Evropa

Španija zabranila ambasadama da registruju bebe koje su rodile surogat majke

Komentari
Španija zabranila ambasadama da registruju bebe koje su rodile surogat majke
Španija zabranila ambasadama da registruju bebe koje su rodile surogat majke - Copyright profimedia

Autor: Tanjug

30/04/2025

-

13:49

veličina teksta

Aa Aa

Španska vlada je zabranila ambasadama i konzulatima da registruju decu koje su rodile surogat majke u inostranstvu, a novi propisi, koji stupaju na snagu sutra, nalažu da roditeljstvo može da se utvrdi tek kada maloletnik stigne u Španiju.

Ove mere podrazumevaju poništavanje svih tekućih procesa registracije i zabranjuju diplomatama da prihvataju izvode iz knjige rođenih, koje su izdale strane zemlje, a u kojima su španski državljani priznati kao roditelji deteta rođenog putem surogat majčinstva.

Surogat majčinstvo je zabranjeno u Španiji od 2006. godine, ali su španski parovi do sada registrovali decu rođenu putem surogat majčinstva u drugim zemljama dostavljajući presude stranih sudova kojima su priznati kao roditelji bebe. 

Do sada su ti dokumenti bili dovoljni diplomatama da odobre upis deteta u španski matični registar, ali se situacija promenila prošlog decembra kada je Vrhovni sud Španije presudio da je taj postupak nezakonit.

Levičarska vlada premijera Pedra Sančeza pokrenula je korake ka pooštravanju zabrane jer se protivi toj praksi iz feminističkih razloga, prenosi Politiko.

U reviziji zakona o abortusu iz 2023. godine, surogatstvo je opisano kao oblik nasilja nad ženama, a prošlogodišnja presuda Vrhovnog suda osudila je tu praksu kao ''napad na moralni integritet trudnice“ i meru koja tretira decu kao ''običnu robu“.

Španski zakon dozvoljava samo odrasloj osobi koja je biološki povezana sa detetom rođenim putem surogatstva, obično ocu, da bude registrovana kao roditelj, a drugi partner mora da podnese zahtev za usvajanje nakon što se surogat majka formalno odrekne maloletnika.
Očekuje se da će zabrana surogatstva u Španiji biti dodatno pojačana zakonom o trgovini ljudima koji će biti predstavljen kasnije ove godine.

Istovremeno, u Italiji, desničarska premijerka Đorđa Meloni je pooštrila stav protiv ove prakse kao deo šire kampanje usmerene na LGBT+ zajednicu.

Surogatstvo je postajalo popularna opcija za istopolne parove u zemlji, kojima je zabranjeno usvajanje dece, ali je 2023. godine Meloni naredila gradskim većima da na izvodima iz matične knjige rođenih registruju samo biološke roditelje. 

Prošle godine italijanska vlada je putovanje u inostranstvo radi dobijanja bebe putem surogatstva proglasila krivičnim delom.

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa