Region

Zvaničnici Republike Srpske obilaze tunel Hidroelektrane Dabar

Komentari
Zvaničnici Republike Srpske obilaze tunel Hidroelektrane Dabar
Zvaničnici Republike Srpske obilaze tunel Hidroelektrane Dabar - Copyright Elektroprivreda Republike Srpske

veličina teksta

Aa Aa

Zvaničnici Republike Srpske obišli su danas ulazni tunel Hidroelektrane Dabar, koji je probijen nedavno.

Tunel su obišli predsednik Milorad Dodik, premijer Savo Minić, ministar energetike i rudarstva Petar Đokić i rukovodstvo Elektroprivrede Republike Srpske, koji će potom proći kroz ovaj objekat.

Tokom prezentacije u zgradi kineske kompanije „Gedžouba“ prikazane su fotografije od prvog susreta predsednika Dodika sa predstavnicima kompanije, pa sve do danas, kada je završen prodor tunela za snabdevanje, najzahtevnijeg objekta u sistemu „Gornji horizonti“.

Zvaničnici će posetiti branu „Pošćenje“ u Nevesinju, gde će prisustvovati svečanom obeležavanju završetka proboja ulaznog tunela HE „Dabar“, jednog od najvećih hidroenergetskih objekata u Republici Srpskoj, javlja RTRS.

Tunel Nevesinje - Dabarsko polje, dug oko 13 kilometara, zvanično je probijen 24. oktobra, a ovaj zahtevan i složen posao izvela kompanija „Integral inženjering“.

Voda će iz akumulacije "Pošćenje“ do HE „Dabar“ dolaziti kroz dovodni tunel, dužine 12.125 metara.

Tunel Nevesinje - Dabarsko polje, sa pristupnim tunelima dužine 13 kilometara, vredi oko 60 miliona evra i finansira se iz sredstvima "Elektroprivrede Republike Srpske“.

To je najveći hidroenergetski objekat izgrađen na teritoriji bivše Jugoslavije u proteklih 35 godina.

Projekat obuhvata izgradnju ulazne zgrade visine 30 metara, glavnog dovodnog tunela dužine 12.125 metara i pristupnih tunela ukupne dužine 850 metara.

Dovodni tunel prolazi kroz dve različite geološke sredine. Ulazna zgrada se nalazi uz korito Zavidolske reke i udaljena je oko 3,5 kilometara od brane „Pošćenje“.

Komentari (0)

Evropa