Biznis vesti

Zabrinjavajuća ekonomska prognoza: Fiskalno "klizanje" i slabost sektora industrije ugrožavaju neke delove Evrope

Komentari
Zabrinjavajuća ekonomska prognoza: Fiskalno "klizanje" i slabost sektora industrije ugrožavaju neke delove Evrope
Tanjug/Jadranka Ilić - Copyright Tanjug/Jadranka Ilić

Autor: Tanjug

27/06/2025

-

10:26

veličina teksta

Aa Aa

Ekonomski izgledi Centralne i Istočne Evrope sve više zavise od domaće tražnje, jer trgovinske tenzije i slabost u evropskom automobilskom sektoru opterećuju eksternu tražnju, pokazuje najnoviji kvartalni izveštaj Investicionog instituta UniCreditGrupe.

U zemljama istočne i Centralne Evrope koje su u EU UniCredit očekuje da će BDP-a porasti sa 2,0 odsto u 2024. na 2,2 odsto u 2025. i na 2,5 odsto u 2026. godini.

Izveštaj za drugi kvartal 2025. godine, pod nazivom "Upravljanje u carinskoj plimi", opisuje kako privatna potrošnja i investicije finansirane od strane EU ostaju glavni stubovi ekonomske otpornosti u regionu Centralne i Istočne Evrope.

Tržišta rada sa relativno niskim stopama nezaposlenosti podržavaju rast realnih plata, a samim tim i potrošnju.

Istovremeno, neizvesnost u vezi sa američkim carinama, a u nekim zemljama i rizik od fiskalnog "klizanja" (kada vlade troše više nego što je projektovano), nastavljaju da predstavljaju izazov za makroekonomsku stabilnost.

Prema kvartalnom izveštaju, korišćenje Fonda EU za oporavak i otpornost (RRF)

trebalo bi da se poveća u većini zemalja, osim u Mađarskoj.
 

Komentari (0)

Biznis