Srbija zvanično postala deo SEPA sistema: Koliko je to dobra vest i šta znači za građane i privredu?
Komentari23/05/2025
-20:01
Ulazak Srbije u sistem SEPA znači brže, jeftinije i efikasnije transakcije u evrima kako za privredu tako i za građane, a korist od nje će u narednom periodu biti očigledna. To pre svega znači značajnu uštedu. Međutim, ovo treba shvatiti kao početak jednog dužeg procesa i efekte pristupa ovom sistemu treba realno sagledati, saglasni su sagovornici Euronews Srbije.
Podsetimo, upravni odbor Evropskog platnog saveta odobrio je juče pridruživanje Srbije Jedinstvenom području plaćanja u evrima. Srbija je tako postala jedna od 41 države u kojoj građani, kompanije i institucije mogu slati i primati uplate u evrima pod jednakim uslovima, bez obzira na to gde se nalaze.
Šef Direktorata za proširenje Evropske komisije Jan Kopman ocenio je da je ovo dobra vest za građane i preduzeća.
“Ovo omogućava bankama da počnu tehničke pripreme za jeftine i brze transakcije ka i iz EU”, naveo je Kopman u saopštenju na mreži Iks.
To znači da finansijske institucije iz Srbije moći će da pristupe platnim šemama SEPA-e od novembra ove godine, a najraniji datum praktične primene je maj 2026. godine, saopštio je Evropski platni savet.
Predsednik Saveta guvernera Narodne banke Srbije Ivan Nikolić rekao je da će se u narednom periodu, pored regulatornih pravila koje je Srbija morala da usvoji i prilagodi SEPA sistemu, ubrzano raditi i na uparivanju tehničkih platnih infrastruktura.
On je takođe podsetio da je Narodna banka Srbije još 2018. godine instalirala inovativni sistem za brza plaćanja koji je usklađen sa onim koji se primenjuje u SEPA sistemu, ali da i poslovne banke i ostali učesnici koji obavljaju platne usluge treba da se prilagode, što će, smatra, biti malo teže.
“Pravni okvir SEPA, između ostalog, prepoznaje jednu uredbu koja se tiče međubankarskih naknada. Te naknade će biti mnogo niže nego što su bile do sada. Prima tome, to jeste korisno za građane, privredu i državne institucije, ali s jedne strane će banke ili ti pružaoci platnih usluga morati da se odreknu do sadašnjeg dela profita”, rekao je on.
Ušteda za sve učesnike – građane i privredu
Profesor Zoran Grubišić sa Beogradske bankarske akademije objašnjava za Euronews Srbija da SEPA za Srbiju znači efikasnije obavljanje transakcija u evrima: sa računa na račun, debitno i kreditno, pa čak i instant, odnosno u roku od desetak sekundi. Kako kaže, da je do sada takav nivo efikasnosti bio moguć samo unutar domaćeg platnog prometa i to isključivo u dinarima.
Grubišić navodi da je posebno značajno to što će provizije biti “značajno niže“, čak i za instant transakcije.
“To su uštede koje će se pojaviti – imaće ih i građani, ali bih posebno istakao privredu. Govorimo o potencijalnim uštedama od više stotina miliona evra godišnje“, ističe Grubišić.
Kako je objasnio, privreda će najviše osetiti benefite jer veliki broj firmi u Srbiji učestvuje u spoljnotrgovinskoj razmeni i koristi transakcije u evrima. Smanjeni troškovi bankarskih usluga direktno će, kaže, doprineti konkurentnijim cenama na međunarodnim tržištima, što bi moglo pozitivno da utiče i na trgovinski bilans Srbije.
Grubišić takođe naglašava širi značaj pristupa SEPA sistemu, koji nadilazi same tehničke ili finansijske aspekte.
“To je snažna poruka investitorima. Dajemo signal pouzdanosti. Prošle godine je to bio kreditni rejting, a ove bi upravo ova odluka mogla da bude glavna vest godine,“ ocenjuje on.
Uključivanje Srbije u SEPA sistem pozicionira zemlju kao ozbiljnog ekonomskog partnera, čime se dodatno učvršćuje njena reputacija na međunarodnom finansijskom tržištu.
Na pitanje kako će konkretno građani osetiti ove promene, Grubišić ističe značajne razlike u naknadama.
“Plaćanje apartmana u Grčkoj, na primer, ranije ste na uplatu od 100 evra plaćali i više od 10 evra provizije. Sada će to biti jedan do dva evra, najviše,“ navodi on, dodajući da se na taj način omogućava veći nivo dostupnosti međunarodnih usluga široj populaciji.
Takođe kaže, da iako se smanjenje naknada može činiti kao gubitak za banke, on smatra da postoji obostrani interes, jer kako kaže bankarima značajno da imaju obim transakcija zbog poslovanja.
Francisti: Korak napred, ali ne i rešenje svih problema
Ulazak SEPA je dobra vest i za privredu i građane, rekla je za Euronews Srbija novinarka Blomberg Adria Asja Francisti. Međutim, ona kaže da efekte pristupa tom sistemu treba sagledati realno.
“SEPA je jedinstveni sistem Evropske unije koji omogućava lakše i brže prekogranične transakcije u evrima, kako za građane, tako i za privredu“, objašnjava Francisti.
Ona dodaje da ulazak Srbije u ovaj sistem svakako predstavlja dobru vest, jer omogućava efikasnije, brže i jeftinije izvršavanje platnih transakcija sa članicama SEPA sistema, među kojima su i sve članice EU.
Ipak, upozorava da se ovaj potez ne sme preceniti, već ga, naglašava, treba sagledati realno.
“Ne treba ga sada shvatiti ni kao neko preveliko priznanje, ni kao ogromno rešenje problema koje imamo. Problemi tržišta u Srbiji nisu proistekli iz toga što nismo bili deo SEPA sistema, već iz mnogo dubljih strukturnih izazova“, rekla je ona.
Prema njenim rečima, suštinski problem leži u nedostatku kvalitetnog kapitala koji može samostalno da funkcioniše i raste.
“Kapital koji nije zavisan od subvencija ili nepovoljnih državnih ugovora je ono što nam zaista fali. SEPA može da bude dobar početak, ali je samo prvi korak“, rekla je.
Govoreći o globalnoj ekonomskoj slici, Francisti ističe da je osnovna karakteristika današnjice – neizvesnost.
“Živimo u dobu hiperinformacija i tržišta preterano reaguju na svaku poruku, naročito kada dolazi iz Vašingtona“, kaže ona.
Komentari (0)