. Ovaj gasovod prema Mađarskoj i kod Horgoša, u Mađarsku gas stiže preko Turskog toka. Oni mogu da nabave gas preko Hrvatske, ali je to sad pitanje, to je i duga trasa, to bi sigurno koštalo, i sam tranzit", rekla je ona.
A kada je u pitanju skladištenje gasa u Srbiji, Putniković navodi da su skladišta gasa dobra, kao i da su počeli radovi na povećanju kapaciteta skladišta u Banatskom dvoru na 750 miliona kubnih metara gasa.
"Mogli smo da čujemo i predstavnike Srbijagasa i države da ovo naše skladište u Banatskom dvoru zimus nije potrošeno, da jednostavno smo trošili ono što je bilo uskladišteno u iznajmljenim skladištima u Mađarskoj", rekla je ona i dodala da Srbija ima ogromno gasnom čvorištu Baumgarten u Austriji odakle se i trguje gasom.
Komentari (0)