Region

Spajić potvrdio: Crna Gora će glasati za Rezoluciju o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN

Komentari

Autor: Tanjug

09/05/2024

-

15:25

Spajić potvrdio: Crna Gora će glasati za Rezoluciju o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN
Tanjug/Vlada Crne Gore/Saša Matić - Copyright Tanjug/Vlada Crne Gore/Saša Matić

veličina teksta

Aa Aa

Crna Gora će u Generalnoj skupštini UN glasati za rezoluciju o Srebrenici, potvrdio je danas premijer Milojko Spajić u Skupštini.

Spajić je to rekao u okviru "premijerskog sata" u odgovoru na pitanje lidera opozicione Bošnjačke stranke Ervina Ibrahimovića da li će Crna Gora podržati rezoluciju o Srebrenici. Spajić je rekao da nema ništa protiv rezolucije.

"Zašto to govorim - mi smo se obavezali da ćemo voditi proevropsku politiku. Ja razumem da je nekome u interesu da se digne tenzija sa Srbijom. Nama kao državi to nije interes. 40 i nešto posto turista koji dolaze u Crnu Goru su etnički Srbi. Ti ljudi će definitivno imati konsekvence. Vi ne brinete o turizmu“, kazao je Spajić.  

Dodaje da je Crna Gora nezavisna država i da ima svoju politiku ali da ima razumevanja za stav Srbije, tzv. Kosova, Bosne, Makedonije.  

"Želimo partnerske, odnose a ne da se fajtamo sa njima. Ne želimo da stajemo na stranu bilo koga, ne želimo da izgleda da smo stali na stranu BiH protiv Srbije. Oni imaju svoje probleme, a ne želimo da ih svađamo. Mi želimo da spustimo tenzije“, kazao je Spajić.  

Tanjug/Vlada Crne Gore/Saša Matić

 

Cilj je, kazao je, da Crna Gora bude pomiritelj – Švajcarska Balkana, Singapur Evrope.  

Ibrahimović je rekao da mu je drago što to čuje i da je to civilizacijska potreba ovog društva.  

U pisanom vladinom odgovoru dostavljenom Bošnjačkoj stranci se navodi da je stav Crne Gore po, kako navode, "pitanju genocida u Srebrenici poznat, a ogleda se kroz usvajanje Deklaracije o prihvatanju rezolucije Evropskog parlamenta o Srebrenici 2009. godine i Rezolucije o genocidu u Srebrenici koju je Skupština Crne Gore usvojila 2021. godine".  

Podsećaju da je Crna Gora prva država u regionu koja je usvojila pomenute rezolucije i stav prema, kako kažu, "genocidu u Srebrenici je nepromenjen".  

"Svojim aktivnostima na spoljnopolitičkom planu, kao članica NATO-a, kandidat za članstvo u Evropskoj uniji i zemlja koja se u potpunosti usaglašava sa Zajedničkom spoljne i bezbednosnom politikom Evropske unije, svoju vrednosnu i spoljnopolitičku orijentaciju u kontinuitetu potvrđujemo".  

Jednako tako, dodaju, kao NATO članica i buduća članica Evropske unije Crna Gora ima posebnu odgovornost za očuvanje stabilnosti u regionu. Posebno kada je reč o smanjivanju tenzija, etničkih i drugih podela koje su nam, nažalost, imanentne, navodi se u odgovoru Vlade.

"Dakle, uz nesporan stav prema onome što se dogodilo u Srebrenici naša je odgovornost da se sa posebnom pažnjom odnosimo prema ovom osetljivom pitanju. I to, ne da bismo abolirali krivce kako se to pokušava spočitati. Već naprotiv, da bi smo ih što preciznije targetirali", stoji u odgovoru.  

Dodaju da Crna Gora nema pravo da stvara nove tenzije već obavezu da, kako kažu, vida stare rane.  

"To je naša obaveza prema žrtvama i dužnost prema budućim generacijama. Da bi svi zajedno mogli ići napred – jedni sa drugima kao države, kao narodi – moramo stvari nazvati pravim imenom", navodi se i ističe: "Upravo na toj liniji, a kao što je javnosti poznato, Vlada Crne Gore u konsultaciji sa Saveznicima predlaže dva amandmana na Rezoluciju Ujedinjenih nacija (UN) "Međunarodni dan refleksije (razmišljanja) i sećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine" i to: - " ponavljajući da je krivica za zločin genocida individualizovana, te se ne može pripisati bilo kojoj etničkoj, verskoj ili drugoj skupini ili zajednici u celini"; i drugi; „ potvrđujući nepovredivost opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini u svim njegovim odredbama“.  

"Čvrsto verujemo da se ovim amandmanima uvažavaju žrtve, ali i sprečava žigosanje naroda zbog zločina pojedinaca. Oni imaju za cilj da onemoguće manipulacije koje često služe određenim društveno-političkim činiocima za unutrašnje potrebe", stoji u vladinom odgovoru.  

Ukazuju ponovo da je "Rezolucija o genocidu u Srebrenici" koja je na dnevnom redu u UN-u jako osetljiva tema, a Crna Gora kao multietnička država ima obavezu da spreči zloupotrebu žrtava, te pruži dodatan napor ka smanjenju etničkih distanci i prevazilaženju tenzija u regionu.  

Spajić je kazao i da će Crna Gora glasati za sve rezolucije koje osuđuju genocide i zločine na prostoru bivše Jugoslavije.  

"Upravo ovu rezoluciju koju imamo ispred nas - Srebrenicu. Nikakv problem to nije. Glasaćemo za, rekli smo više puta. Ja sam javno govorio o tome, osuđivali smo genocid. Nemamo problem da to uradimo. Vlada će o tome raspravljati, ali mislim da je to izlišno spominjati jer smo se sporazumno obavezali da vodimo proevropsku politiku", kazao je Spajić.

Komentari (0)

Evropa