Đedović: Pripremamo projekte za gasne interkonekcije sa Rumunijom i Severnom Makedonijom
Komentari
04/07/2025
-11:17
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da se pripremaju projekti za izgradnju gasnih interkonekcija Srbije sa Severnom Makedonijom i Rumunijom i naglasila da je važno da imamo aleternativne pravce snabedavanja energentima.
Ministarka je rekla za Tanjug da se očekuje da bi zajednički gasovod sa Rumunijom mogao da bude izgrađen u naredne dve i po godine, a sa Severnom Makedonijom za tri do tri i po godine.
Ona je istakla da Srbija vodi nezavisnu energetsku politiku sa ciljem da obezbedi najbolje uslove snabdevanja za građane i privredu.
''Bilo da se radi o gasu, bilo da se radi o nafti i zbog toga je neophodno da imamo dodatne alternativne pravce snabdevanja energentima, to nam daje i veću sigurnost, ali i bolje uslove za cenovno pregovaranje'', rekla je Đedović Handanović.
Ona je podsetila da su prošle godine potpisani između vlada Srbije i Severne Makedonije, s jedne strane, kao i vlada Srbije i Rumunije s druge strane, memorandumi o saradnji na izgradnji novih gasnih interkonekcija.
"I sada su ti planovi konkretizovani zapravo potpisivanjem (krajem juna) takođe tehničkih sporazuma između gasnih kompanija, s jedne strane Srbijagasa, s druge strane Transgasa iz Rumunije i NOMAGASA iz Severne Makedonije, gde praktično idemo korak dalje ka realizaciji naših ciljeva, da se povežemo infrastrukturno gasnim interkonekcijama", rekla je Đedović Handanović.
Memorandumom o saradnji na izgradnji gasne interkonekcije sa Rumujom koji je potpisan prošle godine planirano je povezivanje čvorišta Mokrin u Srbiji sa transportnim gasovodom Brua u Rumuniji, rekla je ministarka i naglasila je da je taj gasovod veoma važan za evropski kontinent.
Istakla je da sporazum podrazumeva i dalju gasifikaciju od Mokrina do Beograda, kao i deo od Mokrina od rumunske granice u dužini od 13,5 kilometara. Ministarka je dodala da će taj projekat doprineti i gasifikaciji opština u tom delu Srbije.
Đedović Handanović očekuje da će za realizaciju sporazuma sa Rumunijom biti potrebno oko dve i po godine. Kako je ranije najavljeno, gasovod će biti kapaciteta 1,6 milijardi kubnih metara.
Srbijagas je krajem prošlog meseca sa preduzećem "SNTGN Transgaz SA" iz Rumunije potpisalo Memorandum o razumevanju koji definiše okvir i osnovne principe za koordinaciju aktivnosti koje će se sprovoditi između dve kompanije.
Dogovoreno je da u septembru ove godine zajednički pripreme i predstave zajednički plan za realizaciju projekta "Interkonekcija Nacionalnog sistema za prenos prirodnog gasa u Rumuniji sa Nacionalnim sistemom za prenos prirodnog gasa u Republici Srbiji" koja podrazumeva izgradnju novog gasovoda za prenos prirodnog gasa koji će obezbediti vezu između gasovoda za prenos prirodnog gasa "BRUA" i Tehnološkog čvora Mokrin u Srbiji.
Tada će predstaviti i izgradnju gasovoda Južni Mokrin - PSG Banatski Dvor - Pančevo - Beograd.
Đedović Handanović je govoreći o potpisanom Memorandumu sa Severnom Makedonijom, rekla Tanjugu da je za završetak projekta potrebno tri do tri i po godine i da se već radi na pripremi projekta.
Naglasila je i da će deo južne Srbije tim gasovodom biti spojen sa gasovodima u Grčkoj.
''Dodatno ćemo se spojiti sa gasovodima u Grčkoj, ali i sa gasovodima TAP i TANAP, tako da stvaramo jednu bolju, sigurniju energetsku budućnost za našu zemlju, za naše građane kroz realizaciju ovih projekata'', istakla je Đedović Handanović.
Srbijagas je, takođe, krajem juna sa operatorom nacionalnog sistema transporta prirodnog gasa Severne Makedonije "Nomagas" AD iz Skoplja potpisao Memorandum o razumevanju u cilju podrške jačanju saradnje između zemalja Jugoistočne Evrope i uspostavljanju regionalnog energetskog tržišta kao dela unutrašnjeg energetskog tržišta EU.
Potpisanim memorandumom dve strane su verifikovale i tačku prelaska gasovoda preko granice.
Srbijagas je saopštio da će interkonektor između dve države za koji će uskoro biti pripremljena Studija izvodljivosti, obezbediti dvosmerni protok prirodnog gasa u količini od 1,5 milijardi kubnih metara godišnje.
Na teritoriji Severne Makedonije planirano je povezivanje na postojeći gasovod Klečovce, a na teritoriji Srbije povezivanje je planirano u Vranju, na već izgrađeni gasovod.
Prečnik budućeg interkonektora biće 500 mm, a nominalni pritisak 55 bara, dok će ukupna dužina gasovoda koji će povezati dve države biti približno 70 kilometara (km), od čega oko 47 km na teritoriji Srbije i oko 23 km na teritoriji Severne Makedonije.
Komentari (0)