Izmene Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH: Kakav je stav Srpske po ovom pitanju?
Komentari23/05/2025
-14:35
"Modeliranje", "modernizacija", "modifikacija" i izmena Dejtonskog ustava Bosne i Hercegovine pojmovi su koje poslednjih dana koristi predsednik Republike Srpske Milorad Dodik. Lider koji se godinama zalaže za izvorni Dejton, slovo, a ne duh sporazuma, sada je zvanično izjavio da su promene moguće pod određenim uslovima. Poznavaoci prilika smatraju da se ovim pozivaju SAD da budu posrednici u rešavanju političke i ustavne krize. U američkom gradu Dejtonu danas je počela konferencija posvećena Dejtonskom sporazumu.
Poziv na dijalog dva entiteta, tri konstitutivna naroda i poštovanje izvornog Dejtona iz Banje Luke čuje se godinama. Poslednja dva dana, uz naglašavanje neophodnosti očuvanja mira, čuje se i poziv domaćim akterima na reformu Ustava.
"Ako treba modernizovati Dejtonski sporazum, hajde da to učinimo. Ako odgovor na to pitanje podrazumeva izmenu Dejtonskog sporazuma, onda hajde da to uradimo na temelju razgovora. Rezultat tih razgovora mogao bi biti Dejton modeliran", rekao je Dodik.
Ovaj poziv dolazi u trenutku kada se na prolećnoj skupštini NATO-a očekuje rasprava o Ustavu Bosne i Hercegovine, 30 godina nakon njegovog donošenja.
Opozicija kritikuje ideju o "Dejtonu 2" kao opasnu.
"Bilo kakvo modeliranje, menjanje ili modifikacija Dejtona ogromna je opasnost za ono što imamo danas, što smo dobili Dejtonskim mirom i sporazumom. Apsolutno ne treba pratiti takvu avanturističku, hazardersku politiku", izjavio je lider opozicione Srpske demokratske stranke Mirko Šarović.
Opozicija tvrdi da Dodik koristi ove pozive da skrene pažnju s ličnih pravnih problema.
"Očito je imao potrebu da se obrati strancima i da pošalje vapaj: 'Spreman sam na razgovore, možemo i raspakovati Dejton', ali to bi odmah bilo na štetu Srba. Stalno daje povoda i spreman je trgovati Republikom Srpskom, služeći hrvatskim i drugim svetskim interesima, samo pod uslovom da mu se reši sudski spor", rekao je predsednik liste Za pravdu i red Nebojša Vukanović.
O sudskom sporu protiv Dodika u Vašingtonu razgovarala je predsedavajuća Predsedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović s republikanskim kongresmenima, ističući da od administracije Donalda Trampa očekuje podršku u reafirmaciji demokratije.
Bivši američki ambasador Majkl Marfi smatra da ni unitarizacija ni federalizacija nisu dobra rešenja za Bosnu i Hercegovinu, ali ostaje pri stavu da Dejton treba menjati.
Marfi će, zajedno s brojnim stranim diplomatama i domaćim političarima, prisustvovati konferenciji u Dejtonu.
Novinar Aleksandar Stojanović smatra da je Dodikov poziv upućen preko Atlantika prirodan.
"Dejton je čedo SAD i verovatno jedan od njihovih najvećih diplomatskih uspeha u poslednjih 50 godina. Prirodno je da oni moderiraju razgovore. Dodik, kao vešt političar koji oseća trenutak, vidi priliku da Amerika svojim autoritetom nametne Bošnjacima njega kao pregovarača", rekao je Stojanović.
Panel pod nazivom "Sledeći korak nakon Dejtona: postizanje ustavne reforme" biće održan u Dejtonu, gradiću u Ohaju, u subotu.
Komentari (0)