Biznis vesti

Čadež: Prvog dana sajma više od 100 B2B sastanaka između srpskih i kineskih kompanija

Komentari
Čadež: Prvog dana sajma više od 100 B2B sastanaka između srpskih i kineskih kompanija
Tanjug/Sava Radovanović - Copyright Tanjug/Sava Radovanović

Autor: Tanjug

17/07/2025

-

11:25

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež izjavio je da je prvog dana Kineskog međunarodnog sajma lanaca dobavljača, koji se održava u Pekingu, na srpskom paviljonu održano više od 100 B2B sastanaka i istakao da to govori o zainteresovanosti kineskih partnera za saradnju sa srpskim kompanijama.

Čadež je rekao da je kompanija Milšped, koja je već prisutna u Kini, imala odličan sastanak sa Šandong Grupom na kojem je, kako kaže, razgovarano o zajedničkom partnerstvu i zajedničkim investicijama u Srbiju, kao i da tu kompaniju očekuju i sastanci sa kompanijama Volvo Cars, Tom Feng, Geely, BYD i Kineskom železnicom.

''Ova poseta napreduje van svih očekivanja. Sjajni su rezultati, to što je samo za jedan dan više od 100 B2B sastanaka govori o interesu kineskih partnera'', rekao je Čadež za RTS.

Naveo je i da je kompanija Bambi imala sastanak sa najvećim distributerima kao što su Soho Group, Cofco, Ole marketi, Lawson, 7-Eleven i da se uskoro proizvodi te kompanije mogu očekivati na celom kineskom tržištu.

Čadež je rekao i da kompanija Fiscal Solutions iz Srbije ima sastanak sa Alibabom i Starbucks China, a da kompanija Umbrella, koja se bavi digitalnim uslugama za predviđanje vremenskih prognoza ima sastanak sa kompanijama ExxonMobil China i Federal China Express.

''Posebno bih istakao sastanak koji smo upravo završili sa potpredsednikom kompanije Alibaba Cloud sa kojim smo razgovarali o strateškoj saradnji i razvoju klaud rešenja koje bi ta kompanija iz Srbije nudila evropskom tržištu. Govorimo o najvećem klaud provajderu u Aziji i jednom od najvećih u svetu, koji je zainteresovan za evropsko tržište koje trenutno traži alternativna rešenja osim onoga što već ima i čini mi se da smo pokrenuli veoma značajne stvari. Već sledeće nedelje krećemo sa redovnim sastancima timova iz Srbije i iz Pekinga sa Alibaba Cloud grupom'', rekao je Čadež.

Kineske kompanije vide Srbiju kao "hab"

Ukazao je da su Sporazum o slobodnoj trgovini i fantastični politički odnosi između predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Si Đin Pinga doveli do velikog interesovanja kineskih kompanija za saradnju sa srpskim kompanijama.

Čadež je istakao da kineske kompanije vide Srbiju ne samo kao jedinstveno tržište, nego kao ''hab'' iz kojeg se nastupa dalje ka Evropi i kao značajan izdvojio i satanak predsednikom Privredne komore Kine Reni Hong Lingom koji je, kako kaže, obećao svu pomoć oko administrativnih pitanja.

''Kada se potpiše Sporazom o slobodnoj trgovini ima dosta administrativnih stvari koje morate da rešite sa Upravom carina, a u tome nam pomaže tim u okviru Privredne komore Kine. Sutra imamo sastanak i sa direktnom Upravom carina u Kini kako bi neke administrativne procedure ubrzali za naše proizvođače i omogućili da što više firmi iz Srbije budu prisutne na kineskom tržištu'', rekao je Čadež.

Govoreći o efektima Sporazuma o slobodnoj trgovini sa Kinom, koji je stupio na snagu pre godinu dana, Čadež je rekao da je povećan izvoz u Kinu i da su srpski proizvođači mnogo aktivniji na kineskom tržištu, kao i da se vidi rast ukupne robne razmene.

''Sada se vide pravi rezultati. I mi smo iznenađeni koliko je interes za kompanije koje su na srpskom paviljonu. U novembru se održava veliki sajam izvoza gde dolaze kineski kupci koji žele da kupe proizvode iz celog sveta i spremamo se i za taj sajam. Čini mi se da ćemo sa Kinom imati i te kako dinamične ekonomske odnose'', rekao je Čadež.

On je kazao da je Srbija prepoznata u Kini ne samo kao prijatelj, već i kao pouzdan partner i dodao da kineske kompanije prate i šta srpske IT kompanije rade neke u razvoju tehnoloških rešenja.

O pomoći srpskim kompanijama koje ulaze na kinesko tržište

Na pitanje da li firme iz Srbije imaju pravnu i logističku podršku kada ulaze na kinesko tržište, Čadež je rekao da je predstavništvo PKS u Šangaju otvoreno za sva pitanja srpskih kompanija. On je rekao da će u Pekingu biti potpisano i nekoliko sporazuma, među kojima i sa kompanijom koja će, kako kaže, pružati pravnu i logističku pomoć kompanijama iz Srbije.

''Za sve ono što je potrebno manjim i srednjim preduzećima koja hoće da izlaze na tržište, a nemaju sopstvene resurse, pružiće im pomoć i olakšati ulaz na tržište. Imaćemo i sastanak sa kompanijom ''Meituan'', jednom od najvećih kineskih platformi za usluge, to može da bude odskočna daska za naše proizvode'', rekao je Čadež.

Čadež je rekao da se od potpisivanja Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom otvaraju sva vrata i da je u Kini sve veće interesovanje za kompanije koje se bave proizvodnjom mašinskih i elektronskih delova, kao i da su kineske kompanije zainteresovane za unapređenje saradnje sa srpskim IT firmama i kompanijama koje pružaju usluge iz oblasti digitalne ekonomije.

''Poslednjih nekoliko meseci smo, uz pomoć Vlade Srbije, Ministarstva poljoprivrede i Ministarstvo trgovine, zajedno radili na tome da, posle potpisanog sporazuma, ubrzamo procedure koje su obavezne da bi se proizvodi pojavili na tržištu, od registracija kod kineske carine do usaglašavanja sertifikata... To je ono na čemu smo najviše radili i to sada otvara vrata našim proizvodima'', rekao je Čadež.

Komentari (0)

Biznis