Ivanić: Cilj poslovnog samita CEBAC direktan dijalog evropskih i srpskih kompanija
Komentari
27/05/2025
-12:46
Prvo izdanje poslovnog samita Saveta evropskih poslovnih udruženja i privrednih komora u Srbiji (CEBAC), u organizaciji 11 bilateralnih organizacija a pod temom"Europe - Serbia Business Bridge: Innovating Sustainability, Technology and Talent" (Evropsko-srpski poslovni most: Inovacije u održivosti, tehnologiji i talentima) održava se u Beogradu, a generalna sekretarka CEBAC-a Sanja Ivanić rekla je uoči konfrencije da je cilj ovog događaja da se omogući direktan dijalog, intenzivira saradnja i pokrenu zajednički projekti između evropskih i srpskih kompanija.
"Više od 60 odsto srpskog uvoza i srpskog izvoza je upravo zajednički sa zemljama iz Evropske unije", rekla je Ivanić.
Ivanić je dodala da današnji događaj obeležava prvu godišnicu, prvi rođendan, jer CEBAC - Savet Evropskih privrednih komora i poslovnih udruženja u Srbiji je pokrenut negde u maju prošle godine, 14. maja tačnije, prilikom posete tadašnjeg Evropskog komesara za proširenje Olivera Varheljija.
"Postojala je ta potreba i sve nam je jasnije sad u toku ove godine otkako radimo zajedno da evropske kompanije počnu da govore jednim glasom o Srbiji jer evropske kompanije, odnosno Evropa, jeste i najveći investitor u Srbiji i isto tako i najveći privredni partner Srbije", rekla je ona.
Dodala je da je CEBAC poslovno udruženje preduzeća i komora i svi su bilateralni, i predstavljaju, ne samo evropske kompanije, već i brojne srpske kompanije.
"Imamo i nešto što je specifično za nas, a to je da objedinjujemo i mala i srednja preduzeća, i velike grupacije, i tu govorimo o nekoj brojci od preko 2.000 kompanija", dodala je ona.

Tanjug/Marko Đoković
Ivanić je istakla da su u toku prošle godine identifikovali neke osnovne poteškoće i sektore gde postoje velike prilike i za evropske, a i za domaće kompanije.
"Tako smo pokrenuli sektorske komitete, recimo imamo komitet transport i logistika, zatim ljudski resursi, infrastruktura i građevina, ISG, naravno, digitalizacija. To su neki sektori gde naše kompanije su primetile da postoje određene poteškoće na kojima treba raditi i koje treba unaprediti, ali isto tako sektori u kojima postoje zaista velike prilike i za evropska i za domaća preduzeća", dodala je ona.
Istakla je da je njihov cilj da se s jedne strane pomažu domaća i strana preduzeća da se povežu i da iz tih povezivanja srpska preduzeća budu omogućena da imaju lakši pristup u evropskom tržištu.
"Mi naravno zagovaramo što brže evropske integracije što bi definitivno i pomoglo srpskim preduzećima da imaju taj lakši pristup u evropskom tržištu", naglasila je ona.
Nebojša Matić iz kompanije "Mikroelektronik" rekao je da postoji puno načina da se firme iz Srbije povežu sa evropskim kompanijama.
"Možete indirektno, možete preko Privredne komore, možete da odete na specijalizovane sajmove. Poenta je da budete proaktivni. Ne možete da očekujete da se povežete s nekim, a on na primer za vas i ne zna, ne zna šta vi radite. Mislim da stalno pričamo kako su nam potrebne strane investicije, više radnih mesta i to je tačno, ali u trenutnoj situaciji i mi smo potrebni Evropi , kad kažem Evropa, mislim na EU koja se nalazi pod velikim pritiskom i svaka pomoć je dobrodošla i naša država je povezana sa EU i može pomoći", naglasio je on.
Komentari (0)