Počela sezona vrcanja meda, otvoren javni poziv za podsticaje pčelarima
KomentariPosle izuzetno povoljnog proleća za pčelinju pašu, pčelari širom Srbije sa optimizmom ulaze u sezonu vrcanja meda. Dodatni razlog za zadovoljstvo predstavlja i novi javni poziv Ministarstva poljoprivrede za ostvarivanje podsticaja po košnici pčela, koji će trajati do 15. jula. Podsticaj se ostvaruje u iznosu od 1.000 RSD po košnici pčela, za najmanje 20, a najviše 1.000 košnica.
Slađana Petrić iz Poljoprivredne službe Čačak za Euronews Srbija kaže da je u toku javni poziv koji je raspisalo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, odnosno Uprava za agrarna plaćanja i da je rok za podnošenje zahteva je od 15. juna do 15. jula.
"Zahteve mogu podneti privredna društva, preduzetnici i fizička lica — nosioci komercijalnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstva — koja su u aktivnom statusu, registrovana u Registru poljoprivrednih gazdinstava i koja su izvršila obnovu registracije za 2023. godinu pre podnošenja zahteva", rekla je sagovornica.
Kaže da podnosioci zahteva moraju imati u Registru upisano gajenje pčelinjih društava, kao i uredno izvršeno obeležavanje i registraciju u Centralnoj bazi podataka, u skladu sa Zakonom o veterinarstvu.
"Visina podsticaja je 1.000 RSD po košnici pčela. Zahtevi se mogu podneti za minimum 20 košnica, a za maksimum hiljadu košnica pčela po jednom korisniku", rekla je sagovornica.
Dodaje da se po javnom pozivu može se podneti samo jedan zahtev u toku godine.
"Sa našim dosadašnjim saznanjima sa terena i u razgovoru sa pčelarima, oni ove godine očekuju veći prinos meda, za razliku od prethodne, koja je bila dosta slaba. Ove godine bilo je dosta bagrema, a očekuje se i značajno veća proizvodnja livadskog meda. Uglavnom, prema njihovim očekivanjima, ova godina bi trebalo da bude znatno bolja u odnosu na prethodnu", podvukla je ona.
Ceo razgovor pogledajte u video klipu na početku teksta
Komentari (0)