Biznis vesti

Nastavlja se rast cena nafte - problemi u isporuci iz Rusije, u SAD zalihe na višegodišnjem minimumu

Komentari

Autor: Rojters / Tanjug

03/03/2022

-

09:45

Nastavlja se rast cena nafte - problemi u isporuci iz Rusije, u SAD zalihe na višegodišnjem minimumu
Nastavlja se rast cena nafte - problemi u isporuci iz Rusije, u SAD zalihe na višegodišnjem minimumu - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Cene nafte su danas produžile rast, pri čemu je evropska nafta Brent skočila iznad 118 dolara po barelu usled poremećaja u trgovini i problema sa isporukom zbog zapadnih sankcija Rusiji, dok su američke zalihe "crnog zlata" pale na višegodišnji minimum.

Nafta Brent je na terminskom tržištu ugovarana tokom noći po ceni od čak 118,22 dolara za barel, najvišoj od februara 2013, a američka nafta WTI je dostigla je maksimum u poslednjih 11 godina od 114,70 dolara po barelu, javlja Rojters.

Rast cena je usledio nakon odluke SAD da uvede sankcije ruskom sektoru prerade nafte, što je izazvalo zabrinutost da bi izvoz ruske nafte i gasa mogao biti sledeća meta. Vašington se za sada uzdržava od ciljanja ruskog izvoza nafte i gasa pošto administracija predsednika DŽoa Bajdena odmerava uticaj koji bi potencijalne sankcije imale na globalna tržišta nafte i cene energije u SAD.

Rusija treći svetski proizvođač nafte

Australijski ANZ banka je podigla kratkoročnu prognozu rasta cena nafte na 125 dolara po barelu, dodajući da bi deficit ponude mogao dodatno da podstakne cene. Rusija je treći svetski proizvođač nafte i najveći izvoznik nafte na svetska tržišta, prema Međunarodnoj agenciji za energetiku (IEA). Izvoz ruske sirove nafte i naftnih derivata dostigao je u decembru 7,8 miliona barela dnevno, navodi IEA.

Organizacija zemalja izvoznica nafte i njihovi saveznici, uključujući Rusiju, odlučili su na jučerašnjem sastanku da se i dalje drže ranije utvrđenog plana o povećanju proizvodnje za 400.000 barela dnevno u aprilu, uprkos porastu cena. Rojters navodi da je grupa OPEK+ ignorisala krizu u Ukrajini i apele potrošača da jače povećaju proizvodnju.

U međuvremenu, zalihe sirove nafte u SAD su nastavile da opadaju. Količine u rezervoarima u ključnom američkom naftnom čvorištu u Kušingu, u Oklahomi, spustile su se na najniži nivo od 2018, dok su američke strateške rezerve pale na skoro dvadesetogodišnji minimum, i to pre još jednog puštanja u promet nafte iz rezervi koje je Bela kuća najavila u utorak u tandemu sa drugim industrijalizovanim zemljama, dodaje Rojters.

Koliko je situacija sa cenama nafte dramatična na globalnom nivou, svedoči i podatak da je pre samo samo mesec dana barel koštao 88 dolara, a da su najpesimističnije prognoze stručnjaka bile da bi tokom ove godine mogao dostići iznos od 100 dolara. Ovaj prag je već sada uveliko premašen.

U Austriji cena sve bliža iznosu od 2 evra

Cena goriva u svim evropskim zemljama raste, a na benzinskim pumpama u Austriji dostigla je nove rekordne vrednosti. Nakon dizela sada je i benzin dostigao rekordnu cenu, koja će ući u istorijske anale. Sa dnevnom prosečnom cenom od 1,567 evra po litri je prekoračena najviša cena benzina tipa super iz 2012.godine.

Dnevna prosečna cena dizela bila je u sredu na 1,561 evra po litri, saopštio je auto-moto klub OeAMTC. OeAMTC ukazuje da postoje ogromne razlike u ceni od benzinske pumpe do benzinske pumpe.

Tanjug/Zoran Mirković

 

"Kod najpovoljnijih pumpi moguće je za 50 litara dizela ili supera uštedeti i do 25 evra", ukazuje OeAMTC.

Inače u Beču je u sredu na brojnim benzinskim pumpama cena dizela bila 1, 649 evra po litri, a supera 1,669 evra. Ista goriva sa aditivima su koštala 1, 879, odnosno 1, 899 evra po litri.

Cena goriva poslednjih nedelja, podstaknuta ukrajinskom krizom i događanjima na svetskom tržištu nafte, stalno raste i u Austriji sve više se približava rekordnom iznosu od dva evra po litri, koliko do sada nikada nije bilo zabeleženo.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Biznis